Náš prima výlet do Pelhřimova
Všechny fotografie: Marie Měchurová

Náš prima výlet do Pelhřimova

8. 5. 2024

Tentokrát jsme se s naší turistickou skupinou vydali trošku dál, až do západní části kraje Vysočina, do města Pelhřimova. Vzali jsme s sebou i naše tři vnuky, skoro puberťáky - Andreje, Marka a Michala.

Autobus, který jsme si objednali, nás vyložil na zastávce pod  kopcem Křemešník, vysokým 765 m. Vyšli jsme asi jeden km do kopce, kde se nachází poutní místo stejného názvu s kostelem a klášterem. Pár metrů od velkého hotelu stojí vysoká železná rozhledna Pípalka,vysoká 50 m, na kterou jsme se s elánem vydali, přestože bylo po dešti mlhavo a zataženo. Těch 30 Kč za každého byla zbytečná investice, rozhledy do krajiny nebyly prakticky žádné. Kluci ale byli ve svém živlu, že se mohli vyšplhat vzhůru a zdolat tak 205 schodů. Do turistických deníčků jsme si nalepili další vizitky a přidali další razítka.

Když jsme si obešli dokola stavby klášterního komplexu a nahlédli do kostela, vydali jsme se po křížové cestě dolů z kopce. Minuli jsme postupně 14 kamenných zastavení, až jsme přišli ke studánce. Voda prý je zdravě radioaktivní, ale žízeň byla veliká.

Pokračovali jsme přes lesy, pole a louky dál do našeho cíle - města Pelhřimova. Míjeli jsme i pár osamělých stavení, u jednoho měli velkou, moc hezkou skalku. Před obcí Proseč pod Křemešníkem se v ohradě páslo velké stádo koní, kteří byli rádi, že jsme si s nimi popovídali, a že jsme si je vyfotili. Kluci se ještě skamarádili s jedním pejskem, který se moc divil, že dva jsou úplně stejní. 

Cesta měla být dlouhá 10 km, ale nám se zdálo, že km jsou tam delší, než u nás. Před samotným městem jsme narazili na asfaltovou, málo frekventovanou cestu, po které se to klukům hezky vyšlapovalo naboso, protože boty měli po dešti úplně promáčené. 

Původně jsme měli v plánu návštěvu muzea kuriozit, ale cena vstupenek nás od toho odradila. 180 Kč senior a 155 Kč děti, tak tolik se nám rozhodně dávat nechtělo. Sedli jsme u kašny na náměstí a spořádali jsme svačinu z domova. Na náměstí je spousta krásně opravených měšťanských domů, které jsme si se zájmem prohlédlil. Vylezlo sluníčko a krásně hřálo. Za vytrvalost jsme kluky vzali do cukrárny "V atriu", kde měli výborné zákusky a velký výběr zmrzliny. 

Do odjezdu zbývaly ještě dvě hodiny, které jsme využili k prohlídce historických památek a kostelů. Ještě jsme zašli do jedné zahrady na papoušky, houpačky a jiné atrakce pro děti. 

Cesta zpátky nám trvala opět 2,5 hodiny. Okolí dálnice se hezky zelenalo, a klukům se rychlá jízda, na zadním sedadle autobusu, moc líbila. Byl to, zkrátka, zase jeden vydařený výlet. 

 

 

cestování Do stovky 2024 města a obce
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Vy jste cestovatelé, jedna báseň. Maruško, nechceš si mě adoptovat za vnučku?
Alena Velková
Maruško, krásný výlet. Trošku závidím. Já toho teď po operaci nohy moc nenachodím. Ani Bobinu nemám doma. Dočasně se jí ujali moji rodiče a vzali si jí na chalupu. Ráda jsem se s vámi aspoň takhle prošla.
Alena Vávrová
Dík za sdílení dojmů z dalšího výletu. Sama se do Pelhřimova asi už nepodívám.
Naděžda Špásová
Určitě to byl moc hezký výlet. Pelhřimov je hezké město, od nás trochu daleko. Fotky jsou super. :-)
Dana Straková
Paní Marie, to ne právě ten vtip, ono tam totiž prý žádné není. To se jen tvůrcům filmu taková hláška hodila a v podaní pana Hrušínskèho vešla ve známost.
Marie Měchurová
Tak krematorium nám uniklo....
Hana Rypáčková
Všude je hezky.. Nevím, co mne hned napadlo" Jeď do Pelhřimova...."/ Asi ne jen mne.../
Blanka Lazarová
Marie, pěkný výlet i fotky. :-)
Dana Straková
Děkuji za hezký článek. A omlouvám se, ale pochopitelně když se řekne Pelhřimov, automaticky se mi vybaví: "Tak víš co, jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš." :-)
Jan Zelenka
Pěkné. Bohužel, toto město neznám.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

ŽELEZNICE V ČESKU. To je téma vědomostního kvízu tohoto týdne.