Zima a Vánoce mezi
Zemí a vesmírem

Zima a Vánoce mezi
Zemí a vesmírem

21. 12. 2014

Astronomická zima letos začne netradičně v noci z neděle na pondělí, kdy Slunce dvě minuty po půlnoci vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Vyplývá to z informací Štefánikovy hvězdárny v Praze. O zimním slunovratu je nejkratší den a nejdelší noc v roce. Slunce je také nejníže nad obzorem a jeho paprsky dopadají do české kotliny nejšikměji. Podle meteorologů bude letos začátek zimy větrný a teplý.

"Podobně jako jsou přestupné roky a zaokrouhluje se den na 24 hodin, vteřiny se během let a měsíců nasčítají, takže to může být 21. a 22. prosince. Je to pohyblivé," sdělila Marie Kratochvílová ze Štefánikovy hvězdárny na dotaz, proč nezačne astronomická zima tradičně 21. prosince.

Největší nárazy větru předpovídají meteorologové na sobotu a pondělí, kdy by v nižších polohách mohla rychlost větru dosáhnout až 90 a na horách až 110 kilometrů za hodinu. Až do Vánoc bude relativně teplo. Maximální denní teploty by do Štědrého dne podle webu Českého hydrometeorologického ústavu neměly v nížinách klesnout pod pět stupňů Celsia. Nebude přitom výjimkou, že se budou pohybovat až kolem deseti stupňů nad nulou.

Slunce zapadá později už od svaté Lucie (13. prosince), později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Lidová pranostika říká: "Lucie noci upije, dni nepřidá." Stejně tak pranostiky vyjadřují váhavý návrat Slunce k rovníku a pozvolné prodlužování dne: Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Doba slunovratu bývá příležitostí k oslavám. V české kotlině ho v době předhistorické nejvíce slavili Keltové. Ale i nyní se lidé často dotazují, kdy přesně nastává zimní slunovrat, aby ho mohli oslavit, říkají pracovníci hvězdáren.

Noci kolem zimního slunovratu jsou velmi tmavé, protože Slunce se noří hluboko pod obzor. To však dnes platí už pouze v přírodních oblastech. Ve městech se pro přemíru světla hvězdná obloha téměř nevidí, odborníci tomu říkají světelné znečištění. Upozorňují, že kromě pouličního osvětlení zvláště v zimě září reklamní plochy a sváteční výzdoba.

Přebytek světla a nedostatek tmy má velké negativní účinky na zdraví především starších lidí, ať už jde o nekvalitní spánek a psychické problémy. Tvrdí, že světelný smog může odstartovat psychogenní onemocnění a zvýšit riziko vzniku civilizačních chorob, jako jsou rakovina prsu a kardiovaskulární onemocnění.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.