Foto

V ordinacích přibývá lidí
60+ s úrazy ze sportu

24. 4. 2015

V ordinacích ortopedů přibývá pacientů nad 60 let, kteří utrpěli úraz při sportu. Dříve tvořili většinu pacientů senioři, kteří měli potíže s klouby kvůli věku. "Současní senioři mají před sebou vidinu dožití 90 let a tomu se musejí přizpůsobit i užívané léčebné metody," řekl vedoucí lékař traumatologického oddělení mladoboleslavské oblastní nemocnice Milan Kutáček.

"Přibývá velmi aktivních osmdesátníků, častěji jsou to ženy, mnoho mužů se toho věku ani nedožije. I tito pacienti si chtějí zachovat životní standard a nechtějí se vzdát běžných aktivit. Léčba u nich se zaměřuje na zachování hybnosti co nejdelší dobu, sebeobslužnosti, sociální nezávislosti a samozřejmě zmírnění bolesti," uvedl lélař.

Starší lidé mívají řadu dalších nemocí, což komplikuje případnou operaci. Nejčastěji je pro ně řešením endoprotéza, tedy náhrada zničeného kloubu. Protože ale před sebou mívají až 30 let dalšího života a endoprotéza tak dlouho plně funkční nevydrží, vyplatí se podle Kutáčka zvolit metody, které narušování kloubů zpomalí a nutnost velké operace oddálí.

Endoprotéza umožní seniorovi vrátit se k původním aktivitám. U pacienta je ale nutno trvale sledovat stav kostí a léčit osteoporózu. Součástí komplexního přístupu je i úprava bezbariérového prostředí, protože závažné zlomeniny utrpí senioři nejčastěji v domácím prostředí.

Na potlačení bolesti dostávají jako ostatní pacienti nesteroidní antiflogistika a do kloubů se jim aplikují injekce s deriváty kyseliny hyaluronové. Některým pomáhá léčba růstovými faktory krevních destiček, takzvaná metoda ACP. Je to nadstandard, který zdravotní pojišťovny nehradí. Jedna dávka stojí 3500 až 4000 korun, na tenisový loket jsou potřeba tři dávky, na velké klouby až šest dávek.

Metoda ACP využívá regeneračních schopností vlastní krve. Léčebná dávka obsahuje plazmu obohacenou krevními destičkami, aplikuje se do místa poranění injekčně. Urychlí se tím hojení a zabrání přechodu nemoci do chronického stadia. Metoda ACP je odlišná od léčby kmenovými buňkami, o níž se v ortopedii rovněž diskutuje. Podle vyjádření odborné ortopedické společnosti je nutno léčbu kmenovými buňkami ještě zkoumat, pro masové rozšíření chybí zhodnocení efektu léčby.

ortopedie
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%