Dokáží ostrá jídla prodloužit
život? Vědci tvrdí, že ano

Dokáží ostrá jídla prodloužit
život? Vědci tvrdí, že ano

23. 8. 2015

A pak že, kdo moc koření, brzy umře! Elixír života by se totiž mohl skrývat v takových ingrediencích, jako jsou pálivé chilli papričky nebo kari. Ukazuje to rozsáhlá studie vědců realizovaná na vzorku zhruba půl milionů osob, kterou publikoval renomovaný vědecký časopis British Medical Journal. Při pravidelné konzumaci pikantních přísad a chilli papriček se podle nich snižuje riziko úmrtí až o 14 procent.

Mezinárodní tým vědců koordinovaných Čínskou akademií lékařských věd soudí, že tento blahodárný účinek je zřejmě spojen s tím, že tyto ostré ingredience obsahují kapsaicin, který způsobuje pálení v ústech a využívá se i v lékařství, neboť tiší bolest a stimuluje srdce, vitamín C a další látky. Vědci zároveň zdůraznili, že je třeba ještě dalších výzkumů k tomu, aby mohla být "ostrá" dieta každému doporučována. 

Studie zahrnovala 487 375 osob od třiceti do devětasedmdesáti let registrovaných u China Kadoorie Biobank v letech 2004 až 2008 a sledovaných po dobu asi sedmi let. Všichni vyplňovali dotazník, kde odpovídali na otázky, jaký je jejich celkový zdravotní stav a fyzická kondice, zda konzumují pikantní pokrmy, červené maso, rostlinnou stravu a jestli pijí alkohol. Ze studie byli vyloučeni ti, kdo prodělali rakovinu, srdeční choroby a infarkt, naopak do ní byl zahrnut možný vliv takových faktorů, jako je věk, stav, vzdělání a fyzická aktivita. 

Nejde o jakousi – na první pohled – reklamu na čínská kořeněná jídla, studii Číňanů berou vážně na celém světě.

Desetina života navíc

Vědci dospěli k těmto závěrům: kdo jedl pikantní pokrmy méně než jednou týdně a kdo je jedl jeden až dva dny v týdnu, mohl počítat s prodloužením života o deset procent. Těm, kdo konzumovali pikantní jídla tři až šest dní v týdnu, dokonce hrozilo o 14 procent menší riziko úmrtí. Přímá úměrnost mezi tím, jak často tyto osoby jedly pikantní jídla, a rizikem úmrtí, byla stejná u mužů jako u žen. 

Častou konzumaci pikantních pokrmů vědci rovněž spojují s menším nebezpečím úmrtí na rakovinu, ischemickou chorobu srdeční a dýchací potíže. V tomto případě se tento vliv projevoval více u žen. Ti, kdo častěji pojídají pikantní pokrmy, dávali přednost čerstvé nebo sušené chilli papričce. Konzumace čerstvých chilli papriček je podle vědců zřejmě spojena s menším rizikem úmrtí na zhoubné nádory, ischemickou chorobu srdeční a cukrovku. 

Účastníků studie se vědci rovněž tázali na to, jaký druh ostrých ingrediencí pojídají nejvíce. Nejčastěji dotázaní odpovídali, že to je chilli paprička, která se široce používá v čínské kuchyni. „Četná pozitiva chilli papriček a zejména kapsaicinu jsou známá: obsahují antioxidanty a látky působící proti horečce a snad i proti rakovině,“ připomíná Nita Forouhiová z Cambridgeské univerzity. 

Experti jsou však zatím opatrní. Pravděpodobně to platí, ale studie je podle nich pouze "pozorovací" a potřebuje prohloubit, aby bylo možno lidem radit ke změně jídelníčku. „Potřebujeme další výzkum, abychom mohli zcela jasně zjistit, zda je pikantní jídlo schopno přímo zlepšit zdravotní stav a snížit úmrtnost,“ dodali vědci. 

Nicméně jedno ostřejší jídlo týdně nám určitě neuškodí.

gastronomie jídlo zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.