Nechávat výměnu pneumatik
na poslední chvíli se nevyplácí

Nechávat výměnu pneumatik
na poslední chvíli se nevyplácí

22. 10. 2014

Zima je skoro za dveřmi, ale řada motoristů přezutí pneumatik podceňuje nebo je odkládá na poslední chvíli. O rozhovor na toto téma jsme proto požádali Jana Švece ze společnosti NejlevnějšíPneu.cz.

Do kdy by měli motoristé nejpozději přezout letní pneumatiky na zimní?

Zákonem daná lhůta pro přezutí z letních pneumatik na zimní je stanovena na 1. listopadu. My však doporučujeme výměnu pneumatik na zimní již mnohem dříve. Je to z důvodu klimatických podmínek a zachování bezpečnosti na silnicích. Již v měsíci říjnu se totiž můžeme setkávat v ranních hodinách s přízemními mrazíky a namrzajícími silnicemi. Velice si proto vážíme zákazníků, kteří přezutí nenechávají na poslední chvíli před datem stanoveným zákonem, a pneumatiky mění ideálně již začátkem října.

Jsou zimní gumy povinné všude, nebo jen v horských oblastech?

Po 1. listopadu jsou zimní pneumatiky povinné na všech silnících v ČR. Zákon ještě zpřesňuje podmínky, při kterých je nutné mít na voze zimní pneumatiky, jako jsou nepříznivé klimatické podmínky a podobně. Je sice možné jezdit v zimě na letních, ve dnech kdy je počasí přející a obloha je bez mráčku a silnice suché, my jsme však toho názoru, že kvůli penězům, které vynaložíte na zimní pneumatiky, není nutné riskovat vaše životy i životy vašich blízkých.

Jaký je váš názor na takzvané celoroční pneumatiky? Lze je doporučit?

Celoroční pneumatiky jsou dobrou volbou pro řidiče, kteří naplno nevyužívají potenciál svého vozu a jezdí opravdu velmi málo. Směs celoroční pneumatiky je totiž koncipována tak, aby splňovala určité vyhovující vlastnosti jak v létě, tak v zimě. S celoroční pneumatikou nikdy nedosáhnete takových jízdních vlastností jako s pneumatikou letní v létě a s pneumatikou zimní v zimě. Pro někoho může být zpočátku lákavá finanční stránka, kdy si zákazník řekne, že ušetří, když si koupí celoroční pneumatiku. Nebude muset přezouvat a myslí si, že mu dlouho vydrží. To bohužel není zas až tak pravda. Celoroční pneumatiky se poměrně rychle sjíždí, což je dáno směsí, ze které jsou vyráběny, něco mezi letní a zimní. V dnešní době je finanční náročnost užívání celoročních pneumatik oproti užívání letních a zimních pneumatik téměř vyrovnaná. Doporučujeme tedy střídat zimní a letní pneumatiky. Finanční náročnost je stejná jako při užívání celoročních, ale jízdní vlastnosti a bezpečnost je rozhodně na neceloročních pneumatikách vyšší v daných obdobích.

Vyžadují zimní gumy nějakou speciální údržbu?

Zimní pneumatiky nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Neublíží jim ani posypová sůl, která se v současné době na silnicích používá. U pneumatik obecně, nejen u zimních, je nutné pravidelně kontrolovat jejich tlak. Od správného tlaku v pneumatikách se odvíjí nejen jejich životnost, ale i spotřeba paliva.

Čím se mají zákazníci obecně řídit při nákupu zimních pneumatik? Kde by měli nakupovat?

Pokud se rozhodnou pro nákup u naší společnosti, je zákazníkům k dispozici náš profesionálně vyškolený tým zákaznického servisu. Vždy se snažíme od klienta nejdříve zjistit co nejvíce informací, kde jezdí – zda jezdí v zimě na hory nebo pouze po městě, jak moc jezdí – kolik kilometrů zhruba za zimu najede, na jaký automobil pneumatiky potřebuje a podobně. Na základě těchto informací poté zákazníkovi doporučíme nejlepší variantu a značku pneumatik.

Není nákup pneu na internetu pořizováním „zajíce v pytli“? A jaké má naopak výhody?

Doby, kdy nakupování na internetu bylo až nebezpečné a opravdu si zákazník nebyl většinou jistý, zda mu zboží přijde, jsou minulostí. Bohužel se však občas stále vyskytne nějaký ten e-shop, který je schopen zákazníka podvést. Naštěstí se za zákazníky v poslední době poměrně velkou silou staví zákony. Velkým pomocníkem je možnost vrácení zboží, které bylo zakoupeno na internetu, do 14 dnů bez udání důvodu. My jakožto internetový obchod se nijak neschováváme a snažíme se s našimi zákazníky i o osobní kontakt. Důkazem toho jsou naše každoroční účasti na automobilových výstavách v ČR a SR, každý rok minimálně 2x. Vždy se po čas výstavy staneme vystavovateli a předvedeme každému produkty, které nabízíme naživo.

Doporučujete výměnu gum svépomocí, nebo by motoristé raději měli vyhledat profesionální pneuservis?

Pokud někdo vlastní dvě sady pneumatik a obě na discích, není problémem si kola přehodit svépomocí, jedná se vlastně pouze o výměnu kola jako při defektu. V případě, že je nutné pneumatiky přehodit z disku na disk, je rozhodně nutné navštívit pneuservis. Toto se ani bez potřebných strojů a nástrojů nedá nijak zvládnout.

Podle čeho ale řidiči poznají, jaký servis je kvalitní?

Řidiči by si měli vybírat servis podle více faktorů. Dnes se již dá na internetu najít o daném servisu několik referencí od zákazníků, kteří ho navštívili. Pokud řidič nemá takovou možnost, rozhodně doporučujeme větší servisy s moderním vybavením a v moderním „kabátu“, kde bývají služby na té nejvyšší úrovni.

Jak se dá orientačně zjistit, že pneumatiky vyžadují výměnu?

Zimní pneumatiky se mohou dle zákona používat do hloubky dezénu 4 mm. Pokud hloubka dezénu klesne pod tuto hodnotu, ze zákona na nich již nesmíte jezdit. U letních pneumatik je tato hodnota 1,6 mm. Na měření hloubky dezénu existují malé jednoduché přístroje. Pokud k nim nemáte přístup, v každém pneuservisu, kde si váží svých zákazníků, vám hloubku dezénu rádi změří.

auta pneumatiky
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%