Chat na téma Ring

František MENDLÍK 18.11.2017 17:22
Víte paní Hanko, že učinit anketu o tom, co by Havel zvolal by nebylo marné?
František MENDLÍK 18.11.2017 17:20
Ta střílna mohla být klidně z papundeklu, kulisa.Faktem zůstává, že já jsem byl knihomol od ranného dětství. Louskal jsem knihy Jako Za námi Moskva, Timur a jeho parta a Pavlík Morozov. Najednou mi kamarád zapůjčil knihu Záhada Hlavolamu, Šedesát příběhů Rychlých šípů a třetí ročník časopisu Vpřed. byla to u mne ideologická diverze. Skončilo to až seznámením se s Foglarem. Ale na obsah těch knih jsem dodnes nezapomněl.
Jiří Libánský 18.11.2017 16:42
Dokonce jak se o tom bavíme, mám pocit, že i já si tu scénu nepatrně pamatuji.
Jiří Libánský 18.11.2017 16:39
Tak pane Mendlíku to patrně bude. Je mnoho filmových scén, které jsou vzdáleny hranicím reality na první pohled.
Hana Rypáčková 18.11.2017 16:16
Hádám, že by Havel řekl:"Eh, hm zavoláme taxi".Nebo:"Jdeme na stopa, hm,hm."
František MENDLÍK 18.11.2017 14:42
Pane Libánský já jsem byl voják na baterky. Ta kniha byla dokonce zfilmována . Ten voják s jmenoval Saša Matrosov. Mám sloní paměť a dodnes vidím jak se připlížil ke stříĺně z boku. Možná tam mohl vhodit granát. Ale on tu střílnu zalehl. Možná to byl filmový trik, ve skutečnosti neproveditelný. S tím granátem by nebyl tak slavný.
Jiří Libánský 18.11.2017 14:37
Skutečně se musí každý granát nejprve odjistit. Voják ho při přejíždění tankem už drží v ruce. V zákopu klečí na jednom koleni a druhou rukou si chrání zátylek. Až když se mu podaří postavit, odjistí a hodí granát. Zní to jednoduše. Ve skutečnosti se to muselo točit několikrát, než to vyšlo.
Jiří Libánský 18.11.2017 14:23
Pane Mendlíku. Střílnu kulometu v opevnění nelze ani zalehnout, ani ucpat. Tak je konstruována. Střílna v okopu jde zalehnout asi jen tak, že voják, který se při steči dostane až pod okop tak se rozeběhne proti střelbě a skočí. Nevím jestli by tam mohl něco nepozorovaně ucpávat. Nevylučoval bych, že nělaký při útoku padlý vojín padl náhodou na nepřátelský kulomet.
ivana kosťunová 18.11.2017 14:09
No já jsem zase v jiném filmu zjistila, že granát je nutno nejdříve odjistit. Kdyby měl po ruce odjištěný granát v okamžiku, kdy přes něj přejížděl tank, asi už by se pak nebylo co vymrštit ...
Jiří Libánský 18.11.2017 14:02
Paní Kosťunová, je to tak. Voják se těžko může rozpřáhnout proti tanku aby nebyl zasažen z jeho kulometu. Granát se na tank hází zásadně zezadu, poté co přejede zákop. Cílem je kryt motoru za věží. Jako kaskadér na Ozerovově filmu "Boj o Moskvu" jsem to zažil i v praxi. Točilo se to kolem Jiřetína na Mostecku. Možná jse to viděla právě v tomto filmu. Akorát když je před zákopem velká hliněná předprseň, může ji tank nahrnout do zákopu. To pak nějaké prudké vymrštění je trochu problém.
Libor Farský 18.11.2017 11:34
Ve kterém filmu to přejel hrdinu opilý traktorista a nic se mu nestalo? Ani jednomu z nich. Myslím, že to byla "Vesnička má středisková" nebo jiný film od Svěráka.
Jarmila Jakubcová 18.11.2017 11:15
Myslím, že každý politik (prezident, poslanec a dosaďte si sami) je jen člověk. A jako člověk neudělá vždy vše tak jak by si představoval. Prostě udělá chybu, tu menší a tu větší. A na každého i toho největšího hrdinu, lze nalézti něco špatného. Kdo hledá špatnosti, tak je najde. Nikdo nejsme bez viny.
Zdeněk Horenský 18.11.2017 09:33
Ve světě proto znamenal a znamená mnohem více než tady u nás. A srovnávání s tatíčkem Masaryčkem? Ten také zdaleka nebyl úplně tím, co z něj následně udělali. Byl to zrovna tak politik chybující, navštívil jsem na MU několik přednášek o jeho době.
František MENDLÍK 18.11.2017 09:30
Vyprávěl se krásný vtip. Zdeno dávej pozor! Jelo pět dělnických prezidentů v autě. Najednou porucha. Gottwald praví:,,Vyhrňme si rukávy a jdeme tlačit.Zápotocký praví:,,Kašleme na jízdu, pojďme někam do paluše kde hrají na heligonku. Novotný zakřičí:,,Za to může řidič, zavřít!" Svoboda praví:,, No když jsem přišel pěšky z Buzuluku do Prahy, dojdu i teď. A Husák dodá:,,Kluci klid, budeme předstírat že to jede!"No a anketní otázka zní, co by řekl Havel? Asi by si legendu museli vymyslet Uhl s Kocábem ke slávě veličenstva.
Zdeněk Horenský 18.11.2017 09:29
Jako politik se možná dopustil mnoha kiksů, kterých se ostatně dopouštějí běžně snad všichni politikové a to nejen u nás, jenže lidé věřili že se najednou budou mít mnohem lépe a upnuly se k tomu i k němu s velkou nadějí která v dané situaci nebyla moc reálná a najednou vše nebylo tak ideální tak zase potřebovali na někoho vinu shazovat. K proměně společnosti měl naprosto jiný přístup než ti "ekonomové" z prognosťáku a věřil tomu, že nejdříve je třeba narovnat jiné hodnoty a ne vše řešit trhem a prachy - viz. Klaus a spol. a jiní darebáci. S těmi nesouhlasil, ale nemohl je odstavit.
František MENDLÍK 18.11.2017 09:18
Zdeno Havel se stává modlou a mladí historici z něj učiní Masaryka. Je možná velký venku zásluhou Madlen Albrichtové. Nikdo mu neupírá, že o byl hodný člověk a dobrý dramatik. Ale jako politik se dopustil takových kiksů, že jeho monografie by se mohla týkat všeho, jen ne jeho prezidentování.
František MENDLÍK 18.11.2017 09:10
Podobné případy jsou i ve Švejkovi. Pozorovatel Hrt sledoval pohyby nepřítele z koruny vysokého stromu. mezitím nepřítel obsadil místo, kde se pozorovatel nalézal. Po několika dnech neprozrazen, upadl hladem se stromu a hrdinskou smrtí zahynul. belgický fašista Leon Degrelle také vyprávěl, že mu při jednom šturmu spadly kalhoty i trenýrky a od dosáhl vítězství s holým zadkem!
František MENDLÍK 18.11.2017 09:06
Baladu o vojákovi, který vlastním tělem zalehl střílnu s kulometem vymyslel spisovatel jménem Žurba. Kniha se jmenovala Hrdina a byla jednou z těch, kterými jsem se v dětství krmil. Pak mi došlo, že to byla literární postava a ke všemu hlupák. Tu střílnu bunkru ke které se přiblížil plížení, plazením z boku mohl ucpat bandalírem!
ivana kosťunová 18.11.2017 08:35
Pane Kronesi, vy znáte s k u t e č n ý případ, kdy voják zalehl svým tělem kulomet ? Na vojně jsem tedy nebyla, o tom, jak vypadá kulomet mám jen matné představy, ale přesto soudím, že než by se vojáku povedlo kulomet zalehnouti, byl by rozstřílen nacimprcampr. Nesmíte věřit všemu, co vidíte ve filmu. Já jsem v jednom válečném filmu viděla, jak vojáka přejel tank, on se ještě z posledních sil vymrštil a hodil po tom tanku odjištěný granát. Asi jsem cynická, ale velmi mě to rozesmálo. Ano, může být, že se nějaký člověk odhodlá k sebezničujícímu činu, dle mého názoru ale v té chvíli postrádá pud sebezáchovy, což může být způsobeno požitím drog, nebo právě fanatizmem.
Zorka Horká 18.11.2017 08:24
Pane Kronesi, dobrá....když myslíte. Já jsem si jen dovolila vycházet z některých myšlenek, ke kterých jsem se dostala na besedě na toto téma. Pestrost názorů snad není na škodu. Myšlenku Jana Wericha považuji za výstižnou a chápu, že někomu uniká. Ostatně Friedrich Nietzsche se vyjádřil takto : "I zbabělec může být hrdinou, když z něj uděláte fanatika." Shrnutí z mé strany - ano souhlasím, vyhnout se fanatikovi je nejlepší. A hlavně včas :-)