Zemřel výtvarník a herec Miloš Nesvadba
FOTO: Česká televize

Zemřel výtvarník a herec Miloš Nesvadba

22. 7. 2020

V pětadevadesáti letech zemřel dlouholetý člen Národního divadla, výtvarník a tvůrce pořadů pro děti Miloš Nesvadba.

Herci o něm říkali, že je výborný kreslíř, výtvarníci zase, že je výborný herec. Miloš Nesvadba však se svou dvojjedinou existencí neměl nikdy problém. Své kresby s velmi charakteristickým rukopisem uplatnil v knihách, časopisech, divadle i v televizních pořadech. Dobře známá je zejména jeho letitá tvorba pro děti, u nichž rád probouzí fantazii.

I mnozí dospělí si vzpomenou na Evičku a pejska Monoklíčka, postavičky svého dětství. Oblíbený byl rovněž Nesvadbův komiks Chytří psíci jezevčíci v časopise Čtyřlístek nebo kocour Damián. Jako "Pan malíř" hrál Nesvadba roky v televizních pořadech pro děti se Štěpánkou Haničincovou. Kreslení je jeho láskou. Přitom je autodidakt, učil se především od Josefa Lady a Ondřeje Sekory. Pro nejmenší čtenáře ilustroval přes 50 knížek a řadu omalovánek.

Na prknech Národního

Kresbičky Nesvadba nosil do novin už v 16 letech: „A oni mi je kupodivu tiskli,“ říkal. Po válce už jako renomovaný kreslíř stál u zrodu dětské Mateřídoušky a Ohníčku, ale také humoristického Dikobrazu. Nesvadba je také dobrým karikaturistou, o čemž by mohli vyprávět jeho kolegové z divadla. Co obrázků – občas i lechtivých, ale vždy vtipných – jim za více než 60 let na prknech Národního divadla věnoval. S mnoha divadly jako výtvarník také spolupracoval.

Mezi bardy Zlaté kapličky přišel Nesvadba (narozený 17. dubna 1925) rovnou, jako nevystudovaný ochotník ze Žižkova. Konzervatoř byla za války zavřená, a tak v roce 1945 začínal přímo v Souboru Jindřicha Honzla, pozdějším Studiu Národního divadla. Po jeho zrušení si ho Honzl vzal do činohry spolu s Lubou Skořepovou a Milošem Kopeckým. K malování se Nesvadba často inspiroval právě v zákulisí první scény, do jejíž činohry přišel v roce 1948.

Jeho doménou byly role komické, v nichž těžil z výrazné mimiky, smyslu pro detail, zkratku a parodickou nadsázku. Režisér Alfréd Radok si nicméně povšiml, že se za maskou komika skrývá bohatší rejstřík, a svěřil mu ve hře Ďábelský kruh postavu van der Lubbeho, obviněného ze zapálení Říšského sněmu. Téměř až osudově Nesvadbu provázela Jiráskova Lucerna: postupně v ní ztvárnil vodníka Michala, Kláska, France i kněžnina sluhu Žána. Pěkné příležitosti dostal také v Hadriánovi z Římsů či Cyranovi z Bergeraku.

Ňouma z Pyšné princezny

I Nesvadbova filmografie je docela obsáhlá. Jeho vzhled a naturel jej předurčoval spíše k menším rolím, "typům" a figurkám, které si diváci pamatují spíše vizuálně, ale často neznají jejich přesná jména. Dobře známý je ale například jeho princ-ňouma ze slavné pohádky Pyšná princezna.

Nesvadba si rovněž zahrál ve filmech Cirkus bude!, Hrátky s čertem, Florenc 13.30, Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka, Podivná přátelství herce Jesenia nebo Císařovy nové šaty.

Miloš Nesvadba má dva syny – staršího Michala, herce, mima a autora televizního pořadu Kouzelná školka, a Martina, který je podnikatelem. Nesvadba starší se podílel i na kresbách k Michalovým knihám (například Michal maluje s tátou).

Výtvarné nadání podědila i vnučka Josefína, kterou má Michal s herečkou Světlanou Nálepkovou.

(S využitím ČTK)

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.