Turistika ve švýcarských Alpách

Turistika ve švýcarských Alpách

1. 5. 2015

Máme rádi turistiku. Nejen po naší zemi, ale i za hranicemi, vysoko v horách i u moře. Všude si najdeme nějakou zajímavou cestičku. 

Poznávat alpskou přírodu a horské velikány jsme se před pár lety vydali koncem srpna do Švýcarska. Cesta autobusem z Prahy přes noc rychle utekla a my se ráno probrali u Ženevského jezera v lázeňském středisku Montreux. Po krásné promenádě plné květin jsme došli k jednomu z nejzachovalejších evropských středověkých vodních hradů z 13. století, hradu Chillon. Poloha hradu byla velmi významná, protože kdo tento hrad vlastnil, ovládal i cestu kolem Ženevského jezera a vybíral mýtné. K večeru jsme pak dorazili na místo ubytování do městečka Saas Grund.

Druhý den ráno jsme vyjeli lanovkou na Eggishorn do 2.926 m, kde se před námi objevil Aletschský ledovec, největší alpský ledovec, dlouhý 23 kilometrů. Z mezistanice jsme si udělali túru směrem k autobusu a pozorovali okolní čtyřtisícovky. Při návratu nás čekalo první koupání v termálu Brigerbad.

Nádherný byl také výlet vláčkem nejprve do Zermattu, nejbohatší obce Švýcarska, kam je zakázán vjezd automobilů. Dalším vláčkem a lanovkami pak na vyhlídku Gornergrat ve výšce 3089 m, kde se nabízí panoramatický pohled na 29 čtyřtisícových vrcholů. Také se nám podařilo přes ostražitost majitele vyfotit místního bernardýna. V minulosti vybudovali mniši v průsmyku Svatého Bernarda útočiště pro poutníky a pro práci v horách vyšlechtili psí plemeno bernardýnů, typické pro Švýcarsko. Zpět jsme sestupovali k další mezistanici kolem jezera Riffelsee, kde se na hladině odrážel Matterhorn, který se tyčí do výšky 4478 m, a pozorovali hráče terénního golfu.  

Krásná byla cesta systémem dvou lanovek a panoramatickým vláčkem k přehradě Emosson, kde jsme se zase kochali pohledem na nejvyšší evropskou horu, francouzský Mont Blanc s výškou 4810 m. Následovalo koupání v termálu Saillon.

Další den pobytu jsme vyjeli z městečka Saas Fee lanovkou a alpským metrem do výšky 3500 m s fantastickým výhledem na ledovec Allalin vysoký 4027 m. Je zde panoramatická restaurace nebo vyhlídková plošina, odkud můžete sledovat ledovec a okolní vrcholy. Také jsme navštívili ledovcovou jeskyni, snad největší na světě, se sílou ledu až 10 metrů. Zde jsme se dozvěděli, že existuje křehký tvor, ledovcová blecha, který z povrchu zemského mizí stejně rychle jako pevninské ledovce. Přežije při 10 -15 stupních pod nulou, teploty nad 12°C jsou smrtící, optimální teplota pro život tohoto tvora je kolem nuly.

Zpět ze Saas Fee jsme do místa ubytování klesali Kapličkovou cestou a těšili se na večeři. Celý pobyt nám snídaně, denní balíčky a večeře připravoval mladý český kuchař Petr, prý se učil u pana Pohlreicha. Jídlo bylo výborné. Také jsme zašli do místní restaurace na tradiční švýcarskou specialitu raclette, původně horské jídlo švýcarských pastýřů. V podstatě jde o rozpouštějící se sýr, který se ve stádiu rozpouštění maže na horké brambory.

V údolí Val d´Herens se před námi zase tyčily do výšky 10 -15 metrů Zemní pyramidy Euseigne, pozůstatek doby ledové, které protíná silnice.Tyto rulové bloky s průměrem téměř tří metrů vznikly pod tlakem ledovcových mas při ústupu Herenského ledovce. Tajemná byla i projížďka na lodičkách na největším podzemním jezeře v Evropě St. Leonard. Naše další termální koupání pod vrcholy hor bylo v největších alpských lázních Leukerbad, kde bylo až 10 termálních bazénů.

V den odjezdu domů jsme se loučili procházkou po okolí městečka Saas Grund a Saas Almagell. Všude za okny a na zahradách nádherně kvetly muškáty a další alpské květy. Prostě nádhera. Den a zájezd jsme zakončili posledním koupáním v termálu Ovronnaz a vyrazili na cestu domů, kam jsme dojeli v ranních hodinách.

Máme krásné vzpomínky a také plno fotografií, o které se s vámi ráda podělím.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.