Můj tip na dovolenou:
Slovinsko - Julské Alpy

Můj tip na dovolenou:
Slovinsko - Julské Alpy

24. 7. 2015

Nejprve jsem tuto naši turistickou dovolenou do hor jako tip na stránkách i60 nabízet nechtěla, ale při zjištění, že většina z celkového počtu 43 účastníků zájezdu byli zdatní senioři, někteří i hodně přes sedmdesát let, jsem se rozhodla jinak. Je pravda, že se pokaždé na těchto zájezdech našel mezi námi někdo, kdo nevěděl, do čeho jde, že se jedná o pěší turistiku a ne pobyt nebo poznávací zájezd. Vždy si ale mohl denní program nějak přizpůsobit. Z výchozího bodu našich túr ti zdatnější většinou dorazili až do cíle, méně zdatní se mohli vrátit dříve nebo ti neinformovaní a nevybavení zůstat dole, procházet se, fotit a kochat.

V červenci jsme se tedy vydali do Julských Alp ve Slovinsku. Autobus odjížděl z Prahy přesně ve 22 hodin a ráno kolem šesté jsme již překročili slovinské hranice. Ubytováni jsme byli v Tarvisiu v Itálii, hned za hranicemi na severozápadě Slovinska, z důvodu lepší dostupnosti hor. Strava byla tedy italská, hlavně různé těstoviny, což mne nejprve mrzelo, ale po vysvětlení jsem se s tím vyrovnala. 

Slovinsko je malé, s rozlohou přes 20 tisíc km² a asi 2 miliony obyvatel, ale velmi rozmanité složením krajiny i vegetačních pásem. Julské Alpy se vyznačují hlubokými údolími, kde se nad třpytivými jezery tyčí mohutné šedobílé skalní stěny horských masivů. Na území Julských Alp byl roku 1981 vyhlášen Triglavský národní park. Triglavský podle nejvyšší hory Slovinska Triglav, s výškou 2864 m n.m. Na jihozápadě má Slovinsko také malý kousek Jaderského moře – 42 km mezi italským a chorvatským pobřežím. Daleko větší část Jadranu, jak se běžně Jaderskému moři říká, zabírají další státy bývalé Jugoslávie: Černá Hora a Chorvatsko i se svými ostrovy.

Ještě před ubytováním jsme zastavili u Bohinjského jezera, jednoho z nejkrásnějších jezer Julských Alp, obklopeného horskými velikány. Procházka od západní části jezera ke krásnému vodopádu Savica byla ve stínu lesa, což bylo příjemné, protože i tady v horách byly teploty neočekávaně vysoké. Ten den nás také vyvezla lanovka na vrchol Vogel, odkud jsou panoramatické pohledy na jezero a okolní hory s nejvyšší horou Triglav. Někteří poseděli, my se vydali dobýt vrchol Orlova Glava až ke křížku.  

Další den vedla naše cesta přes sedlo Passo del Predil s fotozastávkou u malebného italského jezera Lago del Predil. Autobus nás dále zavezl k výchozímu místu a my vyrazili na cestu k prameni řeky Soči. Cesta byla hodně náročná a přímo před pramenem vedla podél řetězů. Proto nám ani nevadilo na zpáteční cestě jako osvěžení rychlé koupání v této řece, kde byla teplota vody pouze 13° C.

Ve středu byla potěšením pro naše oči a mysl návštěva zajímavé soutěsky Vintgar, voda valící se mezi skalami a na závěr opět nádherný vodopád. Následovala prohlídka lázeňského letoviska Bled, ležícího na břehu Bledského jezera s ostrovem, kde je krásný kostelík, kam se dá doplout na loďce. Na jezero s ostrůvkem, promenádu podél jezera a okolí je pěkný výhled z Bledského hradu, který se tyčí na vysoké skále. V pořízení hezké fotky Bledského hradu nám překážel jeřáb, ale zase jsem měla možnost vyfotit u jezera slovinskou svatbu. 

Příjemný byl také výlet do italské části Julských Alp k malebným jezerům Laghi di Fusine s nádhernými výhledy. Nikdy by mě nenapadlo, že ve volné přírodě mohou kvést i bramboříky. Krásně fialové.

Nejnáročnější byl další den výstup do sedla nad průsmykem Vršič. Autobus nás dopravil na nejvýše položený slovinský průsmyk ve výšce 1611 m n.m., kdy jsme vyjeli z 906 m 24 ostrými zatáčkami až do samotného průsmyku. Po krátké přípravě jsme se vydali strmou cestou plnou kamení, ale i květin, na vyhlídku pod vrchol Mojstrovky, kde ti zdatnější a odvážnější měli možnost výstupu až na vrchol. Našli se i tací a dokonce starší než my. Dále jsme již nepokračovali, ale kochali se úchvatnými výhledy na velikány Julských Alp. 

Poslední den před večerním odjezdem domů jsme ještě zajeli na jih do malebné oblasti slovinského krasu a navštívili Postojnskou jeskyni. Je to jediná jeskyně, v níž si můžeme podzemní svět prohlédnout během jízdy zvláštním vláčkem. Byla to neuvěřitelná jízda a krása krápníků všech barev a tvarů. Nejmenší jsou trubičky a stalaktity, které visí ze stropů, a největší stalagmity a sintrové kopce, které rostou ze země. Stalaktity a stalagmity pak srůstají v krápníkové sloupy stalagnáty. Kdo si to má pamatovat! Jeskyně bude brzo slavit 200 let od jejího objevení a zpřístupnění v roce 1818. Celková délka chodeb je 21 kilometrů, z toho 5 kilometrů přístupných vláčkem a pěšky. Teplota vzduchu 10° C. Cestou do Lublaně jsme ještě zastavili u nedobytného Predjamského gradu, hradu vyrůstajícího ze skalního masivu. Mile nás překvapilo, že jak tištěný průvodce, tak i audio průvodce v jeskyni a na hradě byly v českém jazyce.

Lublaň, hlavní město Slovinska, s hradem vysoko na kopci, byla naše poslední slovinská zastávka. Před cestou na dovolenou jsem si v naší městské knihovně vypůjčila pár příruček o Slovinsku a zjistila, že knihovna vyhlásila soutěž "Všude hledám knihovnu". Když jsem v knihách objevila, že v Lublani stojí krásná Národní a univerzitní knihovna postavená v letech 1936-1941 podle návrhu známého slovinského architekta Josipa Plečnika, nebylo co řešit a první naše cesta vedla ke knihovně. Knihovnu jsem vyfotila, ale vybila se nám baterie ve fotoaparátu a další fotografie z Lublaně nemáme. Pro útěchu jsme navštívili restauraci se slovinskými specialitami a objednali si poslední večeři, v hlubokém talíři zajímavě servírovaný kančí guláš a slovinské pivo značky Laško. Do Prahy jsme se s několika přestávkami vrátili časně ráno.

S ohledem na letošní bezpečnostní situaci ve světě jsme byli rádi, že jsme si vybrali zrovna Slovinsko a jeho krásné hory. A to je konec naší turistiky v Julských Alpách.

 

Můj tip na dovolenou či výlet - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zdeHodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiřina Votavová
Děkuji za pár komentářů. Snad se někdo další z 300 čtenářů mého článku inspiroval a vydá se také na cesty. Nemusí to být zrovna do hor, ale třeba poznávat jiné země nebo i u nás doma. Stačí chtít, rozhodnout se a není to jen o penězích, jak často slýchávám. ☼
Blanka Hlobilová
Poutavý a zajímavý tip na dovolenou doplněný krásnými fotografiemi. Taková dovolená není opravdu pro primadony. Chce to trénink. Jen tak dál !
Vanda Blaškovič
Paní Jiřino, to byl docela náročný zájezd. Ale takové já mám ráda. I když s cestovkama již od revoluce nejezdím a vše si organizuji sama. Slovinsko je krásné, znám ho. Ty dva mil. lidí mne ale překvapily. Slovinci byli vždy napřed před ostatními státy v Jugoslávii. No, hraničili s Rakouskem, tam již byl západ. Děkuji paní Jiřino, krásná reportáž.
Zuzana Pivcová
Část Slovinska bohudík znám, ale byla jsem tam dvakrát od archivu služebně, takže jsem byla závislá na tom, kam nás hostitelé vzali. Musím říct, že byli nesmírně přátelští a pohostinní. Na Julské Alpy nezbyl čas, jen pohled na ně, zato Bled byl dvakrát, i když ta druhá návštěva byla na podzim a takřka za soumraku, takže nevidět ho několik let předtím, zdaleka bych neznala jeho skutečnou krásu. Jsem ráda, že jsem se k Vám mohla alespoň na dálku připojit.
Jana Šenbergerová
Děkuji za informaci. :-)
Hana Rypáčková
Souhlasím, Slovinsko miluji-v zimě v létě super země.
Jiřina Votavová
Paní Jano, s CK Mayer&Crocus, s kterou jsme už byli ve švýcarských Alpách, jak jsem již psala a mám na profilu. Zadejte si CK do vyhledávače a podívejte se na nabídku. Také jsme byli s CK Inex v italských Dolomitech, můžete se také podívat. Možná najdete vhodný zájezd, toto byla lehká pěší turistika, tak pozor.
Jana Šenbergerová
Ještě mě napadlo, jestli jste tam byli s cestovkou nebo nějakou organizací.
Jana Šenbergerová
Tento výlet vám upřímně závidím, protože Julské Alpy jsou nádherný kus Země. Jedno z míst, kam bych se někdy ještě ráda podívala, ale naše cestovky moc příležitostí nenabízejí. Díky za povídání i krásné fotografie.
Alena Tollarová
Tak jsem se zasnila doma na gauči. To bych si dala líbit!