Foto

Plzeňská Techmania
zve pod hladinu moře

21. 8. 2015

Pod hladinu moře či oceánu láká návštěvníky v nové, právě otevřené expozici plzeňská Techmania Science Center. Na výstavě, zapůjčené z podobného vědeckého centra AHHAA v Estonsku, zažijí návštěvníci například pocit pasažéra v potápějící se lodi, lidé si mohou na jednotlivých exponátech vyrobit například vlnobití či vodní vír.

Dospělé návštěvníky určitě zaujme, jak se ovládá ponorka pod hladinou a jaké má vůbec člověk technické možnosti pohybu pod vodou. Pro děti jsou připraveny interaktivní a hravé exponáty. Točením klikou mohou například roztočit lodní šroub, v jiném exponátu ve vodním válci vytvoří točením vodní vír, jinde zas proud bublin. Přesunováním písku mohou přetvářet mořské dno, přičemž projektor na písek promítá aktuální mapu vytvořeného dna, znázorňuje vrstevnice, mělčiny i podmořské vrchy.

Na dalším exponátu návštěvníci ovládají podmořské roboty, jeřábem vytahují z vody ponorku nebo zkoušejí přejezd lodi zdymadly. Největší exponát představuje potápějící se loď. Lidé tu mohou projít za neustále blikajících světel prudce nakloněnou uličkou mezi kajutami v podpalubí lodi. Ti odvážnější se pak mohou zachránit a skluzavkou sjet na nafukovací záchranné plavidlo. „A protože se expozice jmenuje Pod hladinou, máme tu i část, kde se může člověk dostat i pod hladinu, ale přitom může dýchat,“ dodal ředitel centra Vlastimil Volák. 

Výstava potrvá v Plzni minimálně do konce roku.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Techmania je umístěna v prostorách bývalého strojírenského podniku Škodovka.Je hodně navštěvována školáky z celé oblasti Plzeňského kraje a její součástí je i Planetárium.