Pro jediný evropský 
čaj až na Azory

Pro jediný evropský
čaj až na Azory

6. 9. 2015

Ano, i Evropa má své čajové plantáže. Navíc se zde čaj pěstuje ve výšce kolem 150 metrů nad mořem, jde tedy i o nejníže položené plantáže na světě. Neleží přímo v Evropě, ale daleko na Azorských ostrovech v Atlantiku, které náleží Portugalsku, proto evropské. Jistě všichni znáte tu známou formulaci při předpovědi počasí: "...tlaková výše nad Azorskými ostrovy...". Tak to je tam.

Na severu azorského ostrova Säo Miguel, mezi vesnicemi Porto Formoso a Maia, jsme při našem trekingovém zájezdu plantáže a továrnu na zpracování čaje Chá Gorreana navštívili. Letopočet 1883 připomíná rok založení této firmy. Z plantáží o rozloze 45 ha vyprodukují ročně přes 40 tun prvotřídního čaje, ještě na konci 60. let to bylo kolem 80 tun. Většinu produkce prodávají na Azorech, ale také vyváží do Německa, Rakouska, USA a Kanady. Čajovník neošetřují pesticidy nebo fungicidy, protože na Azorech žádné choroby tohoto typu nejsou. Spolu s Chá Porto Formoso jsou jediné, kdo dnes na ostrově pěstují a vyrábějí čaj, jenž se portugalsky píše chá a vyslovuje "šá".

Čajovník se na ostrově pěstuje již skoro 200 let. S pěstováním čaje začal na ostrově kolem roku 1820 muž jménem Jacinto Leite. Sloužil v Brazílii jako velitel královské gardy a z Rio de Janeira si na Säo Miguel přivezl sazenice čajovníku. Když o pár let později napadla pomerančové plantáže na ostrově ničivá plíseň, vedle ananasu a maracuji vsadili také na čajovník. Ananasové skleníky jsme také navštívili. 

V továrně Chá Gorreana vyrábějí nejen černý čaj, ale též čaj zelený, nefermentovaný, který má výšší obsah vitaminů, sypaný i oblíbený porcovaný. Je zde i malá prodejna, kde jsme čerstvě uvařený čaj ochutnali a pár balení zakoupili. Továrna pracuje celý rok. V zimě se ale hlavně balí a expeduje. Vyřizují objednávky od zákazníků z celého světa, větší kontrakty i docela malé požadavky pro jednotlivce.

Než si připravím poslední šálek tohoto výborného zeleného čaje Chá Gorreana, tak si ho také vyzkouším objednat z dalekých Azorských ostrovů až k nám do středu Evropy.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA