Pro jediný evropský 
čaj až na Azory

Pro jediný evropský
čaj až na Azory

6. 9. 2015

Ano, i Evropa má své čajové plantáže. Navíc se zde čaj pěstuje ve výšce kolem 150 metrů nad mořem, jde tedy i o nejníže položené plantáže na světě. Neleží přímo v Evropě, ale daleko na Azorských ostrovech v Atlantiku, které náleží Portugalsku, proto evropské. Jistě všichni znáte tu známou formulaci při předpovědi počasí: "...tlaková výše nad Azorskými ostrovy...". Tak to je tam.

Na severu azorského ostrova Säo Miguel, mezi vesnicemi Porto Formoso a Maia, jsme při našem trekingovém zájezdu plantáže a továrnu na zpracování čaje Chá Gorreana navštívili. Letopočet 1883 připomíná rok založení této firmy. Z plantáží o rozloze 45 ha vyprodukují ročně přes 40 tun prvotřídního čaje, ještě na konci 60. let to bylo kolem 80 tun. Většinu produkce prodávají na Azorech, ale také vyváží do Německa, Rakouska, USA a Kanady. Čajovník neošetřují pesticidy nebo fungicidy, protože na Azorech žádné choroby tohoto typu nejsou. Spolu s Chá Porto Formoso jsou jediné, kdo dnes na ostrově pěstují a vyrábějí čaj, jenž se portugalsky píše chá a vyslovuje "šá".

Čajovník se na ostrově pěstuje již skoro 200 let. S pěstováním čaje začal na ostrově kolem roku 1820 muž jménem Jacinto Leite. Sloužil v Brazílii jako velitel královské gardy a z Rio de Janeira si na Säo Miguel přivezl sazenice čajovníku. Když o pár let později napadla pomerančové plantáže na ostrově ničivá plíseň, vedle ananasu a maracuji vsadili také na čajovník. Ananasové skleníky jsme také navštívili. 

V továrně Chá Gorreana vyrábějí nejen černý čaj, ale též čaj zelený, nefermentovaný, který má výšší obsah vitaminů, sypaný i oblíbený porcovaný. Je zde i malá prodejna, kde jsme čerstvě uvařený čaj ochutnali a pár balení zakoupili. Továrna pracuje celý rok. V zimě se ale hlavně balí a expeduje. Vyřizují objednávky od zákazníků z celého světa, větší kontrakty i docela malé požadavky pro jednotlivce.

Než si připravím poslední šálek tohoto výborného zeleného čaje Chá Gorreana, tak si ho také vyzkouším objednat z dalekých Azorských ostrovů až k nám do středu Evropy.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiřina Votavová
Tento čaj Chá Gorreana až z dalekých Azorských ostrovů se dá také koupit v Portugalsku. Koupila jsem si ho při loňské i letošní dovolené v Algarve.
Zdenka Jírová
Návštěvu kranodarského čajového sovchozu jsme popsala ve svém článku "Soči- má nejkrásnější dovolená.". Je možné, že současné poměry v Rusku mají na pěstování tamního čaje nějaký vliv,proč není propagován. To asi nezjistíme.
Marie Magdalena Klosová
Půvabné "čajové" fotky slibují příjemné "čajové dýchánky.Díky.mm
Jiřina Votavová
Nerada bych vás uváděla v omyl, tak jsem ještě hledala na netu a všude je uváděna plantáž na Azorech jako jediná evropská. Našla jsem, že čaj z plantáží od Soči se prodá téměř všechen v Rusku a něco na Ukrajině. Nevím, jak je to s Ukrajinou teď. Čaj nevyvážejí, ani jsem nenašla žádné jejich internetové stránky a tak se nedá ani objednat. Třeba se o ní proto nepíše.
Blanka Hlobilová
Pro mne velmi zajímavý příspěvek. Zase jsem o něco moudřejší. Děkuji.
Květoslava HOUDKOVÁ
Jiřinko Vot. - děkuji za vysvětlení jména pro pejska. Byla jsem mnoho let "psí máma", teď aspoň "teta" Terinky - zeptám se, možná, že i toto jméno odněkud pochází?
Květoslava HOUDKOVÁ
Na Výstavišti Praha-Letňany opět začaly akce - mám Kartu pro celoroční volný vstup, tak si to užívám. Proběhla "Home a dekorace" + další zajímavosti. Byla též přítomna firma: ABIX Europe s.r.o. - dovozce prémiových čajů TG. Moje snacha má Vinotéku, též nabídku i čajů atd., tak jí předám prospekt a vám aspoň kontakt: www.premiovycaj.cz E-mail: info@abix-europe.com tel. 481 120 383 - podívejte se, třeba si vyberete?
Zdenka Jírová
Nejsou to jediné čajové plantáže v Evropě, nejseverněji pěstovaný čaj je v Rusku - Krasnodaru - Soči. Na krasnodarských plantážích je nejseverněji pěstovaný čaj.Navštívila jsem před lety místní sovchoz. Krasnodarský čaj byl velice chutný, lituji, že si ho nemohu u nás koupit.
Zuzana Pivcová
Mockrát děkuji, určitě si to prohlédnu.
Jiřina Votavová
Paní Zuzano, připojuji internetovou adresu Chá Gorreany, kterou jsem našla a kde si chci čaj objednat. Paní Květo, černý a hlavně zelený čaj je zdravý, stačí si vyhledat potřebné informace. A k tomu jménu psa. Když v roce 1427 objevili Portugalci Azorské ostrovy, v překladu Jestřábí ostrovy, dostal se s nimi přímo na ostrov Säo Miguel pastevecký pes, pozdějii azorský pastevecký pes. Tak asi z toho pro ně vzniklo jméno Azor. http://www.gorreanatea.com/
Květoslava HOUDKOVÁ
A podle čeho je jméno pro pejsky: AZOR ! ? - čajíček určitě nepijí.
Vanda Blaškovič
Jiřinko, krásné fotky polí, ty terásky mne fascinují...děkuji za provedení.
Jiřina Votavová
Paní Jarmilo, Azory nejsou Madeira. Leží ještě kousek za Madeirou a tvoří je devět ostrovů, z nich jeden je ten, o kterém píši a kde pěstují čajovník. Portské je z Madeiry a Funchal je fenikl. Na obou ostrovech je hodně podobné počasí a jsou krásně zelené. Na Sao Miguel navíc krásně kvetou opravdu všude hortenzie.
Jarmila Komberec Jakubcová
Na Madeiře jsem několikrát byla ale čajové plantáže unikly mé pozornosti.Já jen vím, že na Azorech se "narodilo" portské víno, které jsem tam s oblibou popíjíla.Hlavní město Funchal je pojmenováno po fenyklu, kterým je provoněn celý ostrov.Já považuji zory za ostrovy květin, mlhy, deště a krásných květin.Pokud bych ještě Azorské ostrovy navštívila určitě zajedu na čajové plantáže.
Jana Šenbergerová
Zajímavý článek i fotografie. Zelený čaj popíjíme a ananas nám také není cizí. Kdo by to řekl, že na Azorech...
Květoslava HOUDKOVÁ
Čaj piji prakticky jen při nemoci, tak na tedy Azory cestovat nebudu. Ale plantáž je pohledné bludiště a myslím, že několik je jich také u nás - např. v areálu zámku Loučeň.
Zuzana Pivcová
To jsem vůbec netušila. Jedinou čajovou plantáž, tedy sovchoz, jsem zažila kdysi v Gruzii. Gruzínský čaj byl výborný, to, co se u nás pod tím názvem prodávalo, bylo jen něco jako drť. V poslední době mě dost zajímá zelený čaj, a tak se jdu teď "podívat" na Azory, co nabízejí. Díky.