Recepty babiček na zkrášlení těla. Které z nich fungují?
Ilustrační foto: ingimage.com

Recepty babiček na zkrášlení těla. Které z nich fungují?

11. 8. 2018

Hrubá sůl vůbec není tím nejlepším prostředkem k peelingu nohou a citron je našim vlasům spíš ke škodě než k užitku. Recepty našich babiček na zkrášlení těla, obličeje či na bělení zubů se teď znovu dostávají do popředí zájmu v souvislosti s popularitou všech těch věcí, které si můžeme doma dělat sami. Na otázku, které babičkovské rady jsou skutečně užitečné a které se nezakládají na pravdě, odpovídali experti ve francouzském deníku Le Figaro. 

Že mrkvový olej přispívá k opálenému vzhledu pokožky, je sice pravda, avšak pozor! Mrkvový olej, stejně jako ten olivový, skutečně urychluje opalování. Mrkev obsahuje beta-karoten, přírodní barvivo, které vytváří dojem, že je pleť opálená víc, než je tomu ve skutečnosti. Avšak farmaceut Thomas Kassab varuje: „Není to olej určený k aplikaci na pokožku, může vést ke kožním alergiím. Přimísíme-li ho k opalovacímu krému, rozpouští jeho aktivní látky, takže krém s faktorem 50 má pak už jen faktor 25 a méně chrání pokožku před slunečními paprsky a před stárnutím.“ 

Maska z medu hydratuje pleť. I tato rada je pravdivá, med ale nemohou používat osoby, které jsou alergické na med nebo na pyl. „Med je bohatý na různé cukry, oligoprvky a vitaminy. Hydratuje velmi suchou pleť a dokonale jí vyhovuje. Pro normální a smíšenou pleť je vhodné ho smíchat s jogurtem,“ vysvětluje Kassab. 

Je zbytečné, abyste si na nohy nanášeli kávovou sedlinu čili lógr a snažili se tak skoncovat s celulitidou. Kofein sice působí proti takzvané pomerančové kůži, ale sedlina aplikovaná na nohy má jen malý efekt. Kofein totiž nepronikne pod kůži. 
Další babičkovské rady se týkají použití citronu, ať už na bělení zubů nebo na zesvětlení vlasů. Citron nemá na bělení zubů žádný vliv, vysvětluje dentistka Brigitte Scottoová di Mase-Gossinová. „Kyselina citronová naopak poškozuje sklovinu a umožňuje vstřebávat vnější barviva. Dásně ustupují, odhalují se nervová zakončení a to vede ke zvýšené citlivosti na teplo či chlad,“ dodává. 

A citron na vlasy? Ano, ale pozor: kyselina citronová je vůči vlasům agresivní a vysušuje je. Stejně jako ocet i citron neutralizuje vápenaté usazeniny ve vodě, dává vlasům lesk a objem. Při mytí vlasů můžete do vody na oplachování přidat několik kapek citronové šťávy. 

Vaječný žloutek na suché a lámavé vlasy je skutečně účinný. Potřebujete vlasy ošetřit po letním slunění? Pak je žloutek to, co potřebujete. Je bohatý na tuk a vlasy vyživuje do hloubky. Žloutek aplikujte jen na konečky vlasů a po pěti až deseti minutách opláchněte. 

Okurka na kruhy pod očima: to je sice pravda, ale stejně tak můžeme použít bramboru. „Na kruhy pod očima působí jen to, že je okurka po vyjmutí z lednice studená. Jedinou výhodou okurky je, že není kyselá a nedráždí pokožku,“ uvádí farmaceut Kassab. 

Pomůže hrubá sůl jako peeling na nohy? Nikoli. „Sůl je příliš agresivní. Může poranit kůži a vést k jejímu poškození, ba až k popáleninám. Suchou kůži je třeba odstraňovat jemně a pak nohy natřít hydratačním krémem,“ dodává Kassab. 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.