Sedm důvodů proč se těšit na nový rok
Ilustrační foto: ingimage.com

Sedm důvodů proč se těšit na nový rok

29. 12. 2015

Nejhorší je, když se člověk nemá na co těšit. Bohužel, s přibývajícími léty někdy přichází pocit: Já už mám vše za sebou, mě už nic nečeká, každý den je stejný. Proto je třeba vytvářet si seznamy důvodů, kvůli kterým je život fajn.  Každý si může vytvořit svůj, tady je jeden takový, berme ho jako návod.


1. Jsme mladší než naši předci.
Hlavní je nevstupovat do nového roku s myšlenkou, že jsme zase o rok starší. Naopak, je třeba porovnat si vzhled, kondici, zdravotní stav a životní styl s tím, jak vypadali a žili lidé našeho věku před padesáti lety. Ano, krátká doba, ale změny se za ni udály převratné. Tehdy byly šedesátníci usedlí životem unavení lidé. Dnes většinou žijí život jako dříve žili lidé čtyřicetiletí. Takže vstupujeme do dalšího roku, kdy si budeme užívat toho, že žijeme ve skvělé době a ve skvělé formě.

2. Válka nebude.
Kdo čte noviny, zpravodajské weby a sleduje televizní zpravodajství, často v poslední době podléhá obavám z budoucnosti. Migrační krize, terorismus, neshody mezi vládci různých zemí, to vše vyvolává nejistotu i strach. A tak se mezi lidmi mluví více než jindy o nepříjemných věcech. Nevstupujme do těchto debat s přesvědčením, že bude hůř. Že nás zaplaví vlny teroru a války. Ano, Evropa se mění, ale může to přinést i mnoho zajímavého a dobrého. Kdo k tomuto faktu přistupuje se zvědavostí a vírou, že více lidí je dobrých než zlých, je spokojenější, klidnější, vyrovnanější. Zkusme se tento roku učit uvažovat také tak a nenechme se zaplavit nenávistí a strachem.

3. Přijde doba výletů.
Je třeba se stále na něco těšit, takže už v lednu plánujme, co budeme dělat, až se oteplí. Co takhle projet internet a vytvořit si seznam výletů na jaro a léto? Nabrat si v cestovních kancelářích katalogy a pěkně se v nich prohrabovat? Uspořádat setkání s přáteli a povídat si o tom, kde je to pěkné a kam stojí za to jet?

4. Bude co slavit.
Propátrejme, které koncerty můžeme navštívit. Ty velké jsou zpravidla avízovány dlouho dopředu a letos na české šoubyznysové scéně bude hodně oslav. Velký koncert plánuje Lucie Bílá, které bude v roce 2016 padesát let. Ano, překvapení, že? Ta někdejší rozjívená holka je padesátnice. Štefan Margita bude slavit šedesátku, Hana Zagorová sedmdesátku. Kdo je má rád, může slavit s nimi. Kdo je rád nemá, může jej zlomyslně hřát fakt, že stárneme prostě všichni.

5. Otepluje se.
Ekologové se sice neradují, ale my se radovat můžeme, protože zimy jsou čím dál mírnější a roky čím dál teplejší. Pro lyžaře to není dobrá zpráva, ale pro všechny dříve narozené, kteří se děsí klouzání po zledovatělých chodnících a prožití zim v nevzhledných pohodlných botách, je to zpráva skvělá. Nějaké ty mrazy vždycky přijdou, ale jsou rok od roku kratší. Není to fajn chodit v zimě na podpatcích po městě, jezdit autem bez obavy ze smyku a procházet se přírodou, která není nebezpečně ledová? Užijme si to.

6. Můžeme se učit.
Žádná jiná generace seniorů v minulosti neměla tolik možností, jak se učit něco nového a získávat zážitky. Nikdy dříve nebylo tolik kurzů a akcí pro lidi vyššího věku, neexistoval internet přinášející možnosti vzdělávání a zábavy pro ty, kteří mají problémy s pohybem, se zdravím nebo se jim třeba prostě ven chodit nechce. Zkrátka, žijeme v době, ve které se už naplno projevuje, že populace stárne a senioři nejsou její opomíjenou, odstrčenou částí. Tak si to užijme a spojme každý nový rok s pokusem zkusit se naučit něco nového. Je jedno, jestli to budou základy španělštiny, paličkování krajek nebo jízda na kajaku.

7. Nemusíme mlčet.
Dalším důvodem k uvědomění si, že žijeme v dobré době je skutečnost, že můžeme říkat, co chceme. Generace lidí nad pětačtyřicet let ještě zažila, jaké to bylo, když si lidé v práci dávali pozor na to, co říkají. Ti dříve narození zažili i věci mnohem horší. Tak nezapomínejme, že není samozřejmost to, že dnes můžeme na politiky nadávat a psát do novin či na weby názory na to, co se nám nelíbí. Čím je člověk starší, tím svobodnější by měl ve vyjadřování svých názorů být. Kdo jiný má právo říkat, co si myslí, než ten, kdo je na světě dlouho a hodně prožil? Tak v sobě případnou nespokojenost nedusme, jinak se jí zadusíme. Pišme, hudrujme, stěžujme se, prosazujme své požadavky. Protože toto století patří dříve narozeným.

Proč je důvodů sedm? Protože sedmička je šťastné číslo. A také proto, že do desítky si tenhle seznam může zkusit dotáhnout každý sám podle svých představ.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
To je správný optimistický pohled do nového roku. Vždyť jsme ještě mladí!
Jaroslava Handlová
S tím těšením se na něco, a seznamem důvodů souhlasím. Jen za sebe bych dodala, že to těšení stačí takové docela malé, skromné. To abych pak nebyla zklamaná, že něco nevyšlo úplně dle představ. Těšme se tedy aspoň trochu, celých 366 dní příštího roku. PF 2016
Eva Mužíková
Opravdu krásně napsáno, je dobré si i takto připomenout, že život je krásný. Tak lidičky, užívejte si jej naplno, v mém případě i po sedmdesáti..... děkuji Vám.
Marie Seitlová
Plně souhlasím, důležité je být stále aktivní a stále se na něco těšit. Na věk nekoukat.
Zuzana Pivcová
S těmi pozitivními důvody těšení velmi souhlasím. Hlavně, co se týče věku, musím sem dát pro srovnání informaci z archivu. Přicházím teď hodně do styku s dokumentací našich legionářů z 1. sv. války. Při zdravotních prohlídkách měli po třicítce téměř všichni chybějící zuby a různé neduhy a ve čtyřiceti napsal lékař jednomu, že má celkovou sešlost věkem. :-) A to nemá z nás nikdo!!
Naděžda Špásová
Dobře napsané. Optimista se raduje a já doufám, že rok 2016 bude normální a pokud mě a mým blízkým přinese nějaké to štěstíčko, určitě nepohrdneme.
Eva Balúchová
Taky se do nového roku těším a už plánuji výlety.Na jeden z nich mě inspiroval článek paní Jakubcové,doufám,že mě to vyjde.
Alena Várošová
Moc pěkně popsaný článek,nemůžu jen souhlasit.
Jana Šenbergerová
A tak to je ...
ivana kosťunová
určitě se dá najíst i spousta jiných důvodů, ale respektuji, že sedmička je šťastné číslo.
Helena Votíková
Moc hezký článek. Uvědomuji si, že až do května už máme rozplánováno.
Jarmila Komberec Jakubcová
Na příští rok se určitě moc těším. Čeká mi spousta cest a je jedno zda prší nebo je sluníčko. Sice mi čeká oslava 70 let, tak na to jediné se netěším. Se všemi 7 body souhlasím - důležité je zdraví a mít okolo sebe milující lidi.
Jiří Hudeček
Moc pěkně napsáno-děkuji plně souhlasím