Soutěž: Moje první rande
Ilustrační foto: pixabay.com

Soutěž: Moje první rande

9. 3. 2016

Vždy když sleduji film Filipa Renče Rebelové, vzpomenu si na léto po mých patnáctých narozeninách.

To léto bylo neobvyklé, ve znamení barev, vůní, květin, naděje a očekávání. Čekalo mě studium na Gymnáziu a ještě předtím chmelová brigáda, na kterou jsem se pod vlivem filmu Starci na chmelu velmi těšila. Zatím jsem si však plně užívala prázdnin.

Horké dny jsem trávila většinou u  rybníka, kde se scházela mládež z širokého okolí. Tam jsem se také seznámila s partou kluků, kteří už měli za sebou rok studia na střední škole. Jezdili jsme na lodičkách, hráli badmington, volejbal, karty, nebo si jen tak četli. S kamarádkami jsme se občas sesedly na jednu deku a hodnotily kluky z naší nově poznané partičky. S převahou vedl Bořek. Dlouhé husté vlnité hnědé vlasy, zasněný pohled hnědých očí, důlek na bradě.Špitaly jsme si, že vypadá jako Krysař (postava z románu V. Dyka). Romantické typy byly tehdy v módě.

Jednoho sobotního odpoledne zazněl u našeho domu zvonek. Mladší sestra mi přišla sdělit, že venku je nějaký Bořek a ptá se, jestli půjdu na chvíli ven.

Okamžitě jsem vletěla do sandálů a řítila se po schodech dolů co nejrychleji, v obavách, aby na poslední chvíli nezaznělo obávané rodičovské "Nikam !"

Stihla jsem to bez úhony a přede dveřmi stál opravdu Bořek.

"Půjdeme se projít k řece ?" navrhl a já jsem s pokrčením ramen souhlasila. Souhlasila bych, i kdyby řekl  "budeme chodit kolem dokola tohohle hnoje" - vždyť tohle bylo rande! Moje první rande!

Snažila jsem se konverzovat, když vtom jsem si všimla, že Bořek místo na mě, hledí na moje boty.Podívala jsem se taky a polilo mě horko. Sandál na pravé noze měl červený pásek a sandál na levé noze pásek modrý. Měly jsme se sestrou sandály stejné a jenom podle těch pásků jsme je rozeznávaly. Zatvářila jsem se, že to tak nosíme schválně, aby byla legrace. Kupodivu mi to věřil.

Sotva jsem se opět rozdýchala, přišla další sprcha. Bořek  začal vyprávět, jak je rád, že jsme se seznámili, jak si s klukama říkali, že já a moje kamarádka Vlasta jsme nejhezčí ze všech holek, které v poslední době potkali. Když jeho řeč pokračovala zjištěním, že jsem velmi dobrá kamarádka, a že mi strašně věří, mělo mi to být divné. Ale hezky se to poslouchalo a já jsem ještě neměla vytvořené takové ty obranné instinkty, které člověku pomáhají rozlišit, že věci se nevyvíjejí tím žádoucím směrem. A věru že nevyvíjely. Bořek  se mi přiznal, že se do Vlasty  zamiloval, a požádal mě, abych jí doručila dopis, který vytáhl z kapsy v pomačkané obálce. Protože mě jediné on věří, že o tom nikde nebudu mluvit. Mé zbytnělé ego splaskávalo takovou rychlostí, že to snad muselo být i slyšet v podobě syčení.

Rozloučili jsme se na rohu ulice, jeho snahu vyprovodit mě až domů jsem odmítla s poukazem na to, že se ještě musím zastavit u Vlasty. Svoji misi jsem dovedla do konce, předala psaníčko a zdržela se ještě další hodinu. Jsem nejen dobrá, ale i zodpovědná kamarádka. Samozřejmě to byla pozvánka na rande. Musely jsme ještě probrat slovo od slova, co vlastně napsal, co tím chtěl říci, jestli má Vlasta na to rande jít, co si má vzít na sebe. To přece dobré kamarádky dělávají.

Další dny už Vlasta s Bořkem jezdili na rybník spolu a dávali světu najevo, že prožívají svoji první lásku.

A já jsem měla za sebou první rande, které vlastně rande ani nebylo, a první trapas ze série trapasů, které mě provázely, provázejí a určitě ještě provázet budou celým mým životem.

Vidím sama sebe na břehu rybníka v černých síťovaných plavkách, s vlajícími vlasy přikrytými slamáčkem s mašlí, rozesmátou, s velkým barevným nafukovacím míčem. Sluníčko svítí a mě jistě čekají další úžasné zážitky.

Je červenec roku 1968.

 

Jaké bylo to vaše „poprvé“? Co vám nejvíce utkvělo v paměti, na jakou událost či činnost, kterou jste dělali prvně, nejraději vzpomínáte Zúčastněte se naší soutěže a napište nám svůj příběh na téma „Poprvé“. Více informací o soutěži najdete zde.

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Moje první rande bylo v listopadu, byl to můj první tanečník z tanečních, procházeli jsme se v ledové mlze asi dvě hodiny, já samozřejmě bez čepice a rukavic / nebudu vypadat v čepce jako blbec /. Po pár letech se stal i mým mužem.
Hana Lancová
Taky jsem měla koncem základní školy tajnou lásku. Dotyčnému jsem se přiznala až po 20ti letech na třídním srazu, ale v tu dobu už to byl pupkatý tatík, který měl do mého ideálu daleko. :-)))
petr stejskal
Hezky se to čte. Vrací to do krásných bláznivých let. Ale i u kluků to bývalo stejné. Navenek silácké řeči před kamarádama a potom se slova kamsi ztratila. Opatrné pohlazení, opatrné uchopení za ruku jako náhodou.
Ladislav Vesecký
Hezké
Olga Štolbová
Líbí, líbí *****
ivana kosťunová
Díky za vaše komentáře z kterých jsem se dozvěděla, že naše první lásky a zážitky byly velmi stejné, i s těmi síťovanými plavkami. Moc ráda jsem je, paní Ludmilo , nosila, měla jsem je u nás na rybníku jediná. :)). Libore , s tou retro-fotečkou, nevím, nevím, snad najdu nějakou z té doby, ale v síťovaných plavkách to asi nebude.
Libor Farský
Joj, to se hezky čte! A nebyla by retro fotečka? *****
Soňa Prachfeldová
Kde ta léta bláznivá zamilovaná jsou ? Moc hezké, zamilovala jsem se v 1.třídě a přivedla ho domů a pak jsme dostali na zadek oba, pokukovali jsme po sobě až do osmičky .
Zuzana Pivcová
I mě si, Ivano, jeden mládenec vybral jako zprostředkovatelku svých snah vůči mé dnes již nežijící kamarádce. Byl z Prahy, a když jsem tam jela k příbuzným, pozval mě na "rande". Bavili jsme se tak dobře, že v závěru učinil pokus sejít se už doopravdy se mnou. Tak z toho nebylo z mé strany nic. Jednak se mi moc nezamlouval, a jednak bych to své nejlepší kamarádce neudělala.
Eva Mužíková
Ach ty naše první lásky, hezky jsem si s Vámi zavzpomínala.
Alena Vávrová
Moc hezky napsaná vzpomínka, i když s nádechem tehdejšího velkého zklamání. Bylo to krásné, když nám bylo ...náct.
Alena Várošová
Ivanko,pro Vás určité zklamání a nevydařené rande,ale splnila jste jako kamarádka slib.Věřím, že během Vašeho života Vás potkaly i krásné okamžiky a příběhy,tak napište zase,budu se těšit.5*
Jitka Chodorová
Pěkný příběh, možná každá z nás něco podobného zažila. Díky Ivano.
Alena Tollarová
Ivano, hezká vzpomínka a dobře napsaná. Pěkně se čte a vzpomíná.
Naděžda Špásová
Ivo, je to moc hezky napsané. Vzpomněla jsem si taky na ta svá první rande a jsou podobná těm tvým. Tenkrát to bylo takové stydlivé, oproti dnešku. Z trapasů si nic nedělej, zažila jsem jich také požehnaně. Přeju ti, abys jich potkala co nejméně. *****
Lidmila Nejedlá
Hezký příběh...a ty síťované plavky, to byl hit. Také jsem se v nich natřásala u rybníka mezi kachnami.
Lenka Hudečková
Hezky napsané :-)
Jana Šenbergerová
Pěkný příběh. Jeden z těch, které spustí lavinu vlastních vzpomínek. Díky za ně. Svou první lásku jsem prožila ve školce. Tak teď nevím, byla to láska, nebyla? Pak se naše cesty rozešly a potkali jsme se zas až v tanečních, ale to už jsem byla zaláskovaná jinde. :-)
Marie Magdalena Klosová
"Zavonělo" mi to vzpomínkami na Starce,i na mou první lásku s prvním randem,která mě pak provázela až do manželství a po celých 45 let,než mi odešla "do nebe".mm
Elena Valeriánová
Taky se mi v hlavě rojí vzpomínky při čtení Vašeho článku. 5*
Anna Potůčková
Myslím si, že naše generace tím, že se více styděla než dnešní mladí si první dotyky, první polibky, první objetí více užívala a i prožívala. Moc ráda vzpomínám na svých náct let - bylo to vše nevinné, krásné a romantické. Krásné vzpomínání a díky za tento článek.
Hana Rypáčková
Hezké vzpomínky. Právě si myslím, jak je teď těžké rozlišit v prvních láskách tu nejpravější. Vždyť jsme byli taková kůzlata...Něha se v nás zvedala při pohledu do očí, držení za ruce, při letmých polibcích....Když randí mé vnučky a vyzvídají. Jak poznat pravý cit? Prostě si zachovat své dívčí záliby a stále zůstat sama sebou.Šetřit tím slovíčkem "Miluji tě".