"Avril" u jezera Annecy
FOTO: autorka

"Avril" u jezera Annecy

13. 4. 2016

Nebojte se, není to ještě opožděný "apríl", ale "avril", francouzsky "duben". První dubnový týden jsem totiž strávila na úpatí savojských Alp, ve městě Annecy u stejnojmenného jezera. Jak píši na svém profilu," Můj život je jedna velká dovolená. Nic nemusím a všechno zatím mohu." Tak jsem si řekla, proč nemůže vést má cesta zrovna tam. Využila jsem po Velikonocích synovu zpáteční cestu autem do Francie a prožila pár dní již mého seniorského života zase jinde a trochu jinak.

Malebné město Annecy má kolem 53.000 obyvatel a leží v nadmořské výšce 448 m n.m. na severu jezera Annecy. "Perla Savojska", jak se jezeru říká, je vklíněna mezi vysoké hory, obvod jezera je 42,8 km a hluboké je asi 45 m. Úžinou u Duingtu je rozděleno na velkou severní část a malou jižní. Patří k nejčistším v Evropě, možná proto má město ve znaku pstruha. Díky svým uličkám a kanálům se Annecy říká "francouzské Benátky". Najdeme zde i několik významných historických památek: hrad Annecy - historické sídlo hrabat ze Ženevy, palác na ostrově - Palais de l' Isle z 12. století, katedrálu St. Pierra, kostel St. Maurice a baziliku St. Josepha, na kterou jsem koukala přímo z okna svého pokoje. Město má své malé letiště, divadlo a každý rok se zde koná Mezinárodní festival animovaného filmu.

Prohlédla a vyfotila jsem si město, jezero a vše zajímavé. Navštívili jsme místní trhy, zvládli dvě lehké túry kolem jezera, došli až k Marais de I'Enfer a já zjistila, že Jean Marais byl vlastně "Honza Močál". To ale zrovna moc romanticky nezní! Ani tady v horách nebylo letos moc sněhu, ale při našich dalších horských túrách jsme si ho ještě užili. I tady už ale bylo vidět jaro a vedle sněhu statečné krokusy.

A jak se žije ve francouzském městě Annecy? Původně jsem z cesty a pobytu měla strach, ale vše proběhlo v pohodě. Obyvatele zde potkáte opravdu všech barev a národností. Žádná velká panelová sídliště, v ulicích rodinné domy rozmanité a trochu nesourodé architektury, u jezera honosné vily, v centru města nádherné úzké uličky s historickými domy a kanály na řece Thiou propojené s jezerem.

Na každém rohu pro nás neznámé banky, prodejny oční optiky, plno lékáren. A představte si, že pošta je pouze pošta. Žádný doplňkový prodej nebo pojištění. Ve středu mají žáci ve školách volno, a tím pádem i někteří rodiče. Při třídění odpadu se dává dohromady papír i plast, zvlášť pouze sklo. Obchody mají v neděli zavřeno, velká obchodní centra provozní dobu do 12 hodin a ve městě vládne klid. Rušno je hlavně na promenádě a v parku u jezera, kde potkáte i plno cyklistů a běžců. Je příjemné, zajít do jedné z mnoha kaváren, dát si kávu a něco sladkého na zub. Na výběr je voňavé pečivo, francouzské vafle nebo překrásně nazdobené dortíky. Průměrný plat ve Francii je asi 3.000 euro, minimální plat asi 1.500 euro a ceny? I dvakrát až třikrát vyšší než u nás. Pronájem bytu 3+1 přijde na 1.000 euro. A reklamních letáků dostáváme do našich poštovních schránek proti Francouzům ještě málo.

Francouzské město Annecy leží kousek od švýcarských hranic a města Ženevy s mezinárodním letištěm, odkud jsem odletěla zpět domů a za hodinu a deset minut přistála v Praze. V uších mi ale stále zní milé oslovení "bonjour, madame", ale i "au revoir". Ještě podotýkám, že francouzsky vůbec neumím.

 

Hodnocení:
(4.3 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Hlobilová
Opět moc hezky a poutavě popsané i s fotografiemi. Škoda, že někteří stále nedávají k fotkám popisky!
Jana Mesarčová
Oblast u jezera jsem si vybrala pro naše cyklotrasy plánované na léto. Děkuji za info. Zenevu znám dobře. Atmosféra po Praze snad nejhezci v Evrope pro mne.
Jiřina Votavová
Děkuji Vám všem, hlavně panu Farskému, růži mezi trním. :-) Francie je drahá, ale Švýcarsko, kde syn v Ženevě pracuje, je ještě dražší. Průměrný plat je zde asi 7.000 ŠF. Do práce dojíždí autem, nepracuje každý den, tak bydlí za hranicemi ve Francii. No a já toho využila a pak předávám dál co nejvíce a nejstručněji, protože ani mne nebaví číst předlouhé články. :-)
Hana Rypáčková
Moc mě to zajímalo...Žije se tam hezky. Jak jinak.
ivana kosťunová
Fotky a popisky jako vždy skvělé, spolu s povídáním mi výstižně přiblížily místa, která jste navštívila. A seniorky jsou všude stejné. Merci beaucoup.
Soňa Prachfeldová
Moc pěkné Vaše heslo a řídíte se jím skvěle.
Alena Várošová
Líbí se mi jak popisek,tak krásné fotky.
Lenka Hudečková
Hezky napsané povídání o pro mne neznámém místě. Věřím, že se Vám tam moc líbilo :-)
Anna Čípová
Moc milé povídání a přiblížení krásného města a jeho okolí. A fotky nemají chybu. Perfektní.
Zuzana Pivcová
Mám ráda Vaše cestovatelské články, plné nejen vylíčených zážitků, ale i faktických informací. A obohacených pestrými okomentovanými fotkami.
Libor Farský
Moc hezké a zajímavé *****