Sedm barev duhy
FOTO: autorka

Sedm barev duhy

11. 6. 2016

Duha patří k nejkrásnějším jevům pozorovatelným na obloze, vznikající odrazem, lomem, ohybem nebo interferencí (skládáním) světla v atmosféře. Objevuje se, když prší a svítí slunce. První, kdo vědecky duhu popsal, byl francouzský filozof, matermatik a fyzik René Descartes, ale vznik barev objasnil až Isaac Newton. Dokázal, že se paprsek při průchodu skleněným hranolem nebo dešťovou kapkou rozkládá na barvy. Duhu můžeme spatřit i ve tříšti kapek vodopádů nebo fontán, na louce, kdy je tráva pokrytá rosou, nebo brzy ráno na jezeře nebo na moři (vzduch je chladný a voda je teplá, takže nad vodou leží lehký opar). Mezi nezapomenutelné zážitky ovšem patří spatření duhy při nočním dešti v období kolem úplňku. Je to měsíční duha, nazývaná také měsíční halo.

Víte, z jakých barev se skládá duha? Pokud ne, nabízím jednoduchou pomůcku, kterou jsem pochytila na ČVUT: Červený oznámil, že i zítra máme fyziku. Je to tedy 7 barev: Červená, oranžová, žlutá, indigo, zelená, modrá a fialová.

Chcete si udělat malou duhu? Pokud je slunečný den, máte hadici a smysl pro experimenty, není nic snadnějšího. Vezměte  hadici, stříkejte do vzduchu a během chvilky si vytvoříte duhu jen sami pro sebe nebo i pro radost ostatních.

fotografování počasí příroda
Hodnocení:
(4.7 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciáního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i spciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA