Nejmenší studánka na světě
FOTO: autorka

Nejmenší studánka na světě

16. 6. 2016

Znám křišťálovou studánku,
kde nejhlubší je les,
tam roste zlaté kapradí
a vůkol rudý vřes.

(J. V. Sládek)

 

Nejmenší studánka na světě

 

Nejmenší studánka na světě se nenachází v lese, nýbrž v osadě Strašín nedaleko Kašperských hor za poutním opevněným kostelem Narození Panny Marie. Kostel se musí obejít na druhou stranu a pak se vchází tajemnou obrostlou brankou na cestu k bílé kapličce. Před kapličkou leží balvan se silným energetickým polem a v něm je miniaturní důlek, údajně nejmenší studánka na  světě. Studánka nemá přetok, ale její voda je léčivá a nevysychá ani v těch největších vedrech. Vznikla otiskem palce Panenky Marie. Že je místo skutečně hodně energetické,  mohu potvrdit, poněvadž jakmile jsem položila ruku na kámen, za chvíli jsem cítila příjemné brnění a vůbec se mi odtud nechtělo.

 

Studánka ve Strašíně

Kaplička před studánkou

 

Letos jsem se tam jela podívat podruhé, jelikož moje první setkání s  tajemným kostelíkem před několika lety doprovázel prudký déšt a nějaké bližší prozkoumávání nepřicházelo v úvahu. Strašínský kostel má růžovou fasádu a je dost oprýskaný. Oproti minulé návštěvě jsem zaznamenala, že byly opraveny dvě severní bašty, takže snad už se blýská na lepší časy. Byla by velká škoda nechat zchátrat takový skvost.

 

Severní bašta

 

Pokud  pojedete kolem, určitě do růžového svatostánku zavítejte a nezapomeňte se podívat na nejmenší studánku na světě.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Alena V.: Přesně tak Alenko, něco mě vždy k něčemu táhle a tohle místo mě skutečně magicky přitahuje.
Alena Vávrová
Moc mne tenhle článeček a foto těší, je to jedno z míst, které jsem navštívila a právě se Zojou. Dík oběma! Mám ráda mariánská poutní místa, tak nějak intuitivně.
Ilona Kolářová
Zoja S.: Zajímám se tajemná a záhadná místa Šumavy, proto vždy jedeme již najisto. Plánujeme doma podle mapy. Na Šumavu jezdíme 2x do roka na dovolenou , jednou na kola a podruhé na lyže. Když prší, máme náhradní program a to právě jezdíme po těch tajemných místech. Do Dbrše určitě zavítáme. :)
Zoja Sedláčková
Do Strašína je od nás pouhých sedm kilometrů, jezdím tam na kole často. Ale jak jsi tohle místo objevila ty, až z Ústí nad Labem? Je to kouzelné místo, když opadá listí i s kouzelnými výhledy. Ale energii jsem zde také nepocítila. Pokud do tohoto kraje zavítáte častěji, doporučuji navštívit Dobrš, vesničku s dvěma kostely.
Ilona Kolářová
Květoslava H.: Tento verš už jsem slyžela také.:)
Ilona Kolářová
Ladislav V: Děkuji.,Naděžda Š.: Ano Naďo, je zde spousta krásných míst, jen mít více času., Iva K.: Voda prý je zázračná, ale budu psát ještě o jedné studánce se zázračným účinkem na oči., Eva B.: Ono o studánce málokdo ví, dokonce i když někdo navštíví celý kostel, za zadní části ani nepřijde., Zdenka J.: Přesně tak., Zuzka P.: Ano je hodně zvláštní a působí energiticky,. Hanka R.: Já tu energii cítila, já ji cítím i u menhirů. , Karel B.: Kdo ví?., Libor F.: Už jsem poslala e-mail.
Libor Farský
Hezoučké. Ilonko, měl bych prosbu. Nedaří se mi vložit podobně obrázky do textu podle návodu Radka Cakla na i60. Ten prostě na mém PC nefunguje. Nemáte jiný vlastní postup? Pokud ano, prosil bych o informaci na adresu lifa.takeiteasy@seznam.cz *****
Květoslava HOUDKOVÁ
Mailem jsem dostala "upravený verš" (asi pro dobu, až studánku objeví více lidí): Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les a odhodil jsem plechovku, leží tam ještě dnes. (Kéž se to nesplní!)
Karel Boháček
Sakra to byl palec - asi u nohy,že ?
Hana Rypáčková
Hezké. No jo, tam to dobře znám.Naposledy jsem tam byla vloni ze Zojou, fotila tu jamku po palci panny Marie, ale energii? Tu jsem nenasála. Na konci výletu jsem si zlomila to mé zápěstí.... :-(
Zuzana Pivcová
To je hodně zvláštní místo.
Zdenka Jírová
Je hodně zajímavých míst v naší vlasti a nestačil by nám k prohlédnutí všech ani jeden život navíc.
Eva Balúchová
Byla jsem nedaleko,bohužel jsem o studánce nevěděla.Na íčku se dozvíme o tolika zajímavých místech.Díky.
ivana kosťunová
Půvabné místo, snad budu mít jednou příležitost se tam podívat. Ovšem kdyby ta zázračná voda měla omlazující účinky, jsem tam hned zítra :))
Naděžda Špásová
No vidíte, Ilono, pořád je u nás k nalezení spousta zajímavých míst. Zajímavě umístěné pěkné fotky mezi text. *****
Ladislav Vesecký
Hezké a zajimavé.