Setkání uprostřed rybníka
Ilustrační foto: pixabay.com

Setkání uprostřed rybníka

1. 7. 2016

Vždy, když nastane období veder, přečkáváme je s manželem u vody. Kdysi jsme byli velkými zastánci koupání v přírodních koupalištích. Mívali jsme v okolí našeho města několik tipů, kde bylo sice koupání povoleno jen na vlastní nebezpečí, ale také  čistá voda, klid a nerušené soukromí .

Dodnes se mi vybavuje plavání v jednom takovém rybníčku-bývalé pískovně . Když začalo pršet, pár návštěvníků, kteří se také nebáli plavat na vlastní nebezpečí, odjelo, a zůstali jsme u vody sami. Už jste někdy plavali v dešti ? Voda pod vámi, voda nad vámi, připadáte si jako v nějaké vodní říši. Krása. Vůbec se mi tehdy z té vody nechtělo, ale když se pak k dešti přidaly i blesky , musela jsem se potěšení z vodní říše vzdát.

S přibývajícími léty jsme poněkud zpohodlněli , ocenili výhody stálého přísunu točených vychlazených nápojů , teplé kávy, či párku v rohlíku, a začali jsme navštěvovat  oficiálně provozovaná koupaliště.Nejblíže bylo koupaliště v Zákupech. Rybník z jedné strany ohraničený  písečnou pláží, stánkami s občerstvením a převlékacími kabinkami a z druhé strany travnatým břehem, kde se do vody skákalo elegantní šipkou, nebo se důstojně sestupovalo po kovovém žebříčku. Bylo zde méně pohodlí ale také méně lidí a více prostoru pro zkušené plavce, za které jsme se také my považovali.

Toho letního dne jsme se usadili na „svém“ místě a zatímco manžel se na dece dal do čtení, já jsem sestoupila po schůdcích do vody, plavala kolem členitého břehu směrem do středu rybníka, vychutnávala jsem si sluníčko, šplouchající vodu, vzdálené lidské hlasy a nořila jsem se do vodní říše. Jsem krátkozraká a dioptrické brýle si do vody neberu, a tak jsem teprve v posledním okamžiku rozeznala , že větvička, kterou jsem se chystala odhrnout z cesty není větvička, ale …

„Haaad!“ Zakřičela jsem leknutím . Nemám příliš silný hlas, takže se nestrhl poplach, nevyjel člun se záchranáři v oranžových plavkách, ani se nedostavil lovec hadů, aby nebezpečné zvíře odstranil

Jen pár lidí nejblíže ke břehu však zaregistrovalo, že se ve vodě něco děje, zjistili situaci a snažili se mě pomoci alespoň radou, kam mám plavat, abych se dostala z dosahu hada. Jejich dobře míněné rady jsem však nemohla uposlechnout, protože se mi leknutím sevřel hrudník tak, že jsem se nemohla pořádně nadechnout , natož plavat, ale přece jenom jsem se nějakým záhadným způsobem doplácala ke břehu.

Manžel si četl.

Na břehu se mě ujaly soucitné duše a pomáhaly mě dostat se z vody a z  šoku. Nabízeného panáka jsem bohužel musela odmítnout s poukazem, že řídím, ale teplou kávou jsem nepohrdla. A tak když jsem všem popsala svoje pocity z hrůzného setkání s hadem, udělalo se mi lépe a byla jsem schopná další existence.

Manžel si četl.

Vydala jsem se za ním, abych mu sdělila, jaké nebezpečí mi hrozilo a jak jsem statečně bojovala o život, zatímco on si četl. Manžel, který teprve teď zjistil, že se za jeho zády  něco dělo, mé vyprávění sledoval se vzrůstajícím zájmem, dokonce odložil knihu, a nechal si ukázat, kde asi ten had plaval.

Potom se mě zeptal: „A jak by ten had velký?"

„Ty myslíš, že jsem k němu měla připlavat a začít ho měřit ?!" odpověděla jsem už rozčileně. Napadlo tě vůbec, že jsem se taky mohla utopit ?

Protože viděl, že jsem živá až moc, vůbec ho to nerozhodilo.

Neustále si uvědomuji, jak pravdivé je rčení , že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Když jsem se opláchla  pod sprchou na pláži a vracela se na druhou stranu rybníka rozhodnutá okamžitě odjet domů, manžel ve společnosti dvou dalších mužů obcházeli břeh a zasvěceně diskutovali o výskytu užovek v okolí vodních ploch . Nechápala jsem, jak si mohli být tak jisti, že to byla zrovna užovka. To já jsem přece viděla to zlovolné jedovaté hadí oko nad  vodou!

Sbalila jsem si věci  a měla jsem  jasno. Toto byla moje poslední návštěva přírodního koupaliště.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Balúchová
To musel být zážitek! Já jsem u Velkého Dářka viděla užovku jak leze z rybníka.Do vody by mě nikdo nedostal a celou dobu pobytu jsem sledovala otvor kam se schovala.Asi se chudák bála víc jak já.
ivana kosťunová
Hadů se bojím, ale to není problém jejich, ale můj. Ale tohle bych taky nečekala.
Hana Rypáčková
Tedy Lidmilko, tak napjatě jsem to četla a ten konec. Musím se chechtat...Ale nejsem škodolibá- to jsem nečekala....Taková slova..
Lidmila Nejedlá
U nás se užovky kolem Labe a u jezera vyskytují hojně. Jedna mladá se klikatila přes cestu od jezera do lesa zrovna, když jelo auto. Postavila jsem se tak, abych ji chránila a řidiči jsem posuňky ukazovala, že je něco v cestě, aby mě objel. Přijel ke mně a z okénka zařval: "Vypadni z tý cesty, krávo!"
Soňa Prachfeldová
Určitě se většina poleká, pokud vidí hada ve vodě, užovka, neužovka. Humorně podané, inu chlapi jsou tací, prý zveličujeme a přeháníme, to oni jen u rybaření - prý :-)
Zdena Proboštová
Už se mi to taky stalo, na Slovenské Nosické přehradě. Malá užovka, divila jsem se kde se tam vzala. Vypadalo to, že se přihnala z druhého břehu a to je na takového mrňouse fakt dálka. Ale mastila si to jako raketa.
Anna Potůčková
Stát se to mně, tak bych kvůli infarktu už nikam nedoplavala a skončila bych pod vodou. Z hadů mám fobii
ivana kosťunová
Ilono, já jsem to fakt nezkoumala, já jsem viděla jen to hadí oko, jak říká Elena, kdyby to byla gumová hračka, vyděsilo by mě to stejně. Zdeno, na souši ječím a utíkám. Zatím ještě to jde..
Zdenka Jírová
Ať to byla užovka nebo zmije, v každém případě to byl nezapomenutelný zážitek. Vlastně mě nikdy nenapadlo,, že bych se ve vodě mohla setkat s hadem. Asi by mě to pořádně vyděsilo. A to jsme se jezdili koupat téměř výhradně do přírodních koupališť, do řek, rybníků a nejraději do pískoven. No, asi jsem měla štěstí. Na souši jsem se s hady setkala, ale vždy jsem utekla buď já nebo oni.
Elena Valeriánová
Nepoznala bych v tu chvíli ani gumovou hračku natož užovku nebo zmijí. Bylo by mi to fuk, byla bych utopená na ten šup. Jako děti jsme chodili k místní pile do takové tůně, plavat se tam moc nedalo, ale blbnout celé odpoledne ano. Jednou jsem tam zahlédla taky pořádného hada a to byl konec mého koupání ve volne přírodě. Rybičky v moři mi nevadí.
Ilona Kolářová
Já se sice hadů nebojím, myslím, že to byla užovka. Ta se pozná snadno, má takové žluté půlměsíčky. A zmije se pozná také dobře. Má trojúhelníkovou hravu oddělenou od krčku. Asi bych pomalu šlapala vodu, byla potichu a pozorovala, kam hádek zamíří. U mě takový zážitek ovšem nehrozí, protože se bojím plavat na otevřené hladině a hlavně musím pořád koukat dolů na dno. Ne kvůli hadům nebo rybám, ale co kdyby mě tak stáhla nějaká ruka, nebo kdyby zezdola proti mě vyplavala mrtvola.
Zuzana Pivcová
Zatopenou pískovnu znám jen jednu, a to je Lhota poblíž Mělníka. Tam ale hadi určitě nehrozí. :-)) I když mám k hadům za sklem v ZOO pozitivní vztah a jednoho dokonce sponzorujeme, takhle volně bych nechtěla narazit ani na užovku.
ivana kosťunová
Helenko, škoda, že jsem to nevěděla dříve, ten můj článek by dostal patřičné grády.Naďo, a jak víte, že to byla užovka. Hano R. jste udatná žena, já bych to neriskovala. Hanko Š. jj.
Hana Šimková
Asi bych se utopila a manžel si četl.
Helena Votíková
Taky mám podobnou zkušenost. V zatopeném lomu. Já vyčkávala, ona se klikatila dál. A ti moji dobráci na břehu si to fotili....
Naděžda Špásová
Ivano, jste dobrá. Já bych se asi utopila. Stalo se mi to jednou u malého rybníka na Vysočině. Naštěstí to bylo blízko břehu, takže jsem zaječela a vylítla z vody. Byla to užovka, ale mě to stačilo. Už mě do ní nikdo nedostal. Jezdili jsme pak do Velkého Meziříčí na koupaliště. Teď občas jezdíme k malému rybníku za městem, ale já se plácám blízko břehu. Navíc mám fobii z hloubky. S mužským uvažováním zápasím denně. Je to všude stejné. Mějte se hezky. *****
Hana Rypáčková
Plovoucí užovka mi nevadí, ale že plave i zmije mne mrzí.Ale neloví ve vodě, jen se přesouvá na jiné místo. S užovkou jsem se párkrát setkala ve vodě a uhnula ona. Byla jsem velké sousto.