Modravský menhir
FOTO: autorka

Modravský menhir

7. 7. 2016

Modravský menhir patří mezi známější menhiry. Poprvé jsme se ho pokusili nalézt v únoru 2007, když jsme jeli na běžkách z Modravy na Březník. Vzhledem k velkému množství sněhu a k neúplným  informacím byla naše výprava předem odsouzena k neúspěchu, s čímž jsme víceméně počítali. Druhý pokus jsme učinili v tomtéž roce v červnu. Brzy ráno jsme vyrazili k menhiru na kole. Bála jsem se, že ho opět přehlédnemene, obavy tentokrát nebyly na místě. 

Asi po čtyřech kilometrech, sto metrů za mostem, se v Modravském potoce na pravém břehu tyčil nepřehlédnutelný obrovský kámen lichoběžníkového tvaru. Tento obr vyzařuje větší energii než ostatní menhiry, a to proto, že není zapouštěn do země, nýbrž do dna potoka a tím pádem nahrazuje zemskou energii silou vodního proudu.  Okamžitě jsme k němu slezli a začali  prozkoumávat. Vlevo nahoře jsme objevili typické oko, které je obrácené k cestě.  Vylezla jsem na megalit a chvíli pozorovala okolí. Měli jsme štěstí, že jsme mohli nerušeně fotit, poněvadž za několik minut začaly k menhiru proudit  početné skupinky turistů a kámen byl neustále v obležení.

Od té doby chodím každoročně menhir kontrolovat. Ať už na lyžích nebo na kole, nezapomenu pozdravit: "Ahoj menhírku." Někdy se na chvilku zastavím. Modravský menhir je první ze šumavských megalitů, který jsme navštívili. V dalších letech přibyly Měsíční, Sluneční, Větrný kámen, Mudrc a jeho ležící bratři. Co se nám do dnešní doby nepodařilo objevit, je megalitické sousoší Dvojčata (Manželé), ležící nedaleko přes silnici  od Měsíčního kamene. Letos jsme prolézali jeho okolí několikrát, vzali si na pomoc GPS, ale bez úspěchu.

Tak snad příští rok.

Trvní tři fota jsou z roku 2014, poslední dvě z roku 2007.

Hodnocení:
(4.6 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Krausová
Ilon, zajímavé. Šumavu miluji a děláte moc dobře, že cestujete a objevujete. Vždyť právě tyto zážitky nám naplňují život. Tak hodně štěstí za dalším putováním.
Zdenka Jírová
Taková místa s nějakou "záhadou" či opředená pověstí, miluji. O našich menhirech jsem se dočetla v knize Jana A. Nováka : Tajemné Česko. Je jim věnovaná jedna část knihy. Jsou tam i jiné zajímavosti , a proto knihu doporučuji k přečtení. Vyšla 2015 v Albatros Media.
Alena Vávrová
Pro mne také, o menhiru ve vodním toku a u nás čtu poprvé, dík.
Alena Tollarová
Ilono, to je zajímavé povídání i tip.
Hana Rypáčková
To je prima zábava .Jr to u zatáčky na Strašín- mapička napoví. http://menhiry.mysteria.cz/Javornik_mapa.PNG
Elena Valeriánová
Nevěděla jsem o nich, díky za rozšíření znalostí.
Helena Votíková
Naďo, je nějaký divný den. V posledním odstavci si přečtu Moravský menhir a přemýšlím, proč se tak na Šumavě jmenuje... ,ach jo. Je to zajímavé, jsou i na Sedlčansku.
ivana kosťunová
Vůbec jsem nevěděla, že existuje. Je nádherný.
Ilona Kolářová
Proboha Naďo, nic se neděje.:))))))
Naděžda Špásová
Ilono, došlo k nějaké chybě. Aniž bych něco hodnotila, je tam ode mně jedna *, ale já jsem ještě nic nehodnotila. Takže sorry.
Naděžda Špásová
Menhiry jsou opravdu zajímavé. Hlavně mají určité magické tajemno kolem sebe.