Madeira ve fotografiích
FOTO: autorka

Madeira ve fotografiích

18. 7. 2016

Právě jsme se vrátili z trekingu po ostrově Madeira, kde jsme nejen chodili, ale jako vždy i hodně fotili. A bylo co! 

Portugalský ostrov Madeira patří mezi sopečné ostrovy Makaronézie, stejně jako Azory, Kanárské ostrovy a Kapverdské ostrovy. Tyto ostrovy jsou vlastně vrcholy starých podmořských sopek. Od západu na východ je Madeira dlouhá pouze 57 km, ze severu na jih je to asi jen 22 km. Leží v Atlantském oceánu jihozápadně od Portugalska nebo západně od Maroka, jak chcete. Na ostrově žije asi 270.000 obyvatel, z toho 120.000 v hlavním městě Funchal (z portugalského funcho - fenykl).

Madeiře se prostě říká "ostrov věčného jara". V zimě zde noční teplota neklesne pod 11°C, teplota vody pod 18°C a v létě se denní teploty pohybují kolem příjemných 25°C. Na Madeiru se nejezdí koupat, ale hlavně koukat, i když vykoupat se také máte kde. Na výběr jsou hotelové bazény, pár písečných pláží s černým i dovezeným žlutým pískem z Afriky nebo lávové bazénky a koupaliště s mořskou vodou. Je to příjemné osvěžení při nebo po celodenních výletech a túrách ostrovem. Na své si přijdou jak rekreační turisté, tak i nároční a zdatní cestovatelé.

Více, a snad pro každého něco, na fotkách a hlavně v textu u nich.

Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Paní jiřino,Madeira je můj sen.Snad se mi tam podaří jednou tam letět.Je to oblast jak flory,tak fauny,tolik zeleně jako má tento ostrov se jen tak nenajde.Tolik exotických květů a v záplavě zelenýchr,vavřínových lesoparků.Fotky,pastva pro oči.
Jiřina Votavová
Paní Evo, na Madeiře jsou také hory, to jste si asi nevšimla. A ve svých článcích píši jak o českých horách, tak i švýcarských, slovinských a savojských Alpách. Musíte na mém profilu dole vpravo zalistovat. :-)
Eva Krausová
Jiřino, mám raději hory, než moře, nicméně tam musí být hezky už proto, že je tam kolem 25 stupňů, což by mi vyhovovalo. Vadí-li Vám mé 3 hvězdičky, pak mne to sice mrzí, ale fotky se mi líbí jen některé a i článek bych přivítala delší. No, možná kdybyste psala o Alpách, horách, to by mne fakt nadchlo. Důležité ale je, že se tam líbilo Vám a na hvězdičkách myslím vůbec nezáleží, ne?
Dagmar Králová
Díky za krásné fotografie, rádi jsme si připomněli jak jsme se toulali před deseti letech na stejných místech. Dnes už nám nohy tolik neslouží, ale máme na ta místa hezké vzpomínky. Díky za pěkný článek.
Jiřina Votavová
Evo, kolik jsme toho nachodili, nevím. Ráno v devět nás vyvezl mikrobus a my do čtyř až pěti hodin chodili a popojížděli. Například cesta na nejvyšší vrchol bylo nejprve přes 400 m výškových klesání a pak zase přes 400 metrů výškových stoupání a zase klesání k mikrobusu. Zatím nám to šlape. Chce to jen chodit, chodit a chodit, mezitím fotit, fotit a fotit, což je svým způsobem odpočinek. V našem případě žádné posilovny ani cvičení, jen rekreačně kolo a někdy plavání. Myslím, že až na ty náročnější trasy, se to dá běžně zvládnout, když je člověk zvyklý chodit. Děkuji za doplnění od Marušky. Espada se jmenuje docela zajímavě tkaničnice tmavá a připravují ji na banánech. :-)
Marie Seitlová
Ještě dodatek : na Foto dne je od jiřinky fotka ryb. I ty jsou z Madeiry - je to espada, která se loví v noci a ve velkých hloubkách. Je na pohled škaredá, ale chutná výborně, nemá téměř kosti. V každé restauraci na ni zvou.
Zdeněk Bříza
Jiřko Madeira je krásná budeme se tam muset také podívat. Máš pěkné fotky asi ty zkušenosti dělají své. Pozdravuj Jardu.
Ladislav Vesecký
Moc krásné.
Helena Votíková
... jéje ten Atlantik stačil napsat jednou.. :-))
Helena Votíková
Madeira je příjemný ostrov. Strelicie rostou na skoro každém rumišti, pohodoví lidé a kolem dokola Atlantik. Vesničky vysoko v horách, jen nesmíte zapomenout něco koupit :-). A kolem dokola Atlantik. Prostě nádhera. Madeiřané si potrpí na festivaly, konají se během celého roku. A ještě doplním, že Madeiru proslavil Winston Churchil, který se zde doléčoval. Jiřino, děkuji za připomenutí krásných míst.
Eva Balúchová
Pěkný článek,krásné fotky i popisky.Taková dovolená by se mi taky líbila.Musíte mít dobrou kondičku.Kolik jste toho nachodila?
Blanka Hlobilová
Článek opět nezklamal. Fotografie s popiskami jsou nádherné. Kam to bude příště?
Lenka Hudečková
Pěkné Jiřino. Kamarádka byla na Madeiře letos v únoru a tak jsem se měla možnost i u ní pokochat krásnými fotkami. U mne vede strelicie, což je květina, která se mi moc líbí. A máte ji tu i Vy. Paráda. A hory jsou krásné. Děkuji za podívanou :-)
Jiřina Votavová
Jsem ráda, že vám mohu předat postřehy z našich cest a některé z vás si i zavzpomínáte. NAĎO, také jsem nedávno viděla v televizi pořad o Madeiře, ale byl hodně starý. IVANO, letiště je nebezpečné pro svou krátkou dráhu (i po prodloužení mostem ve vodě na 180 sloupech na 2,8 km), pro své umístění blízko hor a také z důvodu nevyzpytatelného počasí, hlavně větru. Zpět nám pilotoval náš akrobatický pilot Petr Jirmus. Po zadání do vyhledávače se dají najít další zajímavé informace a fotky. JARMILO, na saních jsme nejeli, jen lanovkou na Monte. Navštívili jsme i botanickou zahradu a soukromou orchidejovou zahradu. Také jsme byli na Madeiře podruhé. Z důvodu počasí, kdy pršelo a byla mlha, jsme před osmi lety na přelomu května a června nezdolali nejvyšší vrchol, tak až teď. :-)
Hana Rypáčková
Krásné, Jiřinko...Pro přírodovědce ráj.
Marie Seitlová
Krásná Madeira, mohu potvrdit. Krásné květiny, které mohou prodávat jen krojované ženy a dívky, botanická a tropická zahrada, projížďka na sáních a pěkné kopcovité město Funchal. Děkuji za připomínku.
Jana Šenbergerová
Jsem ráda, že jsem tam byla aspoň prostřednictvím vašich krásných fotografií a komentářů k nim. :-)
Zuzana Pivcová
jeden můj kolega tam byl s rodinou už několikrát a nemůže si Madeiru vynachválit. Doporučovalo mi ji už několik lidí. Fotky jsou tematicky pestré a moc hezké.
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní JIřinko dík za skvělé fotky z Madeiry.Já ji mám moc ráda, Byla jsem tam 2x na týden a hned po Gran Canarii považuji Madeiru za nejkrásnější ostrov plný vůní a květin. A také místo kde se "narodilo" portské víno. Jen vzlet a přistávání je tak trochu horor vzhledem k velmi krátké letištní dráze. Svezla jste se na saních? Já jsem to zkusila jen jednou. Oproti Gran Canarii je více zelenější ale já zažila že i více pršelo.Tak dík za hezký článek.
ivana kosťunová
Krása- vaše reportáž přímo láká k návštěvě ostrova ,nevím jestli chválit více fotografie, nebo popisky. Zvědavá ještěrka by se mi líbila v soutěži. A mám dotaz - proč je to letiště nejnebezpečnější na světě ?
Alena Vávrová
Jiřko, cestování s tebou se mi vždycky moc líbí, díky za "čerstvou" Madeiru ;-) a krásné fotky.
Naděžda Špásová
Tak Madeira by se mi taky líbila. Nedávno jsem o ní viděli nějaký dokument a říkali jsme si, že by se tam asi dobře žilo. Jiřino, fotky moc pěkné. *****