Jsem patlal
Ilustrace: Ilona Kolářová

Jsem patlal

27. 9. 2016

Jsem od malička patlal. Patlalské schopnosti se u mě postupně rozvíjely přes kreslení, rýsování a vrcholu dosáhly při používání redispera. Toužila jsem vytvářet krásné obrázky nebo malby, ale při výtvarné výchově jsem většinou až na světlé výjimky patřila mezi experty, jejichž díla byla vystavována jako odstrašující případ. To samé se dělo při rýsování. Mou noční můrou se stala deskriptivní geomerie. Smířila jsem se s představou, že jsem absolutní nemehlo.

Před dvěma lety jsem se po dlouhém váhání přihlásila do kurzu kreslení, kde mě ujišťovali, že naučí kreslit úplně každého. Žádné velké naděje jsem si nedávala. Po několika málo pokusech jsem pochopila, že kreslení je vlastně řemeslo a  vůbec není těžké. Jen mít odvahu a nebát se. Jako první proběhla kresba tužkou. Povzbuzena úspěchy jsem absolvovala kresbu uhlem, kde jsem se vzhledem ke svým vrozeným patlacím schopnostem krásně realizovala. Co na tom, že jsem při příchodu domů měla černé šmouhy až za ušima. Začínala jsem si věřit.

Pak přišlo nejhorší - reálná kresba a  moje umělecké sebevědomí rázem spadlo na bod nula. Něco jiného je kreslit podle předlohy a něco jiného v perspektivě. Jednoduché předměty, květiny, ruka nebo noha, celkem v pohodě. Když nás vzala vyučující ven nakreslit na formát A3 v dvouúběžníkové perspektivě část dvorku s květinami, totální fiasko. Uklidnil mě fakt, že kromě několika málo vyvolených, jsme na tom byli všichni stejně.

Abych trochu pokročila, aranžuji si doma různé předměty, nejlépe krabice, na poličky, židle či  stůl a kreslím a kreslím. Žádná velká sláva to sice není, ale věřím, že jednou zvládnu bez problémů i tu zatracenou  perspektivu.

Hodnocení:
(4.7 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Děkuji všem za komentáře, moc mě potěšily. Kreslení či malování je zkrátka řemeslo, kterému se dá naučit. Kdo to chce zkusit, vřele doporučuji, je to příjemný relax. Akorát se musí počítat s tím, že např. kresba portrétu trvá několik.hodin.
Hana Rypáčková
Otevřeli v naší ulici novou Galerii a nabízejí kurzy. Další dobrá náplň života za rohem...Tužkou kreslit mě baví...Jsi šikovná na všechno..
Alena Várošová
Ilono,patlal/ka vypadá úplně jinak.Moc pěkné.
Elena Valeriánová
Zrovna včera jsem mluvila se svou kamarádkou výtvarníci, která pořádá výtvarné kursy pro dospělé. Jak já bych chtěla malovat, ale jsem na to levá. Vaše kresby jsou krásné a já vás obdivuji.
Marie Seitlová
Ilonko moc se mi vaše portréty líbí, jen tak dál.
Eva Balúchová
Ilono,seš moc šikovná.Mě bohužel tenhle talent minul.Všechen v rodině pobrala starší sestra.
Zuzana Pivcová
Ilono, jestli já jsem někdy uměla trochu něco nakreslit, byly to postavy a portréty. A to podotýkám, že žádnou speciální technikou. Na konci 9. třídy si náš učitel kreslení některé mé výkresy nechal, že na to má právo, a já jsem pěkně zuřila. Kde jsou ale ty časy! Dnes bych asi všechno nakreslila na úrovni veškerých těch zatracených jehlanů a dalších geometrických těles, která jsem nesnášela. Tvé obrázky jsou naopak kouzelné!!
Naděžda Špásová
Ilono, je to moc pěkné a do patlalky máte hodně daleko. Mě šly vždycky nejlíp portréty. Držím palce, třeba bude za čas výstava? *****
Oldřich Čepelka
Teda - takový talent mezi námi? Blahopřeji!
Jana Šenbergerová
Já to vidím na slibně se rozvíjející talent. Tvým portrétům nechybí živá jiskra v oku, a to každý nedokáže.
Alena Tollarová
Mně se nejvíc líbí úvodní portrét a autoportrét. Jako absolutní patlalka, která dítěti nakreslí maximálně sněhuláka, Tě obdivuji a fandím!
Libor Farský
Na stavební průmyslovce jsem v deskriptivě vynikal, v odborném kreslení jsme kreslili venku a perspektiva mi problém nedělala, ale třeba portrét bych nedokázal nakreslit nikdy. A to krásné miminko ...
ivana kosťunová
Patřím také k patlalům. Mé výkresy pravidelně šokovaly učitele kreslení tak, že nakonec usoudil, že tal mizerně nikdo kreslit nemůže, že to dělám schválně. Ale nedělala. Vždy jsem si myslela, že s kreslením je to stejné jako s hudebním sluchem . Buď ho mám nebo ne . Ale vy ráda boříte vžité hranice. Je možné ,že umět kreslit je dobře zvládnuté řemeslo ? To bych snad i já měla šanci. Doufám, že se časem pochlubíte dalšími úspěchy.
Jitka Valachovičová
nějak mi utíkaly hvězdičky = já bych dala i 10*
Jitka Valachovičová
Ilonko, vždyť je to paráda = velká šikulka!***** Souhlasím s Helenkou V. a taky se mně nejvíce líbí Autoportrét, šípky, miminko. Já už delší dobu uvažuji, že se přihlásím do nějakého kurzu krslení, ale pořád to nějak nevychází - stále mám co dělat....Patlání zdar!♥
Helena Votíková
Ilono, přesvědčovat tě, že nejsi patlal to asi nemá smysl, bývám taky tak umanutá :-). Co je naprosto jasné je, že obrázky jsou nádherné, nejvíce se mi líbí šípky, číše a autoportrét. To by patlal nedokázal. Patlej dál. Rádi se podíváme.
Eva Komínová
Paní Ilonko, vy se podceňujete. Ty ktesby mluví jasnou řečí. Opravdový patlal by to takhle nedokázal!
Karel Kafka
Já Vás vidím jako kreslící jedničku,možná jedna mínus. K.
Eva Krausová
Ilonko, umíte. Namalovat portrét není nic lehkého.