Manuál Jak správně odejít z tohoto světa.
FOTO: autorka

Manuál Jak správně odejít z tohoto světa.

7. 12. 2016

Nedávný článek na i60 mě přiměl k tomu, abych se vážně zamyslela nad věcmi posledními, a tak vznikl tento manuál.

1. Nenech se mýlit tím, že je ti veselo na duši, máš plno plánů do budoucnosti a nic tě nebolí. To se může rychle změnit a nikdo nevíme,  jak rychle naše svíce dohoří. Raději neplánovat a připravit se včas.

2. Udělej inventuru svých osobních věcí a majetku a seznam rozešli všem potenciálním dědicům. To pro případ, že by se některý z nich chtěl obohatit na úkor druhého.

3. Napiš závěť. Tuto skutečnost pak dej na vědomí veškerému příbuzenstvu, aby věděli, jak jsi zodpovědný(á). Když ještě občas při rodinných sešlostech nenápadně prohodíš, že závěť lze kdykoliv změnit, zajistíš si neustálou pozornost příbuzenstva.

4. Začni se zajímat o to, kam jednou uloží tvoji tělesnou schránku. Nešetři na sobě, chtěj to nejlepší. Je to přeci navěky ! Pokud usoudíš, že to nejlepší pro tebe je mramorová hrobka, začni šetřit-je nejvyšší čas, nebo se zajímej, které společnosti poskytují hrobky na leasing. Oni už ti pozůstalí zbytek rádi doplatí.

5. Začni navštěvovat pohřby  známých i neznámých lidí, aby ses mohl inspirovat při organizaci toho svého.

6. Průběžně navštěvuj všechny své přátele, aby si tě zapamatovali ještě v té nejlepší formě a tak i na tebe vzpomínali. Tuto skutečnost jim pokaždé neopomeň připomenout, aby si tě náležitě cenili.

7. Pracuj na scénáři svého pohřbu. Květiny, hudba, pokud jsi literárně zdatný, můžeš si i sepsat smuteční řeč. Ušetříš tím pozůstalým spoustu starostí, a vyhneš se situacím, kdy například  bezdětná vdova je označena za vzornou manželku a hospodyni žijící jen pro svou rodinu, a mezi pozůstalými propukne panika, jestli nejsou na jiném pohřbu. Proto příliš nepřeháněj, mohlo by se ti stát totéž. Nepodceň ani květinovou výzdobu. Já osobně mám ráda květinové koše a nesnáším věnce. Pokud mi někdo na můj pohřeb přinese věnec, vstanu z mrtvých a pověsím mu ho na krk.

8. Nezaškodí ani při setkáních s náhodnými známými tuto záležitost konzultovat. Nikdy nevíš, kde můžeš najít dobrou inspiraci.

9.  Při každé větší rodinné sešlosti neopomeň  zdůraznit, že se asi vidíte naposledy, příští rok tu s největší pravděpodobností  nebudeš. Synovu impertinentní otázku  typu „ ty se chystáš na misii do Afriky  ?“velkoryse přehlédni a se slzami v očích se se všemi řádně rozluč.
Pokud tě tvé děti pozvou na vánoční svátky, nezapomeň jim vděčně poděkovat. Mohou to být přece tvé poslední svátky a sluší se ocenit jejich péči. Dárky rozbal, pochval a vrať dceři zpět se slovy : Já už to holka neužiju, pro mě je to škoda, vezmi si to ty, ten svetřík (šátek, halenka, cokoliv) ti bude slušet .

10. Když konečně nadejde tvůj čas, sbal si do uzlíčku  nejnutnější věci a spořádaně se odeber do příslušného předkremačního zařízení (LDN, hospic, a jiné.) Odevzdej klíče od bytu, sepiš hesla k vkladním knížkám, PIN ke kartám , kódy k bankovním účtům. S vědomím dobře vykonané přípravy pak v klidu odejdi z tohoto světa. Pozůstalí jistě ocení, když si nebudeš dávat příliš na čas.

Zatím ale ještě: Krásné svátky vánoční, adventní pohodu, hodně lásky a radosti ze života a nenechme se ani teď, ani kdy jindy otrávit pohřebními řečmi.

Hodnocení:
(4.9 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Dámy, díky, jsem ráda, když se lidi smějí.
Katarina Schultzova
Pobavila som sa.
Marie Magdalena Klosová
Ivano,bezva! Jdu do toho :) mm
Alena Tollarová
A co hudba? Aspoň já ji tedy už vybranou mám ...
Anna Čípová
Paní Ivano, díky za manuál. Pobavil.
ivana kosťunová
Libore, to je úplně jedno-jestli netykali, můžeme klidně začít. Přeji ti, aby se tvá situace co nejdříve vyřešila, a opravdu nejsem ješitná. Někomu se to líbí, někomu ne. Pro mě jenom další důvod k zamyšlení.
Soňa Prachfeldová
Začnu se nad tím vážně zamýšlet, jsem doposud lehkomyslná a alespoň jednou a naposledy bych měla být perfektní. Ale já to fakt nedokážu !
Květoslava HOUDKOVÁ
Vše jsem vyřešila již za života - pro mne by bylo jednou nejpřijatelnější to "vyšumění".
Libor Farský
Ivo, vtipné to bezesporu je, to jen já jsem zrovna v neveselé situaci (a pod silnými antidepresivy), tak jsem to myslel. Myslím, že se mi líbily všechny Vaše články a hvězdičkami jsem nešetřil. Mimochodem, mám v tom zmatek, netykali jsme si už?
ivana kosťunová
Lidmilo-vyšuměla je krásný výraz, budu si ho pamatovat. Také by se mi to tak líbilo. Paní Evo a Libore, každý se smějeme něčemu jinému. Třeba vás osloví nějaký můj článek na jiné téma. Taky nemusím být vždy prvoplánově vtipná.
Eva Komínová
Paní Ivano, i když jsem to brala jako nadsázku, moc jsem se přitom nezasmála. Ať už to vezmem vážně nebo s humorem, stejně se tomu nevyhneme se tím zabývat dřív nebo později. Jinak v mém případě bych asi většinu těch věcí neřešila a řešit naštěstí nemusím.
Libor Farský
Já to beru jako praktické rady, na humor zrovna nejsem naladěn. Začnu si dělat pořádek ve svých účtech a odkazy na ně svým potomkům. Závěť psát nebudu, jsme se syny domluveni na dohodě rovného podílu. Díky za ten nápad, pořád jsem to odkládal. :-(
Lidmila Nejedlá
Maminka mého známého zemřela v 98 letech. Zemřela doma u svých dětí. Na otázku, jak zemřela, kamarád odpověděl : " Pomalu vyšuměla." Nebylo by špatné...vyšumět.
Hana Lancová
Hezky brutální humor. K bodu 7 bych ještě připojila - "sepiš si parte", kde bude chybět pouze datum úmrtí. :-)))
Naděžda Špásová
Ivano, tak tohle mě dostalo. Váš humor mám ráda a tu nadsázku jsem pochopila už z nadpisu. Moc jsem se pobavila. Bod 10 je opravdu inspirující. Tak nějak asi skončíme. Ačkoliv, když pohrozíme strašením ze záhrobí, kdo ví? Obávám se ale, že bychom se dočkali nechtěného výsměchu. A ještě bod 4, škoda, že bych neviděla, ty ochotou se přetrhající pozůstalé. Máte to za 5*****.
ivana kosťunová
Maruško H. vidím, že toto téma není zdaleka vyčerpáno , díky za inspiraci :))
ivana kosťunová
Helenko, viděla jsem 13. komnatu s L. Kozderkovou a ona si opravdu umyla hrob, prý aby šla do čistého .... JIŘÍ díky za inspiraci. Tohle tam opravdu alespoň do svého archivu dopíšu. Ale jak to potom bude s autorskými právy ? HANKO Š. - my to máme nastavené asi podobně , tak ať nás sakra nechají žít !! HANO R.,ELENO,JARMILO,EVO,LIBUŠKO, všem vám děkuji za vaše názory.
ivana kosťunová
JANO SL. máte pravdu, tu větu jsem tam opravdu zapomněla napsat.ZUZANKO nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko ? Každé takové dobře míněné rady na mě působí jako červený hadr na býka. Karle, dělat humor je těžké a nevděčné. já bych se asi na nějakou humoristickou knížku necítila, ale díky , potěšil jste mě.
Hana Rypáčková
Tato doba k zamyšlení přece vyzývá.... Je to důkladně zpracované...A s humorem. To se cení... :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
jeden z velmi pěkných článků, který je napsán humorně a vtipně. Je škoda, že paní Ivanko nepíšete víc. Dávám 5 hvězdiček
Elena Valeriánová
Jiří, tak to nejdříve dočtu a pak zaklepu kopýtkama :-)
Jiří Libánský
Ještě bych přidal, nerozečítat žádný detektivní román. Když člověk přečte skoro celou knihu a pak se nedozví, kdo je pachatel, naštve to.
Hana Šimková
Ivanko, jste moje krevní skupina. Tento humor mě moc baví, ale pozor, ne každý to jako humor pochopí.Přeji krásné vánoční svátky a aby se váš humor ještě dlouho nezměnil ve skutečnost. Čeká nás to všechny, tak proč plakat předem. Radujme se ze života .
Helena Votíková
Ivanko, k bodu 10. bych ještě připsala... a pořádně vygruntuj a umyj okna. :-)
Karel Boháček
Docela dobré postřehy - ukládám si to . Chtělo by to vydat knihu, humorně laděnou - co vy na to ?
ivana kosťunová
Ilono, to je v pořádku, samozřejmě je to nadsázka, černý humor, je to moje reakce na články s podobnou tématikou, které zde vycházejí a jsou myšleny vážně. Ale nemusí se každému líbit všechno, co já vyplodím, jsme lidé různí a to je dobře.
Zuzana Pivcová
Vím, jak jste reagovala na předchozí článek na toto téma, proto to beru teď jen jako lehce humorné odlehčení, ne jako skutečný návod. I když, je to fakt, kterého se nezbavíme tím, že ho budeme odsunovat na nějaký rádoby vysoký věk. Ale na druhou stranu. vše má svůj čas, proč se obávat dopředu? :-)
Ilona Kolářová
Ještě bych k tomu dodala, že možná to bylo myšleno s nadsázkou a humorem, ale já to tak nepochopila.
Elena Valeriánová
Beru to jako nadsázku a černý humor, trochu morbidní k našemu věku to je fakt.
Ilona Kolářová
Ačkoliv tvé články se mi velice líbí, tento článek, alespoň na mě, působí strašně negativně. Nezlob se, Ivanko, raději nebudu hodnotit. Jsou to sice praktické rady, ale, . . . :((( Příště raději něco optimističnějšího.:)
Libuše Křapová
Černý humor na správném místě :-)
Jana Slavíková
Chybí už jen rada "jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš". Mám slíbený odvoz do Chorvatska a nasypání do moře, všechno ostatní je mi jedno, k děděni toho moc nebude, velké pohřby nesnáším. Nejdůležitější je dnešek, Advent, Vánoce, jaro.....
Eva Krausová
Ivanko, myslím, že je lepší myslet na život, než na odchod, ač pravda, nikdy nevíme, kdy ta chvíle přijde... A radím Vám, neříkejte věty typu "jestli tu ještě za rok budu..." Pravdu máte, závěť je důležitá, zvláště u nás, co jsme sami. Já sama jsem ji nechala sepsat u notářky, ač mám v plánu ji změnit... Nejsem movitá, ale přesto bych ráda, kdyby se kus maminčinýho a mého života dostal do správných laskavých rukou... Užívejme ale raději života, zvláště nyní v době adventu.