Můj zdravý život po padesátce
FOTO: autorka

Můj zdravý život po padesátce

3. 2. 2017

V minulosti se mi dostala do rukou publikace Syrová strava od MUDr. Kristiny Nolfi. Samizdatovou formou jsem ji opisovala pro známé a také si pochopitelně jeden výtisk ponechala..Bylo mi kolem čtyřiceti, v té době jsem byla štíhlá, ale už tehdy jsem si dvakrát týdně dopřávala dlouhých 10 let úplný půst, pila jsem jen vodu. Ale i tak mi dávalo dost zabrat váhu udržet, a tak jsem byla přístupná všem možným dietám a také je ráda vyzkoušela. Ovšem co se mi tehdy dostalo do ruky, to byla pro mne přímo bomba.

Prostě syrová strava je jen živá strava. Patří k ní ořechy, ovoce, zelenina, mléko, obiloviny, med, luštěniny. A je to strava zásaditá. A protože živá strava nesnáší velké ohřívání, tak pochopitelně zavadnutím, skladováním, sušením, kvašením nebo vařením, pečením, smažením se mění v nepřirozenou, neživou - kyselinotvornou. To bylo to nejdůležitější, co jsem z publikace, která měla padesát pět stránek vyčetla a ihned pochopila, že než psaní dokončím, okamžitě se tak začnu stravovat.

Takže na snídani - čerstvé ovoce a česnek na zahřátí - bylo to v zimě. K obědu kořenová zelenina - mrkev, červená řepa, petržel, ředkev, cibule, syrové brmbory, naklíčená pšenice, byliny v zimě nebyly čerstvé - všechno z vlastní zahrádky. Vždy jsem to zalila bílým nízkotučným jogurtem a na večer zase trochu čerstvého ovoce a česnek.

Má rodina na mne s údivem hleděla a já měla vůli to vydržet, ale ostatním - manželovi a třem dětem jsem musela vařit normálně. První tři dny mi dělaly zle výpary z vařených pokrmů - moc mi voněly,  to i když jsem se snažila vařit věci, které moc ráda nemám.

Týden uplynul a já vydržela. Měla jsem hned pět kilo úbytku na váze a cítila se nádherně. Přímo jsem se vznášela. Ale přišla neděle a rodina si přála grilované kuře. Udělala jsem je hezky, koření a kůrčička jenom voněly a já před polednem otevřela troubu, nadechla se a už nestačila vydechnout. Dala jsem je na stůl a říkám rodině: "Tak já se celý týden dívám, jak vy do sebe dostáváte maso a já jsem jen na zelenině a ovoci. Dnes už to nemohu vydržet a budete se dívat vy na mne..."  A před jejich očima jsem kuře rozřízla na dvě poloviny, půl si dala sobě na talíř a z druhé udělala čtyři porce. Teď se zase oni dívali na mě -  jak si dávám půl kuřete, ovšem nezůstalo jen u dívání, ale dali se do mě i slovně. A já jsem jejich námitky vydržela, ale musela je uklidnit, že jakmile se najím, udělám jim ještě jedno kuře a zase se budu dívat já na ně.

Tehdy jsem to se syrovou stravou vydržela jeden týden a zase skončila tam, kde jsem začala. Hlavně s váhou. Ale už od té doby jsem si masa ubírala. Jezdívali jsme třeba k rodičům na zabijačky, žili tam i bratři, takže pět zabijaček za zimu nebylo zvláštností. Ale úplně zvrátit způsob život mi trvalo přece jen dlouho. Začala jsem jezdit na týdenní kurzy jógy do Jaroměřic, kde byla vždy vegetariánská strava a přednášky o zdravé výživě.

A jak roků přibývalo a já si víc dopřávala a přestala sledovat váhu - tak i na sobě jsem poznala různé nemoci. Takže jsem se zase vrátila ke své osvědčené "syrové stravě" ovšem měly by to být produkty hlavně z nepráškované zeleniny a z nestříkaných stromů - v lońském roce nám všechno ovoce téměř pomrzlo, takže musím kupovat  jablíčka i ostatní ovoce.

Loni jsem si dala před Velikonocemi celých šest týdnů jen syrovou stravu, upravila si váhu a tak se snažím jíst zdravěji. Do své osvědčené stravy si přidávám pohanku, jednou za týden v neděli u dcery maso, moučník  a jinak hlavně občas jen ryby a luštěniny. Ale netvrdím, že bych občas neudělala v jídle přestupek, to bych ani nemohla být člověkem - nejvíc často ujedu a přímo hřeším na čokoládě a to se hned snažím víc chodit  nebo pracovat na zahradě.

Když jsem na cestách mimo domov, tak se stravuji normálně v restauracích, doma vždy přejdu na svoji stravu. Měla jsem třeba obavy z jídla v Egyptě, kde jsem loni byla s nejstarší vnučkou, ale byl tam veliký výběr syrového ovoce i zeleniny, ryb i luštěnin.

Mám vyzkoušeno, že když se člověk z větší části stravuje syrovou stravou, tak se cítí iniciativnější, má svěžejší pleť, živé vlasy, bystří se smysly a zvyšuje vitalita, kterou každý -  obzvláště ve starším věku - potřebuje.

A také, když jsou kolem něho menší vnoučata, tak aby jim alespoń trochu  "stačil."

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA