Za tuleni na Kanárské ostrovy
FOTO: autorka

Za tuleni na Kanárské ostrovy

3. 3. 2017

Zima byla letos taková, jaká má být, ale my máme raději teplo. Proto jsme se rozhodli, že v únoru strávíme týden na kanárském ostrově Fuerteventura. Ostrově plném slunce, ale i větru a písku.

Je to nejdelší ze sedmi ostrovů, druhý největší a také nejsušší, přestože nám hned při příletu zapršelo. Tento sopečný ostrov je v klidu již přes 7.000 let. Na počátku 20. let sem španělská vláda posílala do vyhnanství nepohodlné občany, v 60. letech se bralo povýšení na ostrov jako trest. A v roce 1966 se na severu a jihu začaly stavět první hotely a na dovolenou se sem začalo létat za odměnu. Za odpočinkem, koupáním, turistikou, cyklistikou a vodními sporty. Ke koupání je k dispozici 75 km pláží, z toho 55 km s bílým pískem.

Je známo, že Kanárské ostrovy nejsou pojmenovány podle kanárů, ale podle latinského názvu psa - canis. Další verze ale je, že to nebyli přímo psi, ale tuleni, kteří kolem ostrovů ve velkém množství žili a byli vyhubeni. V jedné zmínce o ostrovech se píše, že ostrov Gran Canaria je obýván „velkým množstvím obrovských psů“, tedy asi tuleňů - latinsky canis marinus, mořský pes a jsou to vlastně Psí ostrovy.

Ubytování jsme si našli v klidném hotelu ve středu východního pobřeží, odkud bylo pro nás nejvýhodnější autobusové spojení po celém ostrově. V Caletě de Fuste je malý přístav s majákem, pláž, kde zrovna probíhala úprava části pláže a dlouhá pobřežní promenáda táhnoucí se jedním směrem skoro k letišti a druhým k muzeu soli pod širým nebem Salinas.

Ve vnitrozemí jsme navštívili město Betancurii založené v roce 1405, které bylo až do roku 1835 prvním hlavním městem ostrova. Obec Pájaru se svým zajímavým a nápadným kostelem. Na jihu poloostrov Jandía a městečko Morro Jable s krásnými plážemi. Zde se také tyčí nejvyšší hora ostrova Monte Jandía 807 m n.m. Severním směrem od Calety de Fuste a kousek za letištěm leží současné hlavní město Puerto del Rosario s přístavem, kostelem, starou vápenkou a muzeem spisovatele Miquela de Unamuno, který byl v minulosti také jedním z vyhnanců. Aby se stalo hlavní město zajímavějším, bylo skoro v každé uličce umístěno nějaké současné moderní umělecké dílo. Mají město a jeho ulice oživit.

Největším turistickým zážitkem byl pro mne náš výlet na sever ostrova do přístavu Corralejo a pak vodním taxi na sousední ostrov Isla de Lobos. Do přístavu jsme se dostali autobusem poměrně brzo ráno a měli štěstí, že i na ostrově jsme byli za 15 minut a dokonce jako první. Než přijeli další turisté, připadali jsme si jako Robinsoni. Jediné obydlené místo je u malého přístavu malá a téměř opuštěná rybářská vesnička El Puertito s malou hospůdkou, kde si můžete dát občerstvení, ryby nebo paellu. Ostrov je přírodní rezervací s docela bohatou vegetací, velkým množstvím racků a ještěrek. Celý ho přejdete za hodinu. Po našem výstupu na nejvyšší vrchol ostrova Montaňa la Caldera se svými 127 m n.m. jsme si užili výhled nejen na zbytek velkého kráteru a celý ostrov Lobos, ale i na sousední Fuerteventuru a ještě vzdálenější ostrov Lanzarote. Jeho výška v metrech vzbuzovala úsměv, ale při pohledu na něj a pak po samotném výstupu, který byl hodně příkrý, určitě plno lidem brzo zmizel. Ty jsme již cestou dolů potkávali a naše osamělé putování směrem k majáku Faro Martiňo na druhý konec ostrova skončilo. Nenechali jsme si ujít ani koupání na místní pláži Playa de La Calera. Vodní taxi nás v odpoledních hodinách dopravilo zpět do přístavu, odkud jsme již ostrov jen pozorovali.

Poslední den jsem si ještě koupila pár zaručeně pravých pleťových krémů z aloe a procházkou po promenádě a v přístavu jsme se rozloučili s Caletou de Fuste a celým naším pobytem na Fuerteventuře. Domů jsme se pak vraceli s mezipřistáním na ostrově Gran Canaria a tím pádem jsme vlastně navštívili ještě další ostrov.

A jak to dopadlo s těmi tuleni? Pár cvičených jsme nakonec viděli alespoň v přístavu.

 

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiřina Votavová
Děkuji svým blízkým, kteří mne tak trochu donutili napsat tento článek, i těm několika diskutujícím, které článek něčím zaujal. Snad jsem alespoň něco předala dál. :-) Jarmilo, neřekla bych, že tady foukalo víc než na GC. Dokonce jsem i ten silnější vítr očekávala a byla mile překvapena. Zuzko, vaše známá byla možná na Gran Canarii a ta "poušť" jsou asi písečné duny na jihu v Maspalomas.
Helenka Červenka
Zrovna nedávno jsem se o Psích ostrovech zmiňovala v Hrátkách. Díky, že jsem se mohla i podívat!
Naděžda Špásová
Hezké vyprávění a fotky.
Zuzana Pivcová
Moje bývalá kolegyně jezdí se známými a s vnuky na Kanáry každoročně v říjnu a nemůže si to vynachválit, ale nevím, jí jde spíš o ubytování a služby na úrovni, protože na žádné výlety ani nejezdí. Říkala, že v té destinaci jsou jen hotely a za nimi už poušť?? Tak vlastně ani nevím, kde přesně byli.
Marie Seitlová
Moc pěkné putování po kanárských ostrovech, doplněné fotografiemi. Tu jsem ještě nebyla, snad někdy.
ivana kosťunová
Cestování s vámi je díky báječným fotkám se skvělými popisy velmi příjemné.
Jarmila Komberec Jakubcová
Na ostrově Fuerteventura jsem nikdy nebydlela, jen jsme tam měli mezipřistání při letu na Kapverdské ostrovy. Připadal mně vždy velmi větrný. Kanárské ostrovy patří mezi moji oblíbenou destinaci ale většinou létám na Gran Canarii.Letos se tam chystám v listopadu nebo v prosinci abych si prodloužila teplo.Článek moc zajímavý, fotky super a třeba napíšete ještě paní Jiřino nějaké pokračování. Dík