Vyrostla štíhlá jedlička
Foto: autorka

Vyrostla štíhlá jedlička

16. 4. 2017

Vyrostla, ne jedna jedlička, nýbrž  spousta štíhlých jedliček a s nimi mnoho mladých buků a javorů. Kde? Na Ještědském hřebeni. Všechno začalo v roce 2008, když jsem koupila manželovi k vánocům originální dárek - padesát metrů čtverečních Nového pralesa na Ještědu. Společnost přátel přírody Čmelák zde od roku 2004 vykupuje hektary živořícího porostu, odstraňuje část smrků a na jejich místa se vysazují tisíce sazeniček jedlí, buků, javorů a dalších druhů dřevin, aby se přeměnila smrková monokultura na přirozený, vzdušný, harmonický a pestrý les. Nový prales dnes tvoří čtyři oddělené pozemky, které se postupně propojují v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les.

046-ilonina-jedlicka.jpg
  Jedle bělokorá při sázení v roce 2009

dscn0794-2.jpg

Jedlička v roce 2017 (foceno z obrácené strany)

Na jaře r. 2009 jsme se  přihlásili na exkurzi a sázení stromků ve vznikajícím pralese. Každý jsme si vybrali, kromě jiných stromků, jednu jedličku a zasadili do oplocenky. Místo jsme vyfotili a rozhodli se, že čas od času budeme sledovat, jak se jedličky uchytily. Minulou neděli jsme konečně poprvé svůj záměr uskutečnili. Hledání jedliček nám dalo docela zabrat, poněvadž prostředí se za osm let dost změnilo. Nový prales začíná zarůstat. Podle starých fotografií jsme po detektivním pátrání místo našli a jedličky objevili. Moje jedlička povyrostla téměř o metr a z ostatních v blízkém okolí  je největší, takže má velkou šanci na přežití.  Manželova jedlička roste pět metrů dál  a je o třetinu menší. Moje je trochu vychýlená na jednu stranu, čehož jsem si všimla už  při sázení a dole jí chybí z jedné strany dvě spodní řady větví. Věřím, že se bude držet statečně dál, a přeji jí a všem dalším vysázeným stromkům  v Nové pralese dlouhý život.

 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
To se mi moc líbí!
Zuzana Pivcová
Moc bych si přála mít takovou možnost. U Tebe mě tahle záslužná činnost už počínaje tím originálním dárkem opět jako obvykle nijak nepřekvapuje. Včera jsem se zastavila u zadních dveří našeho paneláku, kde stojí borovice. Když jsem se sem stěhovala, byla tak malá, že ji řidič s Ávií z práce, který mě stěhoval, při couvání málem vyvrátil. Ale zvládla to. Dnes je z ní vysoký krásný strom. No jo, když ono to je už 24 let. :-)
Marie Seitlová
Tohle je velmi zajímavá aktivita. Je dobře, že jste nás Ilonko informovala. Díky.
Eva Mužíková
Tuto akci jako liberečák znám, je dobře, že dává šanci novému lesu.
Ilona Kolářová
Jitka H.: úžasné je, že to funguje, ten prales roste před očima. Zatím je chráněn oplocenkou kvůli zvěři, aby neokousali stromky. Ivana K.: stačí si vydat do vyhledávače, nový prales, nebo čmelák a dozvíš se vše o jejich aktivitách. Mají i chráněné mokřrady. Marie Ž.: z toho pralesa mám skutečně radost. Dokonce jsme tam byli i na jedné netopýří noci, když se zachránění netopýrci vypouští koncem srpna volně do přírody.
Marie Ženatová
Takové akce by byly potřebné i v naší oblasti. Díky za dobrý tip...
ivana kosťunová
Moc hezký počin. Škoda, že jsem o tom nikdy neslyšela, byl by to originální dárek.
Jitka Hašková
To je úžasná aktivita na obnovení lesů. Mám ráda tento kraj, mám kamarádku v Liberci a z okna jejího bytu vidíme Ještěd a předpovídáme si počasí, Ještěd v mracích - určitě bude nevlídno.