Tip na výlet: Mattoni Muzeum a jeho okolí
Foto: autorka

Tip na výlet: Mattoni Muzeum a jeho okolí

27. 5. 2017

V listopadu loňského roku jsem si u seriálu "Já, Mattoni" zavzpomínala na svůj lázeňský pobyt, který jsem si jako středoškolačka užívala v lázních Kyselka u Karlových Varů. Vyhledala pohledy, pár fotek a napsala článek "Já a Mattoni". Také jsem se rozhodla, že Kyselku na jaře navštívím a včera se tak stalo.

Bylo již krásně, vše se zelenalo, jen zatím neopravené budovy na nás smutně koukaly a já na ně. Pár opravených se už ale usmívalo. Lőschnerova vila, dům Stallburg i Trinkhalle. Výlet se mi moc líbil a ráda vám jej přiblížím.

Do Kyselky se dostanete autem směrem z Ostrova nad Ohří od Radošova nebo z Karlových Varů. Cestou z Karlových Varů, za lázeňskými domy, stojí u silnice původní stará budova firmy Mattoni a hned vedle nová stáčírna minerálních vod. Za ní je pak parkoviště. Nepojedete-li autem, doveze vás sem z Ostrova i z Varů autobus.    

Naše cesta vedla nejprve do kopce po žluté turistické značce směrem k Mattoni Muzeu. Muzeum je umístěno v již opraveném Löschnerově pavilonu a bylo otevřeno vloni v červenci. Najdete zde dokumenty o historii rodiny Mattoni, minerálních pramenů i stáčírny, fotografie, pohledy. V muzeu nechybí ani sbírka historických lahví a historických i současných etiket. Můžete zde i posedět u kávy a občerstvení.  

Od 19. května zde probíhá také výstava kostýmů, které se v televizním seriálu "Já, Mattoni" objevily. Představuje nám oděvy od poloviny 19. století až do roku 1910, které odpovídají období 60 let života hlavní postavy seriálu. Během této doby se móda měnila velmi rychle, a tak se na výstavě setkáte se třemi módními obdobími - biedermeierem, turnýrou a secesí. Výstava potrvá až do konce sezóny 2017.

Pro zdatnější turisty nabízím ještě pokračovat ve výstupu na rozhlednu Bučina, nacházející se pod vrcholem hory Bučina v 582 m n. m. Leží 1,5 km od bývalých lázní Kyselka a závěrečný vrcholový výstup je hodně příkrý. Rozhlednu dal kolem roku 1880 postavit Jindřich Mattoni a vy z ní uvidíte do dalekého okolí. Zpět jsme šli pro změnu po červené značce, došli k Lesní kapli, kde byl další nádherný výhled do krajiny.

Po sestupu k hlavní silnici jsem si prohlédla současnou ruinu Mattoniho vily, jednu z nejstarších budov. Nad ní nepřístupnou Ottovu kolonádu, kde vytéká Ottův pramen. Je jeden ze dvou minerálních pramenů v obci Kyselka. Pokračuje pod pavilonem do pítka před sochou Jindřicha Mattoniho, kde můžeme po dnešním výletě odpočívat a vodu ochutnat. Pramen byl pojmenován po řeckém králi Ottovi I., který Kyselku v roce 1852 navštívil. Ottův pramen je potrubím veden do stáčírny Karlovarských minerálních vod a prodáván pod značkou Mattoni. Domů jsme si samozřejmě odnesli originál minerální vody přímo z Ottova pramene. Nezapomeňte proto na prázdnou láhev.

Muzeum je otevřeno kromě pondělí od 1.dubna do 31.října v době od 9 –17 hodin a poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Tak šťastnou cestu a pěkný výlet.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiřina Votavová
Všem zájemcům o cestu do Kyselky musím ještě sdělit, že v obci není hospoda. Jen u silnice je smíšené zboží a naproti zastrčený vietnamský obchod. Snad se tam někdo z těch zatím čtyř set čtenářů mého článku vydá a mohl by dát vědět. Byla bych ráda. ☺
Jiřina Votavová
Lenko, když jsem fotila kapli sv. Anny, tak jsem si vzpomněla na Vaše dubnové fotky z Kyselky ve Foto dne. :-)
Zuzana Pivcová
Přiznám se, že kdysi pro mě byl dost šok vidět při příjezdu do Prahy uprostřed pole obrovský znak s reklamou na Mattoni. Ale minerálka za komerci nemůže, je dobrá a lázně jsou určitě hezké. Ráda bych se tam podívala, protože mám ráda místa, z kterých na mě alespoň na chvíli dýchnou staré časy.
Lenka Hudečková
V Kyselce jsme byli na Apríla, krásné čtení i fotky :-)