Krajní body ČR - nejsevernější bod
Foto: archiv autorky

Krajní body ČR - nejsevernější bod

15. 7. 2017

Nejsevernější bod ČR má souřadnice 51°03'20,3"N, 14°18'56,1"E a nachází se cca 6 km od vesnice Lobendava. Dlouhou dobu byl mylně považován za nejsevernější bod hraniční mezník 2/40, jenž má trochu jiné souřadnice, a to 14°19′02,3”E, 51°03′33,4”N. Bohužel, někteří průvodci tyto souřadnice stále ještě bezmyšlenkovitě opisují. Teprve od roku 2013 je označen nejsevernějším bodem ČR hraniční mezník 2/41. A aby toho nebylo málo, moje hodinky ukazovaly přímo na hraničním kameni odchylku v desetinách a setinách, což je způsobeno tím, že zeměpisné souřadnice jsou spočteny v systému  ETRS-89, zajímco  turistické a automobilové GPS pracují se souřadnicovým systémem WGS-84.

dscn2600-2-.jpg

Výlet na toto zajímavé místo každému doporučuji, poněvadž se jedná o nenáročnou výpravu s malým převýšením. My jsme jeli vlakem do Velkého Šenova, odtud autobusem do Lobendavy (nechtělo se nám jít pět km po silnici) a pak jsme pokračovali přes osadu Severní lesem. Poslední dva kilometry vedou po státní hranici, cesta je lemována hraničními kameny, takže se prakticky nedá zabloudit. Některé hraniční značení se nachází na přírodních kamenech. Smutné je,  že o turistické zajištění tak významného místa České republiky (a nevýznamného pro Němce) pečují včetně úpravy přístupové cesty nikoliv Češi, ale Němci, kteří zde vybudovali dřevěný přístřešek s návštěvní knihou. Nechybí lavičky, tabule s textem a fotografiemi. Cesta od NORDKAPU k hraničnímu přechodu je lemována informačními tabulkami mladých přírodovědců s vyobrazením rostlin a živočichů, žijících kolem stezky a potůčku. Jsou psány v němčině a malým písmem v češtině.

Když jsme sešli po krásně upravené přístupové cestě k hraničnímu přechodu, odbočili jsme do Lipové u Šluknova, počkali na vlak do Dolní Poustevny a pak přímo přes Německo do Děčína. Trasa měřila celkem 15,210 m je zaznamenána zde:

http://www.movescount.com/cs/moves/move165385454

Na závěr bych chtěla dodat, že nejsevernější bod ČR je zároveň i nejsevernějším bodem bývalého rakouského mocnářství a navštěvují ho, i podle zápisu v návštěvní knize, více Němci než Češi.

Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Lobendava je místo, které na mě působilo strašně smutně. Po vysídlení Němců tam zůstalo jen minimálně lidí a je tam cítit taková zvláštní ne moc příjemná energie. Když se pak jde dál ze Severní do lesa, tak tam naopak je úplně jiná atmosféra a nejsevernější bod je téměř magické místo. My jsme se také byli podívat ve Fukově, kde je nejvýše položená trať. Vesnice zmizela ze zemí, komunistí ji srovnali se zemí, jsou tam pozůstatky obydlí, kostela a na mě to působí opravdu hrozně, jako všechny pozůstatky zaniklých vesnic.
Elena Valeriánová
Lobendava, hm, to jsem nikdy neslyšela o ono to je významné místo. Děkuju za seznámení. Je zajímavé, co všechno nás baví.
Alena Vávrová
Lobendava je nejsevernější obcí ČR. Narodila jsem se tam na severu, ale nepobyla tam, tak to mám trošku procestované aspoň prstem po mapě ;-) .
Anna Čípová
Děkuji za poučení. Ráda čtu o místech, kde jsem nebyla a možná ani nikdy nebudu.
Naděžda Špásová
Pěkná geografická přednáška s hezkou názornou ukázkou. Lobendava mi něco říká, ale nevzpomenu si co. Ale myslím, že jsem tam nikdy nebyla.
Jarmila Komberec Jakubcová
Zajímavé - mám ráda takové články, kteé mně poučí o naší zemi. Fotky také moc pěkné a dobře článek doplňují.,
Zuzana Pivcová
K tomuto bodu jsem dospěla už při hledání nádraží ve výběžku. :-)))
Mirek Hahn
Díky za připomenutí. Mám to místo v plánu (mám v plánu nějak moc věcí, vzhledem k nedostatku času :-)