Nejdelší visutý most na světě
Foto: autorka

Nejdelší visutý most na světě

31. 8. 2017

Během našeho pobytu ve Švýcarsku jsme si nemohli nechat ujít procházku po nejdelším visutém mostě na světě, který byl slavnostně otevřen 29. července 2017. Přicestovali jsme z Zermattu vláčkem do Randy a odtud stoupali (cca 900 m převýšení) nahoru po Evropské stezce. Zabloudit se nedalo, na každém rozcestníku visela bílá cedule s nápisem Hängebrücke. Šla jsem napřed, jelikož při pomalé chůzi mě bolí nohy. Most do poslední chvíle není ze stoupající strany vidět. Z místa, kde stojí Evropská chata se značkou pěšího přechodu, se musí projít ještě několik metrů a teprve pak se objeví stavba, nad níž se tají dech.

Nevím, kdo napsal, že se most díky speciální konstrukci nehýbe, poněvadž se sice nerozhoupává tak mohutně jako ostatní, ale pohyb cítíte docela dost. Raději jsem se moc nezastavovala a pelášila co nejrychleji na druhou stranu. Délka je 494 m, šířka 70 cm a celá konstrukce se tyčí  85 m nad roklí Grabenfuger. Kapacita je 250 lidí a já přemýšlela, co by se stalo, kdyby došlo k přetížení. Na druhé straně jsme potkali horolezce z našeho kempu se psem. Pejsek za žádnou cenu nechtěl vstoupit na most, jelikož podlaha má podobu průhledného roštu, a tak se náš známý proběhl po kovové podlážce několik desítek metrů a dál pokračoval po Evropské stezce směr Zermatt.

dscn8895.jpg

My jsme se dali sestupovou cestou zpět do Randy, která je horší než přístupová. Jedinou výhodou je téměř neustálý výhled na mostní konstrukci. Dole v Randě u nádraží postávalo hodně postarších lidí, převážně Italů, pro něž se stala nedávno postavená atrakce vzhledem k jejich fyzickým možnostem, nedostupným cílem. Drželi v ruce průvodce a smutně pátrali, zda by nebylo možné k mostu objednat taxi. Bylo mi jich líto. Záznam okruhu z Randy a zpět je zaznamenám zde:

http://www.movescount.com/cs/moves/move173664921

 Krátké video:

 

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA