Nejdelší visutý most na světě
Foto: autorka

Nejdelší visutý most na světě

31. 8. 2017

Během našeho pobytu ve Švýcarsku jsme si nemohli nechat ujít procházku po nejdelším visutém mostě na světě, který byl slavnostně otevřen 29. července 2017. Přicestovali jsme z Zermattu vláčkem do Randy a odtud stoupali (cca 900 m převýšení) nahoru po Evropské stezce. Zabloudit se nedalo, na každém rozcestníku visela bílá cedule s nápisem Hängebrücke. Šla jsem napřed, jelikož při pomalé chůzi mě bolí nohy. Most do poslední chvíle není ze stoupající strany vidět. Z místa, kde stojí Evropská chata se značkou pěšího přechodu, se musí projít ještě několik metrů a teprve pak se objeví stavba, nad níž se tají dech.

Nevím, kdo napsal, že se most díky speciální konstrukci nehýbe, poněvadž se sice nerozhoupává tak mohutně jako ostatní, ale pohyb cítíte docela dost. Raději jsem se moc nezastavovala a pelášila co nejrychleji na druhou stranu. Délka je 494 m, šířka 70 cm a celá konstrukce se tyčí  85 m nad roklí Grabenfuger. Kapacita je 250 lidí a já přemýšlela, co by se stalo, kdyby došlo k přetížení. Na druhé straně jsme potkali horolezce z našeho kempu se psem. Pejsek za žádnou cenu nechtěl vstoupit na most, jelikož podlaha má podobu průhledného roštu, a tak se náš známý proběhl po kovové podlážce několik desítek metrů a dál pokračoval po Evropské stezce směr Zermatt.

dscn8895.jpg

My jsme se dali sestupovou cestou zpět do Randy, která je horší než přístupová. Jedinou výhodou je téměř neustálý výhled na mostní konstrukci. Dole v Randě u nádraží postávalo hodně postarších lidí, převážně Italů, pro něž se stala nedávno postavená atrakce vzhledem k jejich fyzickým možnostem, nedostupným cílem. Drželi v ruce průvodce a smutně pátrali, zda by nebylo možné k mostu objednat taxi. Bylo mi jich líto. Záznam okruhu z Randy a zpět je zaznamenám zde:

http://www.movescount.com/cs/moves/move173664921

 Krátké video:

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Tak, závrať už mě přešla, takže můžu chválit: krásné.
Ilona Kolářová
Děkuji všem za komentáře a těm, kdo Randy zavítají, návštěvu mostu vřele doporučuji.
Jiřina Votavová
Určitě je to nezapomenutelný zážitek, i když nerada chodím po takových nebo podobných mostních konstrukcích. Pod nohy se proto raději nedívám. ☺
Blanka Macháčková
I já jsem byla jako ten pes. Musela jsem se vrátit. Visuté mosty (a rozhledny) nedávám. Ale je tam skutečně nádherně. Děkuji za připomenutí.
Elena Valeriánová
Ilona, máte můj obdiv, to bych nedala, ale ráda jsem si o tom přečetla.
Ladislav Vesecký
Moc hezké. Švýcarsko je moc krásné. Byli jsme tam i my.
Jitka Mošovská
Ilono, pane jo, obdivuji Tě, bezva video.
Ilona Kolářová
Není to tak strašné, protože zábradlí je dost vysoké. Délka se mi zdála nekonečná, šla jsem dlouho a teprve u zavěšených transparentů jsem zjistila, že jsem přesně v půli. Taky tam pořád lezli nebo běhali lidi se selfie tyčemi a most se dost hýbal. Pravda je, že v půli jsem neměla náladu něco fotit ani nikam moc koukat, teprve až když jsem se dostala do poslední třetiny a viděla konec. tak jsem se trochu kochala. Ivanko, my nosíme s manželem každý svůj foťák a k tomu taky fotíme na mobily. Náš známý si koupil dron, stojí cca 13 tis. Kč, létá do vzdálenosti 100 m a dělá naprosto precizní videa. Nic se netřese.
Naděžda Špásová
Pokračování: vypadá impozantně. Určitě to bylo moc zajímavé.
Naděžda Špásová
Možná, že bych to dala, ale nesměla bych koukat pod nohy
Jana Šenbergerová
Krása! Tudy bych se ráda prošla ... Ale těch 900m převýšení, které bych musela zdolat, by se mi už tak moc nelíbilo. :-) Dík, že mohu aspoň virtuálně.
ivana kosťunová
I mě by lákalo se po mostě projít. Závratí netrpím, musel by to být úžasný zážitek. Ale Ilonko, když jsi tak pelášila, tak jsi z toho výhledu zase moc neměla, nebo se mýlím. Video vašeho rodinného týmu je na profesionální úrovni.
Jitka Hašková
Krásné a zajímavé, ale asi bych to nepřešla. Stačilo mi, když jsem v říjnu v Lomnici nad Popelkou vystoupala na nejvyšší skokanský můstek, který měl takové schody a pohled dolů z výšky 28 m skrze schody mi nedělal dobře. Musela jsem se stále dívat dopředu nebo nahoru a sem tam zkontrolovat zrakem, kam si stoupám. Klobouk dolů před každým kdo ten most zvládne.
Zuzana Pivcová
Tam bych se vydala, protože nepříjemný pocit závrati mám jen při nízkém zábradlí. Ale kdysi jsme měly fenku Lesanu, která se hrozně bála jít při kraji mostu.
Hana Rypáčková
Moc ráda bych se po něm prošla, Venda by to taky nedal....
Mirek Hahn
Bezva !