Čmeláčkové a čmeláci
ilustrační foto: pixabay.com

Čmeláčkové a čmeláci

12. 9. 2017

Už jsem tady psala, že mám letitou kamarádku v Kroměříži. Od té doby, kdy je v důchodu a posléze odešla z práce, nemajíc zápřah, na který byla zvyklá, tak chodí dvakrát týdně cvičit do Sokola, jednou týdně na schůzky turistické party a o víkendech s nimi na rozličné túry. To všechno je pro ni málo, a tak se nechala zaměstnat, jako roznášečka letáků (chození je její hoby) a navíc si i přivydělá k důchodu. Jezdívám tam skoro každý měsíc na týden a v jednom z těch pobytových týdnů mi vyprávěla, jak na předzahrádce u jedné z vil jsou tři trsy levandule, ale hlavně – jsou přímo obsypané hemžícími se čmeláky všech velikostí. Je to úžasná podívaná, pokaždé se tam zastaví a nevěřícně zírá. Lákala mě na ten zázrak se podívat. Věřila jsem jí a neměla zájem odložit knihu a zvednout se z gauče. Po nemalém přemlouvání mi jednoho dne zabavila knihu, ve které jsem ležela už skoro tři dny, skopla mě z toho gauče a rezolutně mě vyhodila z bytu. Tak jsme šly. Páááááni, už z dálky byly ty trsy ve slunci podivně hemživé, ale když jsme nad nimi zůstaly v úžasu stát, poklesla mi brada. Takové množství čmeláčích miminek, batolat, puberťáků i tlusťoučkých brundibárů (nejspíš rodičovský dozor) krásně vybarvených jsem fakt v životě neviděla. A jak se snažili a jeden přes druhého poletovali a popásali se. Foťák jsem samozřejmě s sebou neměla, ale stejně by to nebylo ono, takže jsem si ten nádherný obraz odnesla v sobě.

Ale tahle příhoda mi připomněla příhodu hodně letitou z raného mládí.
Jsem holka z hospodářství. Tehdy jsme byly jen tři (čtvrtá přišla později). Na polích jsme znaly každou myš, krtka a brouky – žáby nebyly naše přítelkyně. Jednou, když jsme sbíraly na strništi klásky, jsme objevily na remízku hnízdo čmeláků. Chvíli jsme je pozorovaly, jak vylétají nebo zalétají do podzemí, a došlo nám, že to bude jejich domeček. Běžně jsme ničily vosí hnízda v naší blízkosti a za pomocí staříčka jsme dokonce zlikvidovaly i hnízdo sršňů (teda nebylo moc velké). A teď se nám naskytli čmeláci. Doma ve špajzu jsme našly starý kapku zrezlý a děravý drátěný poklop proti mouchám. K večeru, když se čmeláčí rodina sešla doma, jsme je přiklopily, a protože přes největší díru se nám jich pár vysmeklo, tak jsme nechaly nejmladší sestru na hlídce s palcem na díře a my se vydaly domů pro horkou vodu, kterou jsme je chtěly zlikvidovat. Tehdy nebyly rychlovarné konvice, ani jsme neměli elektrický nebo plynový sporák. Zkrátka se musela roztopit kamna a voda dát vařit. Jenže než tohle všechno uděláte, trvá to dost dlouho. Než se nám podařilo vodu přivést k varu, přiběhla se strašlivým řevem domů sestra s palcem jako bakule. Čmelákům se nelíbilo, že nemohou ven, a tak se pokusili překážku prokousat. Zfackovala nás babička, ale taky nám vysvětlila, že čmeláci jsou stejně užiteční jako včelky, kdo by dokázal opylit jetel a jiné rostliny, kdyby nebyli.

A tak do nás babička, pomalu ale jistě začala vtloukat moudrost obyčejného života.

 

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Na zahradě máme víc čmeláků než včel. Jen v době květu ovocných stromů se ten poměr zvrátí.
Zdenka Jírová
Měla jste moudrou babičku, já také. Hodně jsem se od ní naučila. Těm čmeláčkům jsem fandila a konec dobrý - všechno dobré.
Monika Proboštová
Baví mě tvoje vzpomínky z dětství, už vím po kom to máme, neboť naše matky měli taky pěkně jalový nápady. Jsem se posmála :-)
Lidmila Nejedlá
Vy dračice! Ještěže babička zasáhla. Hezká vzpomínka, díky.
Jaroslava Jánošíková
Skvělé, Zdendulinko!!
Miluše Blešová
Tak to se nedivím, že se to čmeldům nelíbilo, také je moc ráda pozoruji na levanduli nebo třapatce a co teprve kostival, ten mají asi hodně rádi.
Eva Mužíková
Zdeni !!!! Konec dobrý, všechno dobré, ale trochu jsem se o to, jak čmeldové obstojí obàvala.