Zvířátka se představují - Kamzík
Foto: autorka

Zvířátka se představují - Kamzík

30. 1. 2018

Halóó, halóó, lidičky! Vy mě neznáte? Jsem hodně příbuzný nesmírně zvědavému a mlsnému domácímu zvířeti, a třebaže mám v názvu horský, nežiji pouze v horách, nýbrž i v lesích. Mým původním domovem jsou vysokohorské oblasti Alp, Tater a Karpat. 

V českých horách se vyskytuji na dvou místech, a to v Jeseníkách a Lužických horách. Byl jsem zde uměle vysazen, což ovšem neznamená, že jsem vyrostl z květináče, nýbrž mě hrabě Kinský dovezl z Rakouska a choval v oboře. Po rozpadu obory jsem se aklimatizoval ve volné přírodě, kde vegetuji bez přerušení už více jak 100 let. Občas mě také můžete zahlédnout v okolí Ještědu a v okrajových pásmech NP Českého Švýcarska, na které Lužické hory plynule navazují.

Už víte, kdo jsem? No přeci kamzík horský, neboli terénní koza. Jsem plný energie a síly a pyšním se zahnutými parůžky, jež na rozdíl od jelenů neshazuji. Zkrátka jsem takové roztomilé elegantní zvířátko.

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Děkuji všem za komentáře a obzvlášť děkuji paní Horké za upozornění, že kamzík nemá parůžky nýbrž růžky. Mám radost, že sleduje mé články ostřížím zrakem a já se alespoň budu snažit, abych nic neodflákla.
Zorka Horká
Článek príma, ale s těmi parůžky jste trochu mimo, ne? :-)
Blanka Macháčková
Hezké, poučné.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ilonko moc pěkná fotka i povídání
Zdenka Jírová
Kamzíky jsme viděli - i když z velké dálky- v Tatrách.
Naděžda Špásová
Ilono, hezké představení kamzíka. :-)
Lidmila Nejedlá
Krásné zvíře a jak je upovídané. A vypadá to, že je v očekávání miminka. Ílo, paráda!
Jana Šenbergerová
Ve volné přírodě jsem viděla kamzíky ve Slovinsku a ve Vysokých Tatrách na Slovensku. U nás jen v ohradě na Rejvízu. Žasnu, jak umně zvládají pohyb ve skalách.
Ilona Kolářová
Zdravím "kamzíka" Jiřku. Liborku, to je velká škoda, protože oni jsou šíleně zvědaví a např. v Alpách číhají na turisty a pozorují je. Fotka je na cestě k lanovce.
ivana kosťunová
Krásné elegantní zvířátko.Zoůsob představení se mi líbí a fotka je nádherná. Povedlo se...
Alena Tollarová
Ahoj kamzíku!
Olga Štolbová
V šedesátých letech jsem byla poprvé ve Vysokých Tatrách a na Téryho chatě viděla kamzíky. Tehdy jsme mysleli, že jsou to hnědé kozy. Mláďata zblízka jsou úžasná, měli jsme to štěstí v dalších letech mnohokrát.
Libor Farský
Teprve teď mě mrzí, že jsem v přírodě dosud kamzíka neviděl a už zřejmě neuvidím. A přitom mám tak rád i naše domácí kozičky!
Zuzana Pivcová
A já si vybavuji různé terénní kozy na řeckých ostrovech, hlavně při výletech do hor. Moc hezké.
Věra Ježková
Sympaťák. Prima.
Anna Potůčková
Kamzíka si vždy okamžitě spojuji se symbolem Karlových Varů, kde je vlastně symbolem tohoto lázeňského města
Jiřina Votavová
Ilono, dík za kamzíky. ☺ Usmívám se, protože nám před mnoha lety známí přezdívali "kamzíci". No a teď skoro všichni už chodí a jezdí u nás i po světě taky. ☺