Odkdy jsme senioři?
Ilustrační foto: ingimage.com

Odkdy jsme senioři?

4. 2. 2018

Senioři, seniorky, důchodci... Při diskusích, na fórech padne často otázka, kdo vlastně patří k seniorům. Já už také? Dá se tyto věkové struktury stanovit přesně?

Senioři (z latinského senior = starší) je souhrnné označení pro lidi od určitého věku.

Hodnocení obecně:
Existují různé představy o tom, odkdy patří skupina lidí k seniorům. Nejčastěji je uváděna věková hranice 50, 55 nebo 60 let. Ale i stanovený věk pro odchod do důchodu je občas u některého člověka udáván jako věková hranice, za níž je pak onen člověk brán jako senior. Typický pro většinu seniorů v užším významu slova je odchod z pracovního procesu, ať už dobrovolně či ne, nebo už i příprava na něj. Senioři dostávají pravidelné finanční částky ze správy sociálního zabezpečení, tedy důchody. Jestliže mají vlastní děti, jsou tyto zpravidla už dospělé a mohou se o sebe postarat samy. Chápe-li se ale tato skupina již jako 50+, je třeba brát v úvahu, že se ještě jedná o lidi výdělečně činné.

Hodnocení sebe:
V anketě, provedené ve Švýcarsku, se většina důchodců nechtěla přiřadit ke skupině starších lidí. Často se objevují problémy při označování výrobků nebo služeb jako určených pro "starší lidi". Mnoho aktivit, které dřív příslušely jen mladším dospělým, podnikají dnes i starší lidé. Mobilita a chuť cestovat u starší populace silně vzrostla a sportovní aktivity patří také k "modernímu" stáří - mnohem víc lidí než dříve si dnes troufne pěstovat i výkonnostní sport. A v určitém věku se módně oblékat, což bylo dříve poněkud znevažováno, patří dnes k normě. Jako pikantnost se třeba uvádí, že k motorkářům Harley-Davidson patří nejvíce muži nad 50.

Raději než označovat lidi zralého věku jako seniory se volí často mírnější výraz jako 50+, 60+ atd. Světová zdravotnická organizace zařazuje do rubriky "seniorů" ty, kteří dovršili 65 let. Každopádně však dělá rozdíly: 65 až 75letí jsou mladší senioři, 75-80letí jsou senioři, 80-90letí jsou staří senioři a ti věkově ještě výše jsou nejstarší senioři. Lékaři hovoří o pacientech, kteří už mají věk, zhruba tak od 70 let, protože výzkumy  prokázaly, že pocit nástupu stáří začíná obvykle právě v 70 letech. Je to ovšem pocit velmi individuální. Někdo se ještě v tomto věku starý necítí, zatímco jiný stěžuje na věk už v padesáti. Dnešní sedmdesátníci se obecně necítí tak staří jako ti před 50 lety. Délka života stoupla během posledních 100 let o 30 let.

Dnešní senioři jsou biologicky o 10 let mladší než ještě před 2 generacemi. A pro ekonomiku představují právě oni určitou časově i finančně a zájmově atraktivní skupinu. 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.4 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Paní Pavlíková, bohužel právě naopak nemáme pro staršího člověka žádné české slovo. Třeba důchod, důchodce – znamená něco dochodit? že dochodil do zaměstnání? anebo že už nemůže chodit? - Nebo stařec, staroch, stařenka, staroba? Brrr. Seniorovi nemůže být 35, to si pletete s označením senior v managementu a obchodě, které to slovo zneužili. Mě se senior líbí, protože je citově neutrální a přiléhavé. (Kdybyste chtěla to svoje ůstarší člověk", tak bych vám mohl říci přesně totéž jako vy. v 35 letech je to tedy starší člověk, když je starší než jeho 6-letý syn?)
Marie Pavlíková
Může mi někdo vysvětlit, proč se vůbec dnes starším lidem říká senior? Proč se běžně jako odjakživa neříká starší člověk? Proč přebíráme slova z angličtiny, kde senior znamená člověk starší oproti tomu mladšímu? Potom může být samozřejmě i např. 35 letý senior a jeho 6 letý syn junior. Proč jsme tak hloupí a tato slova přebíráme v nesprávném významu, přestože máme pro ten který výraz spoustu českých slov? Začalo to "byznysem-podnikáním" a končí "genderem - rodem".
Libuše Holbová
Mě tedy zajímá, odkdy jsem senior. Je mi 64 let a tento termín se mi nezamlouvá. Mám tedy ještě rok klid. Je samozřejmě jasné, že to hloupé slovíčko není důležité. Cítím se dobře a to je hlavní.
Jana Kollinová
Možná pobouřím, ale nechápu pozitivum obsahu článku, pouze v případě, že jde o komerční zakázku. V blízkém okolí neznám nikoho v mém věku (73+) kdo by chtěl objasnit, od kdy je seniorem.
Ladislav Vesecký
Seňor je ten, kdo mluví o svých nemocech a sebekňourání.
Soňa Prachfeldová
Je to opravdu ošemetné. Jediné, koho to trápí , jsou právě ti senioři. Neříkám, že všechny. V podvědomí se bráníme tomu stárnutí a neseniorům je to úplně jedno, jak se cítíme. A vlastně je to kladný ukazatel pro nás dříve narozené, že pokud slouží zdravý duch a tělo, nepokládáme se za mladé, staré a nejstarší seniory. A dospěli jsme, díky stárnutí k tomu, že si umíme užívat a vážit si jedinečného života.
Helena Raunerová
Opravdu, věk je ošemetná záležitost. Loni, když mi z radnice přišlo blahopřání k mím 60 narozeninám, tak to se mnou málem seklo. Hlava mladá, nápady jako ve dvaceti, ale je fakt, že tělíčko si začíná žít vlastním životem. Ale i tak, vivat stáří, budˇ ke mě milosrdné.
Hana Šimková
Víte, že mi vůbec nevadí, že jsem senior,nebo vlastně stařena?Já své stáří i používám na různých úřadech a institucích když něčemu nerozumím, tak říkám:"To víte, už jsem stará ". A vlastně opravdu na spoustě věcech ohledně věku a našem ješitné trvání na tom, že stará ještě nejsem, je nesmysl.
Olga Štolbová
Tedy, milá redakce, to jsem si od vás nezasloužila. Světová zdravotnická organizace určila, že jsem starý senior. Tak to tedy ne. Je pravda, že někdy ráno je mi 150, ale po příchodu z koupelny jsem nejvýš padesátiletá. A tak je to furt. ♥
Marie Franková
Od kdy jsme senioři? Když v nějaké instituci požadujeme slevu pro seniory a oni nám to věři...
František Pašingr
17. 2. 1903 přijímal Jaroslav Vrchlický gratulace k narozeninám, byl oslovován ctihodný kmete. Slavil přitom padesátiny. V 50 letech jsem po synovi požadoval, aby mne oslovoval ctihodný kmete, ale nějak se to neujalo.
Věra Ježková
Sami pro sebe jsme senioři podle toho, zda se jimi cítíme, nebo necítíme být. Pro okolí různě, pro mladé jistě ano. A pro instituce taky všelijak – všichni víme, že seniorský věk pojímají odlišně různé předpisy i že se liší slevy v MHD, vlacích, muzeích aj.
Zdeněk Mattes
Je mi 63, kamarádce o rok více, oba aktivně jezdíme na motorce, každý na své, a Babetty to zrovna nejsou :-) výlety cca 250-300km za den nejsou problém, jak popadnem řidítka, je nám opět 20 :-)
Jana Šenbergerová
Milé zjištění, že ještě dost dlouho nebudu starý senior. :-) Zrovna dnes jsem četla, že "stárnutí je fyzický jev a mládí je přístup k životu". Nicméně zub času pomalu ale jistě hlodá. :-)