Poznáte toto město?
Foto: autorka

Poznáte toto město?

12. 2. 2018

Město, na něž se ptám, bylo založeno Vítkovci v roce 1267 a nachází se nedaleko Jindřichova Hradce. Jeho jméno je odvozeno od názvu blízkého rybníka a říčky, která do něho přitéká.

Pocházelo odtud několik významných rodáků, z nichž nejznámější je obrozenecký básník, vlastním jménem Karel Eugen Tupý, jehož socha vévodí zrekonstruovanému náměstí s nově opravenou budovou radnice a novými věžními hodinami. Ve druhé polovině 16. století ve městě působil jako učitel představitel tehdejší literatury s přídomkem Z Budče.

Kostel Jana Křtitele, jehož stavba byla zahájena v polovině 13. století, byl dokončen v první polovině století 17. Nedaleko kostela můžete spatřit zámek z 18. století, který v současnosti slouží jako domov řádových sester.

Přibližně 10 km východním směrem se nachází romantický vodní zámek s červenou fasádou známý z filmové pohádky.

Věřím, že při uvedení tolika indicií bude uhodnutí pro vás hračka.

Ještě poznámka pro paní Pivcovou : ve 4 km vzdáleném Cikaru je možno na zdech mlýna, který vlastnil Majka Čech, spatřit jeho nástěnné malby.

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Hellebrandová
Ano,hádaly jste správně,ani jsem nic jiného nečekala.Jedná se opravdu o Kardašovu Řečici,jeden z oblíbených cílů mých kolovýletů. Jano V., z KŘ bych doporučila po silnici na Nítovice,těsně před Vřesnou zahnout doleva po žluté na Baldinku, pokračovat k Hamru a známými místy domů.Je to hezké. Paní Zuzano, s Majkou Čechem jsem se seznámila prostřednictvím kamarádů z keramické školy v Bechyni v šedesátých letech, byl to v pravdě renesanční člověk a byla s ním zábava.
Dana Puchalská
Poznala ale chvíli jsem nad tím přemýšlela.
Hana Rypáčková
V létě jsem byla nedaleko, ale uvnitř městečka ne. Nepoznala bych jí.
Anna Čípová
Super, že se po delší době objevila hádanka. Na městečko si matně vzpomínám, v roce 1972 jsem tam byla na návštěvě u kamarádky.
Naděžda Špásová
Už jsem to našla, mluví se o tom i v jedné komedii O. Lipského s M. Kopeckým. Můžete hádat ještě film.
Alena Vávrová
Hezká hádanka. Trošku jsem hledala kolem uved. míst na mapě a našla! Nebyla jsem tam.
Jaroslava Handlová
Jsem asi úplně tupá, protože nápověda Karel Eugen Tupý mi nepomohla. Musela jsem použít wikipedii, teď už mi to je jasné.
Zuzana Pivcová
Město neznám, ale našla jsem si ho také podle pravého jména obrozence. Moc děkuji za informaci o mlýnu pana Čecha, vím, že mi tehdy při rozhovoru říkal, že tam někde bude mít výstavu, ale pro mě to byl vzdálený kraj a bez auta se nikam moc daleko nedostanu.
Blanka Macháčková
Pomohl Karel Eugen Tupý.
ivana kosťunová
Mám, našla jsem podle indicií. Představovala jsem si to město větší.
Jitka Hašková
Našla jsem, nikdy jsem tam nebyla. Škoda, že u článku není více fotek.
Julie Vargová
Majo, pro nás cyklisty z jihu Čech je to hodně jednoduché. Městem projíždím, když se chci potěšit pohledem na vodní zámek. Cikar míjím při cestě na Holnou, nebo opačně na Metel. Díky za připomenutí blížících se dalších kilometrů v sedle jízdního kola.
Jana Šenbergerová
Název tohoto města řadím k podobným jako třeba Veverská Bitýška. Od dětství pro mě mají přídech tajemna, ale nevím proč. V žádném z nich jsem nikdy nebyla. Bez nápovědy bych měla problém, i když jsem jím možná někdy projížděla, když jsme hledali uvedený zámek.
Jiřina Votavová
Město jsem navštívila na jedné naší cyklodovolené, i blízký pohádkový zámek. :-)
Marie Seitlová
Našla jsem, ale nikdy jsem tam nebyla. Ano, název dvouslovný.
Alena Tollarová
Název je dvouslovný.
Miluše Bleška
Indícií je opravdu dost, našla jsem to hodně rychle, okolí mám celkem projeté, v tomto městě jsem ale nebyla.