Zbytečná půjčka může znamenat zbytečné riziko!
Ilustrační foto: pexels.com

Zbytečná půjčka může znamenat zbytečné riziko!

12. 2. 2018

Jsou pro vás reklamy vždy velmi lákavé? Snadno podléháte vábení ke koupi toho a onoho přístroje či přípravku, který zcela zaručeně podpoří vaše zdraví, kondičku, postavu nebo sníží bolesti zad a kloubů? Musíte si nutně vyzkoušet vše, co v reklamách propagují? A kde na to berete peníze? Vystačíte s důchodem nebo se musíte občas zadlužit?

Důchod je sice příjem jistý. Ale změnit se může životní situace!

Mnoho seniorů při vyřizování půjček spoléhá na to, že důchod je příjmem, který jim přijde každý měsíc. A tak se nebojí o to, že by neměli na splátky. Jenže: současná životní situace se může snadno změnit!Mohou stoupnout náklady na léky a léčení, můžete být nuceni začít se speciální nutriční výživou, která je velmi drahá. Může se skokově zvednout cena elektřiny a plynu, případně teplé vody. A může toho přijít mnoho dalšího, neočekávaného, co vám vysaje peníze z peněženky a vaši schopnost splácet to opravdu dost ohrozí.

Před každou koupí z reklamy váhejte, zjišťujte a dobře rozmýšlejte

Opravdu si musíte koupit tu věc, na kterou jste viděli tak atraktivní reklamu? Opravdu věříte tomu, že vás záda přestanou zázračně bolet nebo že nový mop bude vytírat skoro sám? Má produkt, který je reklamou tolik vychvalován, opravdu takové vlastnosti? Je tak kvalitní a spolehlivý?Je jasné, že na tyto otázky neznáte odpovědi. Ale můžete si je přece najít! Kde? V recenzích! Do vyhledávače prostě dejte název produktu a za něj napište slovo „recenze“. Pak jen zmáčkněte enter. S velkou pravděpodobností najdete alespoň pár zkušeností lidí, kteří si produkt pořídili již před vámi.

Internetu není třeba se bát. Ovšem respekt se vyplatí!

Jestli si na hledání recenzí netroufáte, poproste někoho, kdo je v práci s internetem zběhlejší než vy. Jednou, dvakrát vám to ukáže a potřetí už to zvládnete zcela sami! Nejde totiž o nic složitého. A stejně jednoduše si pak zjistíte i podmínky různých půjček, pokud je k nákupu budete potřebovat. Stačí do vyhledávače zadat slova „srovnání půjček“. Anebo kliknout na srovnání půjček zde. Budete přesměrování do online srovnávače půjček, kde uvidíte různé bankovní i nebankovní půjčky, jejich podmínky a také ceny. Dokud nic nepodepíšete, k ničemu se nezavazujete. Ovšem je potřeba si dát pozor, někteří podvodníci, kteří kontaktují lidi zejména emailem, vyžadují sdělení osobních informací. A pak je zneužijí. Dokud si nebudete jistí, že jde o ověřeného poskytovatele půjčky, informace o sobě neposílejte.Jistí si již teď můžete být společnostmi, které najdete v online srovnávači. Jsou totiž ověřené a seriózní. S osobními daty zacházejí v souladu se zákony. A opravdu půjčují peníze, nyní dokonce pod dohledem České národní banky.

Při rozhodování se počítá úspora práce nebo energie, také zvýšení bezpečnosti či pohodlí

Opravdu potřebujete nový přístroj do kuchyně, když ten starý ještě slouží – jen už není tak hezký? Nejde o zbytečné plýtvání? Pokud však ten nový přístroj znamená velkou úsporu energie, protože má prostě výrazně nižší spotřebu, není o čem debatovat.Stejné je to v případě, kdy nová věc znamená zvýšení vaší osobní bezpečnosti či pohodlí anebo bezpečnosti vašeho domova. Ovšem i zde platí základní zásada – nakupovat až po zjištění zkušeností jiných lidí s tímto produktem. Můžete totiž díky recenzím najít třeba i jiný a mnohem lepší model. No a možná i levněji!Ale jestliže chcete koupit novou věc jen proto, že vypadá lépe než ta stará, a ještě se kvůli tomu zadlužit (třeba už druhou půjčkou v jednom období), začínáte šlapat po velmi tenkém ledě.

Exekuce na důchod?

Důchod opravdu přijde každý měsíc. Ale rozhodně svůj rozpočet nikdy na delší období nepřepínejte! Exekuce se totiž vtahuje i na důchod a mnohé sociální dávky. Proto raději mějte vždy odloženo něco pro „strýčka Příhodu“.A půjčku si vezměte jen tehdy, když jste si jistí užitečností kupované věci.

Chcete někomu ručit nebo půjčit peníze?

I zde se vyplatí obrovská obezřetnost, bohužel i v rámci rodiny. Než komukoliv půjčíte peníze nebo svolíte s ručením za půjčku, co nejlépe si ověřte schopnost anebo ochotu onoho člověka, aby vám peníze splatil. Nebo za náhodou nemá v úmyslu půjčku přehodit na vás coby ručitele. Nebyli byste totiž první, komu by zůstaly jen oči pro pláč. Člověk se učí celý život. A stejné je to i s penězi a půjčkami. Ovšem i s internetem!

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Reklamy jsou pro mě vždy velmi nelákavé. Dokonce tak, že při nich vypínám zvuk nebo odcházím od televize.