Ve službách jejího veličenstva
FOTO: autorka

Ve službách jejího veličenstva

3. 3. 2018

Jmenují se například Thor, Baldrick nebo Merlin a jsou to nejopečovávanější krkavci na světě, chránění královským výnosem. Podle pověsti padne Britské království, pokud opustí věž v Londýně. O opeřence se stará hlavní strážce Derrick Coyle, speciální krkavčí hlídač. Na trávníku před ním sedí osm velkých černých ptáků. "Krkavci jsou ptačí lupiči, kteří se mohou vycvičit. Nejvíce obdivuji jejich inteligenci", říká Coyle, který pracuje přes třicet let ve službách královny. Pro Coyla jsou krkavci nejen inteligentní, nýbrž i krásní. Jejich peří se třpytí v mnoha barvách.

Krkavci pro královnu

Krkavec v Národním parku Bavorský les

Spousta turistů je fascinována pohledem na velkou bílou věž "White Tower". Podle legendy bude dobyta, až odletí všichni krkavci. Pak by ovšem nemohlo existovat Britské království. Proto nařídil už král Charles II., že jich musí žít ve věži nejméně šest. "Pro všechny případy máme okamžitě náhradníka", vysvětluje Coyle. Strážce musí dělat vše pro to, aby chráněnci jejího veličenstva ve věži zůstali. Pravidelně jim přistřihuje jim pera na jednom křídle (aniž by přitom trpěli) a předkládá lahodné krmivo, ponejvíce krysy a v krvi namočené keksy. Každý druhý den připravuje natvrdo uvařené vejce a v zimě nejoblíbenější potravu, fritované hranolky. "Těmi by se mohli cpát, až by jim lezly ven ušima", dodává Coyle.

Čas od času se stane, že některý jedinec z hejna bez povolení odletí a některý zase musí být okamžitě z královské služby propuštěn. Naposledy to postihlo krkavce Georga, u něhož se rozvinul neobyčejný zájem o televizní antény. Až půjde Derrick Coyle do důchodu, chce si dokonce vzít jednoho svého krkavce s sebou. "Mé největší přání je, celý svůj život strávit s krkavci."

 

Volně přeloženo z Deutsche Welle.

Poznámka pro případné hnidopichy: v Toweru chovají skutečně krkavce a ne havrany, jak se někde uvádí. K omylu dochází díky nesprávnému překladu.

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Já jsem pořád nevěděl, odkud pramení, že "je třeba někomu přistříhnout křídla"! Díky za zajímavý článek, Ilonko.
Dana Tomanová
Zajímavý článek, hezky popsáno :-)
Eva Mužíková
Díky Ilono, zase zajímavé informace.
Zdenka Jírová
Mohu potvrdit, byla jsem v Toweru a krkavce jsem viděla i znám jejich povinnosti.
Ilona Kolářová
Děkuji všem za komentáře. Krkavec se pozná od vrány a havrana, že má opeřený zobák a je mnohem větší. Paní Jano, teď jsem se moc k psaní nedostala, protože jedu na doraz, chodím téměř každý den do práce a nic nestíhám. O zvívřátkách budu psát dál, ale bude to chvilku trvat. Pro mě jsou zajímavá všechna zvířata, myslím, že všichni živí tvorové si zaslouží naši pozornost, každý tu plní určitou funkci a je jedno, zda se někomu líbí míň nebo víc. Spíš mě ale přitahují druhy méně oblíbené.
Zuzana Pivcová
Když jsem byla před pár lety v Toweru, tak tam krkavci opravdu byli a navíc tam psali o té tradici, že pokud by odtamtud krkavci zmizeli, znamenalo by to pád monarchie.
Dana Puchalská
Moc hezké.
Lidmila Nejedlá
Těžko rozeznám krkavce od havrana. Nahlížíme na ně spíše negativně, jako na mrchožrouty. Ale fakt je, že jsou učenliví.
Hana Práglová
Moc hezké čtení. Díky.
Marie Seitlová
Pěkný a zajímavý článek. Při návštěvě Londýna nám o nich vyprávěli.
Věra Ježková
Ilonko, prima, krkavci jsou sympaťáci. A chytří, jak píše Eliška. Pamatuji si na reportáž v televizi, kde mj. učinili s krkavci tento pokus: Dali před ně sklenice naplněné vodou asi jen do poloviny. Vedle sklenic hromádku kamínků. A šikovní krkavci házeli do sklenic kamínky tak dlouho, až voda stoupla a oni se mohli napít. :-)
Jana Kollinová
To byl krásný a zajímavý sobotní článek. Opeřence všech druhů mám ráda a obdivuji. V pohádce o Arabele byl také krkavec. Nebo ne? Paní Ilono, už se těším na další díl seriálu o zvířátkách. Bude to opět některý z druhů, který není u lidí oblíben? Děkuji.
Hana Rypáčková
Parádní námět.Znám místo na Šumavě, kde krkavci žijí.Je to tajné..
Jana Šenbergerová
Takže poklad a zároveň vězni ... Jak také jinak. :-)
Jitka Hašková
Také krkavcům přistřihují křídla, aby neuletěli -z dokumentárního anglického filmu o Toweru.
Jitka Hašková
V tomto případě bych slovo Tower nepřekládala, neboť je to i název.
Eliška Murasová
Ano, Ilonko, jsou velmi inteligentní. V Bartošovické záchranné stanici nám vyprávěli, že krkavec , mimo jiné, se pozná v zrcadle. Najde si místo, na kterém něco má.Díky za zajímavý článek.