Víme, jak si udělat parádní trávník. Poradíme, jak na to
O skvělém vzhledu trávníku rozhoduje jeho kvalitní a pravidelné sečení. Třeba některou ze samochodných benzinových sekaček Oleo-Mac. Foto: Mountfield

Víme, jak si udělat parádní trávník. Poradíme, jak na to

13. 3. 2018

Mít krásný trávník není zase tak těžké a může ho mít na své zahradě skutečně každý. Je ale potřeba dodržovat několik zásad. Jak při jeho zakládání, tak i při jeho následné údržbě.

Důležitý je výběr osiva
V travním osivu je důležitá skladba jednotlivých odrůd trávy, která by měla být speciálně namíchaná pro konkrétní klimatické pásmo a s ohledem na používání  trávníku (okrasný, zatěžovaný, ve stínu).  K dispozici jsou travní osiva pro okrasné i zatěžované trávníky a také pro pěstování trávníku v náročných podmínkách, například ve stínu budovy či stromů. „Správně zvolená směs odrůd má navíc vlastnost, že roste při zemi. Díky tomu vytváří v podstatě jeden organismus, který mezi sebe nepustí plevel. Navíc nemusíte tak často sekat a i posečené hmoty je o poznání  méně,“  vysvětluje Veselá. A dodává, že pro nově zakládaný trávník nebo při opravě poškozených částí už existujícího  by měl být jako podklad použit speciálně namíchaný trávníkový substrát ze směsi  jemné rašeliny, mletého vápence a písku.

02.JPG

K dostání jsou kvalitní osivové směsi, ale i trávníkové hnojivo a přípravky na likvidaci a prevenci růstu mechu.

 

 

Shrnuto a podtrženo: trávník z kvalitního semene nejenže udělá zahradu krásnou, ale ušetří i spoustu práce s jeho údržbou, sekáním a případně i neustálým doséváním. Jestliže jste použili vhodné osivo a aplikovali hnojivo, máte skoro vyhráno. Nyní stačí v prvních třech týdnech pravidelně kropit. Trávník by měl být znovu pěkně vzrostlý už po 6 týdnech  od vysetí.

Trávník by měl 2x ročně projít ozdravnou kúrou
Výrazně se tím zvýší jeho odolnost a hustota. Provádí se pomocí vertikutátoru, který dokáže vyhrabat staré odumřelé zbytky trávy, provzdušnit půdu a podpořit odnožování rostlin. Pod jeho kapotou je umístěný horizontálně rotující válec s desítkami ocelových nožů, který se dá výškově nastavit. Jinými slovy stroj zvládne podle potřeby radikálnější i jemnější regeneraci trávníku.

04.JPG

Vertikutace  se má provádět dvakrát na jaře a na podzim. Soustava nožů na vertikutačním válci trávník
dokonale vyčistí a provzdušní. Na snímku elektrický vertikutátor Patriot S1600.

 

„Po vertikutaci mohou v trávníku zůstat holé plošky, které je potřeba znovu osít. Pro tento účel je dobré si pořídit speciální regenerační směs 3v1, která kromě osiva obsahuje i přírodní zeolit a organické hnojivo,“ radí Tereza Veselá s tím, že jaro je zároveň dobou vhodnou k likvidaci mechu v trávě pomocí speciálního “mech stop“ přípravku. Lze ho ovšem používat i během celého vegetačního období jako prevenci.

03.JPG
Jak funguje vertikutace.
Obr. 1: Nože vertikutátoru naříznou travní plochu
Obr. 2: Travní drn snadno odnožuje, trávník houstne
Obr. 3: Za několik týdnů se trávník zacelí novou trávou

 

Víte, že není jedno, čím sekáte?
Platí, že travní sekačka by měla být osazena dostatečně výkonným motorem, protože jedině tak lze dosáhnout čistého střihu trávy. V opačném případě se konečky strniště třepí a trvá nějaký čas, než se posečený trávník znovu pěkně zazelená. A je určitě dobré spolehnout se při výběru sekačky či zahradního traktoru vždy na renomované značky a renomovaného specializovaného prodejce, kde je i nejširší výběr a k dispozici i široká škála doprovodných služeb.  Například v Mountfieldu je na výběr z více ne čtyř desítek sekaček a traktorů včetně například letošního absolutního hitu – sekaček robotických.

05.jpg
Regenerační  trávníková směs 3v1 je určena k rychlé obnově trávníků po vertikutaci nebo
po terénních úpravách. Obsahuje optimální směs osiva, přírodního zeolitu a organického hnojiva.

 

Tráva musí také pít
Po založení trávníku nebo jen po dosetí holých míst je potřeba travní plochu dostatečně kropit, aby svrchní vrstva půdy nevysychala. Důležité je rovněž zavlažování v horkých a suchých dnech.  A samozřejmě hnojení. Nejvhodnější jsou pro toto období hnojiva s větším obsahem dusíku a hořčíku. První dodá živiny pro bujný růst trávy a sílu k vytlačení plevele a druhý pak zajistí jeho sytě zelenou barvu. „Stačí jen zvolit kvalitní travní semeno a hnojivo, dvakrát ročně provádět  vertikutaci, sekat vhodnou zahradní technikou s vždy dobře nabroušeným nožem a nezapomínat na závlahu. Odměnou vám bude nádherný hedvábný trávník, do kterého bude potěšením si třeba i lehnout,“ uzavírá Tereza Veselá z Mountfieldu.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Dejmková
Tento článek je opravdu reklamní. Mám radši méně dokonalý trávník, o který pečuji s láskou. Sekám, když můžu, na jaře a na podzim provzdušním vertikutátorem, občas pohnojím. Přesto mám trávník s mechem (je to u lesa) a nevadí mi to. Na jaře na něm září pampelišky, v létě je plný sedmikrásek.
ivana kosťunová
Nejlepší trávník je louka, kde rostou pampelišky, kopretiny, zvonečky, a tak... Ale i ta potřeba občas posekat.