Stalking? To by se mně stát nemohlo
ilustrační foto: pixabay.com

Stalking? To by se mně stát nemohlo

8. 4. 2018

Snad každý z nás je přesvědčený o tom, že bude-li se k ostatním chovat, ohleduplně, slušně a s respektem, budou mu oni oplácet stejnou mincí. Na vině je domácí výchova. (Půjdeš tam, slušně pozdravíš, slušně se rozloučíš, slušně poděkuješ, nebudeš se rvát, budeš pomáhat starým lidem, atd.) Pokud k nám přece jenom občas proniknou informace typu „On (ona) se nepěkně zachoval k tomu(onomu) „zůstáváte v klidu a říkáte si: To by se  m n ě  stát nemohlo, já jsem k lidem slušný(á).

A v této blažené nevědomosti žijete tak dlouho, dokud vás nedostihne skutečnost, že přes všechny snahy být čestným, slušným a spravedlivým Mirkem Dušínem se můžete stát terčem pomluv a  předmětem něčí chorobné zášti. Slovo chorobné je zde důležité, protože určuje další pohled na s tím související jev - stalking.

Wikipedie: Stalking je nevhodné chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty (dopisy atp.), dlouhodobým sledováním aktivit určité osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel atp. Takový zájem cílenou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a vzbuzuje u ní strach; někdy ústí až v trestní stíhání pronásledovatele, stalkera. Stalker je až patologicky posedlý zájmem o osobu, kterou pronásleduje, často je veřejně známá, nebo jemu blízká, např. bývalý partner.

Zapřemýšlela jsem, jestli je stalking jevem pouze dnešní doby, ale uvědomila jsem si, že už prvorepublikoví autoři soudniček (Poláček, Němec), podobný jev ve svých dílech popisovali. Jsou to ty různé anonymní dopisy podvedeným manželům, veřejné pomluvy, a podobně, které symbolizuje neupravená domovnice na pavlači.

Stalking je možná starý jako lidstvo samo. Vůbec bych se nedivila, kdyby byly objeveny jeskynní kresby, kde by pračlověk pazourkem nakreslil, jak ohavný  je jeho pračlověčí soused.

Opět Wikipedie :

Typologie stalkerů - rozpoznat stalkera nemusí být vůbec snadné a často se to ani nepodaří , může se jevit jako společensky naprosto normální člověk, o kterém ani jeho nejbližší okolí nemusí tušit, že např. obtěžuje jinou osobu

Stalkerem může být :

-  osoba, kterou oběť osobně zná a ví, že ji pronásleduje

-  osoba, kterou oběť osobně zná, ale neví, že ji pronásleduje

-  osoba, kterou oběť osobně nezná (např. kyberstalkeři hledající své oběti na  internetu).

 

Když jsme si tedy ujasnili význam tohoto výrazu, bylo by namístě informovat se také o způsobu obrany. Kde jinde než na stránkách Policie ČR. 

Možnosti obrany proti stalkerům

Dejte stalkerovi na vědomí, že o něj nestojíte, nemáte zájem
Přerušte  osobní kontakty s pronásledovatelem - neodpovídejte na vzkazy, urážky, na telefonáty, nereagujte  na SMS, nescházejte se s ním (jakýkoli kontakt s útočníkem může vést k prohloubení zájmu o oběť)
Vyhýbejte se místům možného setkání, změnit své návyky
Nechoďte s ním na schůzky
Uchovejte všechny SMS, maily a další materiál (možný důkaz), snažte se projevy pronásledování evidovat a zdokumentovat
Informujte své blízké o pronásledování, případné totožnosti útočníka.
 

Na závěr mi dovolte několik osobních postřehů a snad i trochu rad.

Nečkejte od kamarádů, že vaši situaci pochopí. Ujištění typu „nepřátelé mých přátel jsou i mými nepřáteli“ potěší, ale uvědomte si, že ten dotyčný (ta dotyčná) neví, o čem mluví, protože to nezažil(a).

Vzkazy stalkera například o tom, jaká jste příšerná, nevzhledná, nevzdělaná – a další ne… osoba, se nenechte zmást. Kdyby tomu tak opravdu bylo, museli byste „chodit kanálama" a nestáli byste stalkerovi za tu námahu.

Informacím typu, jak vás ostatní odsuzují a smějí se vám a netouží po ničem jiném, než se s tím svěřit právě stalkerovi, se zasmějte. Tak důležitá osoba, abyste ležela v hlavě všem lidem ve svém okolí, opravdu nejste.

Dostanete-li vzkaz, jak jste svojí odpudivostí všem mužům(ženám) v okolí protivní, vážně se nad tím zamyslete. Zvláště, jestli jste ve svých 60 a více letech byli do té doby přesvědčeni, že jste druhá Marylin Monroe (J.P.Belmondo).

Představte si stalkera jako Barbuchu (Kubula a Kuba Kubikula). Každým otevřením nenávistného mailu, SMS zprávy, či přijetím nenávistného hovoru roste.

Raději ho politujte. Uvědomte si, že s takovými myšlenkami v hlavě není život lehký. Takové myšlenky musí člověka pomalu požírat, až ho rozežerou úplně.

A když si dokážete udržet humor a lehký nadhled, může to být poslední hřebík do rakve stalkera.

Přeji vám, abyste se setkávali jen se samými milými a příjemnými lidmi.

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Díky oběma za tyhle zápisy.
ivana kosťunová
Myslím, že vím, o čem mluvíš, také se nad tím zamýšlím.
Jana Kollinová
Když jsem se v dubnu vyjadřovala k článku Ivany o stalkingu, nechtěla jsem ventilovat formy a kreativitu pronásledování ze strany manžela po rozvodu. Čas vzpomínku odnesl, jizvy se zacelily a můj osobní stalker nastoupil do člunu směřujícího na druhou stranu. Jaké bylo dnes moje překvapení, když jsem omylem aktivovala v mobilu nikdy nepoužívanou funkci nevyžádané zprávy a nestačila jsem se divit nad četností, vytrvalostí a obsahem nevyžádaných zpráv. A to jsem si myslela, že v mých 73 letech se mi nic takového nemůže stát, mýlila jsem se. Jde to mimo mne, ale není mi lhostejné, že někteří lidé se nechají stravovat negativními emocemi a přitom mají velký tvůrčí i citový potenciál.
Zdenka Jírová
Když jsem zůstala sama v bytě, začal mi zničeho nic večer volat nějaký muž na pevnou linku. Když jsem zvedla telefon, začal mne bombardovat sprostými slovy. Nestačilo položit sluchátko. Druhý den se to opakovalo. Pozvala jsem asi po týdnu jednoho známého, aby přišel večer na návštěvu a pomohl mi útočníka odradit. Jakmile zazvonil telefon, zvedl jej kamarád a na překvapeného tajného sprosťáka vyjel sám. Ten rychle telefon položil a já měla od té doby pokoj. Zřejmě si ten dotyčný zjišťoval, kde se vždy ohlásí v telefonu žena a jeho slovní výlev připomínal odhalujícího se pána v parku.
Marie Doušová
Stalking je něco hrozného a nepřeji to nikomu zažívat. Věřím , že ten kdo to dělá je chudák , který by se měl léčit.
Jitka Caklová
Mě by se víc líbilo, než řešit následky, tak "... ohleduplně, s respektem", nechat každému co jeho jest, názory nevyjímaje. Diskutuji ráda a cítím jako pozitivní, že lidem stojím za reakci, ať už přímou, nebo nepřímou (rýpavou). Nikdo není dokonalý, ani já nejsem výjimka a když si to o sobě někdo myslí, je to také jeho věc :-)
Zuzana Pivcová
Osobně vím moc dobře, o co jde a jaké to je. Zažila jsem to třikrát v rozpětí mnoha let po pevném telefonu, po mobilu a nakonec po mailu. I důvody byly různé. A obrana? Poprvé zrušení telefonu, podruhé policejní zásah (přes zaměstnavatele). A potřetí...? To, co napsala Ivana na závěr ve výčtu osobních postřehů a rad. To je přesně to, co jsem potřebovala slyšet. A víc už o tom nebudu mluvit.
Dagmar Bartušková
Psychicky narušená osoba, obtěžující mě nechutnými maily - není zde neznámou. Několik let stále stejný repertoár! Svůj nezaměnitelný rukopis podepisuje jménem, které nosil v příjmení jeden z autorů nebo falzifikátorů RKZ, jenže ten nebyl s pravopisem na štíru. její výplody nečtu, jde to rovnou do Spamu. Po napsání tohoto přijde určitě další přírůstek. Tak jen s chutí do toho!
Danuše Onderková
Moc užitečný článek, Ivano. Jsem ráda, že jsem stalking nezažila a doufám už ani nezažiji.
Ilona Kolářová
Zažila jsem několikrát stalking ale jen dvakrát to bylo v silnější podobě, že jsem už chtěla jít na policii. Bylo to asi před dvěma lety kvůli víře, když si mě vyhlídla na fc nějaká fanatička.
Dana Puchalská
Tady si někdo plete asi jak se říká POJMY S DOJMY.
ivana kosťunová
Asi jsem nepochopila - o policii zde nebyla řeč ?
Jitka Caklová
Oprava: Druhé "jsou" neplatí.
Jitka Caklová
Policie pronásleduje pronásledovatele, protože pronásledovatel pronásleduje pronásledovaného. Zaplať Bůh za to, že jsou pryč jsou časy, kdy policajti (SNB) pronásledovali pronásledovaného společně s pronásledovatelem. Protože v Americe nezažili totalitu, tak sledování v novodobé historii jsme převzali jako stalking i s jeho specifikací. Sledování zůstane sledováním, ať plní jakýkoliv účel. Jak by bylo na světě krásně, kdyby si každý hleděl svého a nechal volný průchod názorové rozdílnosti.
Dana Puchalská
Ne ne, ale chvílemi jsem byla i malounko,, nafrnena,,. Heč.
ivana kosťunová
Dano, doufám, že jsi na něj nemrkala též ??
ivana kosťunová
Lidmilo a Dano - stalkera na vás !! Ale zrovna vy dvě byste si s ním určitě dovedly poradit :))
Jitka Caklová
Naďo, nevím proč bych se měla zlobit, nemám důvod. Stalking v překladu je sledování, stopování a pluralitě, neboli mnohosti názorů na tato slova a jejich významu, se meze nekladou. Ctím svobodu názorů, tedy i svých a proto se proti názorům jiných nevymezuji, tudíž ani proti Tvému a kohokoliv jiného.
Dana Puchalská
Lidmilo. Tvoje reakce na Ivanin článek ve mně oživil dávnou příhodu. Měla jsem souseda a pořád se mi zdálo, že na mně laškovne mrka. Až mi pak někdo prozradil že má to oko skleněné.
Lidmila Nejedlá
Ivo, ty jsi dobrá duše, máš starost o naše bezpečí, a proto jsi napsala tento skvělý článek. V mém věku mne nejen nikdo nepronásleduje, ale ani si mne nevšímá. Je to bída, je to bída.
ivana kosťunová
Jenom se budu opakovat. "Kdo nezažil, nepochopí". Napsala jsi to velmi výstižně.
Blanka Macháčková
Paní Alena T. byla ve svém komentáři velmi stručná. Vím proč. Pokud se v životě setkáte se stalkerem, nechce se na to ani vzpomínat, natož hovořit. Je to velmi závažné téma každému přeji, aby se nikdy s tímto problémem nesetkal.
Dana Puchalská
Musím souhlasit s názory jak Libora P. tak i Naděždy Š. Rozdíl to je a dost velký.
Naděžda Špásová
Taková věc se mi naštěstí nikdy nepřihodila a doufám, že nepřihodí. Musí to být hodně nepříjemné a frustrující. Jitko C., nezlob se, ale Libor P., má pravdu, je v tom opravdu rozdíl. :-)
Eva Mužíková
Mne v jednom období obtěžoval kdosi telefonem, nabízel mi opravdu oplzlým způsobem sex. První moje reakce byly díky nepřipravenosti obranné. / na to čekal /Když jsem poté volajícího slovy která se zde nedají napsat " vyzvala k akci " , byl klid.
Jitka Caklová
Stalking zůstane stalkingem bez ohledu na to, z jakého důvodu, za jakým účelem a jakými důsledky ho kdo provádí. A je jedno, zda jde o pouhé obtěžování, provádění stalkingu za účelem udávání , nebo dokonce likvidaci sociální, či fizyckou, sledovaných osob. Výňatek z Wikipedie obsažený v článku I.K. o tomto druhu chování mluví jasně a nemusím nic dál hledat. Pro mě nadále platí 8.4.2018 14:50 a když vás to uspokojuje,tak prosím. Tím diskuzi, vyvolanou vašimi invektivami, končím.
Dana Puchalská
Já jsem ti psala že článek bude mít odezvu. A ta diskuze je fakt víc než zajímavá. Píšu 8 hvězdiček.
Libor Ptáček
Paní Caklová, vůbec nejde o vás, ale o to že k článku patří názory stejného zaměření. Vy ráda vnášíte svoje velké „Já“ do každé diskuse i když tématem příspěvku jste úplně jinde. Už jste přišla na to jaký je rozdíl mezi stalkingem a udavačstvím? Třeba vám Wiki poradí.
Věra Ježková
Ivano, moc hezký článek. I když při jeho čtení mi běhal mráz po zádech. Sama soukromí druhých velice respektuji a jsem citlivá na to, když někdo vstupuje do mého víc, než bych si přála. Vím, že to bude znít hnusně, ale největším stalkerem v mém životě byla moje maminka. A od té jsem se úplně odstřihnout nemohla a nechtěla. Skutečně volná se cítím až od té doby, kdy je v DS.
Jitka Caklová
Pane Ptáčku, troufám si říci (napsat), že vaše časté reakce na jakákoliv má vyjádření kdekoliv a k čemukoliv, začínají stalking připomínat :-)
Hana Šimková
Jeden člověk mě pronásledoval delší dobu a hrozil mi smrtí, jestli ho nevyslyším. Ohlásila jsem to na policii a bylo mi sděleno, že dokud mi opravdu neublíží, tak nemůžou celkem nic dělat. Jo, kdyby mě zabil, tak by mohli zakročit.
Jitka Caklová
Přesně toto jsem čekala :-) Citáty z Wiky jsou použity z tohoto článku. Stalking je sledování, za jakýmkoliv účelem a jak známo, účel světí prostředky i za cenu morálních poklesků a pochybných jednání.
ivana kosťunová
Libore, neprezenzuji se jako odborník na stalking, jenom se tímto článkem zasazuji o to, aby se o tomto problému začalo hovořit, protože je rozšířenější , než by se mohlo zdát. Paní Berta ať se obrátí bna skutečné odborníky, v DD jí určitě poradí.
Libor Ptáček
Paní Caklová, váš příspěvek je dojemný a svědčí o vaší vnitřní statečnosti, ale patří jinam. Pletete si pojmy stalking a udavačství. I když své tvrzení podložíte citáty z Wiky stejně to k tomuto článku nepatří.
Jitka Caklová
Takzvaných "stalkerů" jsme si jako rodina v padesátých a dalších letech užili dost a dost. Když jsem po roce 1989 měla možnost nahlédnout do archivů, kdo a co na nás nahlásil, co všechno jsme dělali "špatně", viz. "Wikipedie: Stalking je nevhodné chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním", neudělala jsem to, protože by to ničemu, nikomu a mě už vůbec, neprospělo. Za mého působení na tomto portálu jsem, věřím že omylem, dostala e-mail ve kterém se psalo o mě, viz. "Wikipedie: nechtěnými kontakty (dopisy atp.)". Měla jsem snad, po obdržení toho e-mailu, zjišťovat co ještě dalšího, kdo a proč? Ani náhodou. Kdo chce shánět drby a ještě pro jejich a svoji podporu psát e-maily jaká jsem nemožná, je to jeho věc a mě se to netýká. Kdo je vlastně stalker? Proč to dělá? Já to nevím, ale možná se cítí po odchodu do důchodu méně důležitý a chce si svoji důležitost, alespoň "tímto způsobem" zachovat.
Libor Ptáček
Ivano, jelikož jsi se tímto článkem prezentovala jako odborník na toto téma, mohla by jsi zodpovědět dotaz který mi pro tebe došel meilem od jedné čtenářky? * Jsem důchodkyně 68 let, pravidelná čtenářka i60 a bydlím v DD. Je zde jeden dědek, vzhledem českého vodníčka a ten mne vytrvale a několikrát denně zdraví a to způsobem že smekne klobouk a s úklonou až na zem co mu záda a hůl dovolí mi přeje hezké ráno, dopoledne a vždy si najde důvod jak mne oslovit a to i dvacetkrát denně a končí to přáním dobré noci. Možná že se mu na stará kolena „zapalují lýtka“ ale to pod nohavicemi není vidět. Já to považuji za krajně obtěžující a podle vašeho článku za stalking, ale návodu pana L.P. nemohu použít. Jediný kdo by mi mohl pomoci v nátlaku je parta důchodců na vycházce z jiného DD což asi nebude ono. Přála bych tomu vodníkovy pořádný trest, aspoň doživotí, a když se bude slušně chovat, mohou mu jej o pár let zkrátit. Děkuji paní Ivaně za odpověď, Berta.
ivana kosťunová
Jano, stalkera rozpoznáš velmi snadno - snaží se jakýmkoliv způsobem narušit tvoje sebevědomí,tvoji psychiku, žádná "podpásovka" mu není cizí. Ale připomněla jsi mi jeden film o skalní obdivatelce Karla Gotta, kde se také jednalo o stalking , důsledky byly také nepříjemné, ale přece jenom významový rozdíl tu vidím. Rozhodně podnět k dalšímu zamyšlení-určitě je několik druhů tohoto jevu. Ale ujišžuji tě, že z tebe se jakýkoliv stalker stát nemůže. Člověk který má svůj vnitřní život, osobní život, nepotřebuje žít životy jiných, a nemá Barbuchu čím krmit. :))
Jana Kollinová
Zajímavý článek. Určitě mnoha čtenářům umožní orientovat se v obdobných situacích. Článek současně nabízí úvahu, jak rozpoznat tu správnou mez, kdy se již stávám stalkerem namísto obdivovatelem. Mám na mysli reagovat dříve než se rozvine do patologické formy. Přesněji, jak nebýt stalkerem! Ivano, článek se Ti opět, jako obvykle, zdařil na x hvězdiček.
ivana kosťunová
Omlouvám se, omylem jsem si přidělila nějaké hvězdy. Případný stalker by to určitě považoval za projev mého narcisizmu. :))
ivana kosťunová
Zuzko, tento článek vznikl proto, aby případné oběti stalkingu uměli včas identifikovat , o co se jedná, nenechali se stalkerem vydírat a použili účinnou obranu. Domnívám se, že o těchto problémech je potřeba více mluvit. Uvítala bych i názor příslušných odborníků.
ivana kosťunová
Libore, to jsi mě pobavil :)) Ano, taky řešení. Ale obávám se, že to stalkera sice zažene, ale neznemožní mu další činnost. Jenom si prostě najde jinou oběť. Osobně se domnívám, že stalking je psychická porucha, ale jak dostat stalkera k příslušnému odborníkovi, to nevím.
Libor Ptáček
Ano, jistě, nepříjemné. Ale tyto jisté formy nátlaku tu byly vždy a dále zůstanou. Jen s rozvinutějšími technologiemi se stávají důraznějšími. Dříve nezbývalo než se „nápadníkovy“ motat kolem baráku oběti, tak otec vzal bič a vše vyřešil na místě, nebo pomohla domluva obecního policajta. Rovněž bývalá SNB měla páky a takovéto případy soudružsky řešila. Dnes formy těchto útoků jsou neomezené a záleží hlavně na odolnosti oběti a jak s tím naloží. Jedinou výhodou elektronizace je že útočník vždy zanechá po sobě stopy a pokud někdo chce tak je dokáže dohledat a použít ke stíhání pachatele. A co to řešit s vtipem a nadhledem? Pozvat dotyčného na schůzku někde na veřejnosti a zároveň do blízkosti partu motorkářů, skinů, Ukrajinců, ani nemusí vědět o co jde. Dotyčnému v rozhovoru naznačit že máte i jiné páky a těm motorkářům stačí zamávat, oni určitě odpoví a je po vašem problému a má jej ten stalker.
Libor Farský
Myslím, že udržet si humor a lehký nadhled je ta nejlepší rada, ale ne každý to dokáže.
Alena Tollarová
Také jsem si myslela, že "to by se mně stát nemohlo". Mohlo.
Zuzana Pivcová
Ivano, za tenhle článek jsem hrozně ráda!! Je to pro mě velké překvapení, a kdybych mohla, ověnčila bych ho hvězdičkami kolem dokola. Tak alespoň moc děkuji!!