Jaký je důchod?
Foto: autorka

Jaký je důchod?

17. 5. 2018

Taky vám nikdo neřekl, že je důchod tak nebezpečný? Cestou do důchodu jsem odložila business oblečení, snížila podpatky a vkráčela do téhle etapy s představou poklidného, pohodového života.

Přiznávám, že klid a pohodu jsem našla, jenže jen do dne, kdy jsem stoupla na váhu. Mám kila navíc! První den jsem se zbavila nevyhovujícího jídla v lednici a rozhodnutí je jasné! Začnu od zítřka, protože důležité je udělat si plán! Plán mám, ale s odchodem do důchodu jsem polevila v disciplíně. Ano, důchod je nebezpečný a nikdo mi to neřekl.

Tak jo a od pondělí začínám! No, ale plán má trhlinu. Nevím, které pondělí se mi bude hodit. Sakra, sakra,sakra, ten důchod je fakt nebezpečný. Mám v kalendáři poznačené to správné pondělí a mám skvělý plán, ale už v noci se probudím s velkou zimnicí, do rána mám horečku a je to chřipka. Z posledních sil si cestou od lékaře dojdu do knihovny a přitáhnu domů otýpku knih o zdravém životním stylu.

Týden ležím v horečkách, dalších čtrnáct dní se dostávám z nemoci a po měsíci jsem konečně zdravá. Stoupnu na váhu a mám ještě méně, než jsem měla před odchodem do důchodu. Knihy zůstaly zavřené a odnáším je zpět do knihovny. Sedám si v parku na lavičku, pozoruji lidi a všímám si vrstevnic a vrstevníků. Jsou tencí, silní, vysocí, malí, ale nikdo z těch kolemjdoucích není úplně akorát. A také si všímám, že se za ničím neženou.

A protože jsem důchodce začátečník, tak mi to konečně dojde. Už nic nemusím, ale pouze můžu chtít. Je krásný slunečný den a cítím se prima. Rozpustím si úhledně sepnuté vlasy, protřepu je a užívám si sluníčka a důchodu. On totiž vůbec není nebezpečný...

Hodnocení:
(4.7 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Moc hezké početní.
Marie Doušová
Nikdy mě nenapadlo , že v důchodu budu mít tak málo času . Stále je v naší rodině co obstarat, řešit , zařídit a kdo jiný než babička v důchodu. Nestěžuji si ,ale opravdu se nenudím a jsem tomu ráda , že jsem stále v pohybu a užitečná.Přeji Všem důchodcům hodně zdraví a spokojenosti se svým životem. Užívejte si ho!
Jitka Caklová
Jó, zamlada jsem před víkendem v práci řekla: "Přes neděli umyji okna", a umyla jsem je v celém domě a že jich máme požehnaně. Dnes říkám, "Tento týden umyji v kuchyni, příští v obýváku........" No a co! Podle Tomáše Horáčka jsem sobec v dobrém slova smyslu :-) https://www.i60.cz/clanek/detail/8837/stanme-se-konecne-sobci Důchod si užívám podle svých představ už 14. rok a nejsem ráda ve vleku kohokoliv. Dík za pěkný článek.
Jitka Hašková
Bezva článek, v důchodu jsem šťastná už 15. rok,
Blanka Bílá
Pro mne je to nádhera, vstávám kdy chci, dělám, co chci, nikdo mi nenařizuje nesmysly, vždy mi něco řekne, co je zrovna k mání k činnosti, tak jdu něco tvořit nebo bořit.Mám čas na sebe, na rodinu, ale přijde mi, že se ještě nedostává na vše, co bych chtěla.a jsem za to ráda.
Hana Práglová
Parádní počteníčko.Do dūchodu jsem šla zcela nečekanė-po těžkém úraze jsem dostala částečný;pak plný invalidní dūchod na dobu určitou.Jednoho dne mė vidėl posudkový lékař jak zametám před domovními vrátky..Do 2 dnū jsem dostala předvolání a plný inv.dūchod mi byl odebrán.Dodnes to nechápu.Po mėsíci jsem šla do starobního dūchodu a užívám si ho jak jen mohu nejlíp...
Jana Šenbergerová
Je-li důchod nebezpečný, pak nebezpečí je mým živlem. :-) Užívám si ho od první vteřiny, kdy jsem se v něm ráda octla. Dlouho jsem byla jako lunt, ale teď mám pravidelný režim, vařím, ráda jím a samozřejmě přibírám. No a co? Konečně nemusím poslouchat, že bych měla přibrat.
Věra Ježková
Jarko, na vaše články už se přímo těším. Já jsem to měla naopak. Ač celý život štíhlá, v posledních několika letech jsem se kvůli stresu v zaměstnání uváděla do pohody sladkým, a samozřejmě tedy přibrala. Když jsem odešla do důchodu, dobrovolně o dva roky dřív, nastal klídek a já jsem postupně zhubla. Spousta oblečení skončila v kontejneru charity. Důchod si užívám. Když občas zajdu navštívit bývalé kolegy, žasnou (a závidí), jak mi svědčí.
Zuzana Pivcová
Je to vtipné vyprávění. Já jsem tedy zatím ten klasický důchod nezažila, i když už na to léta dávno mám. :-D
ivana kosťunová
Já bych to nevyhazovala, až se začneš nudit a seženeš si nějaký půlúvazek, jenom proto, abys byla mezi lidmi, on se hodí !! Jako vždy vtipné a ze života.
Blanka Macháčková
Pobavila jsem se. Ale pozor, důchod je nebezpečný! Co s tím business šatníkem?
Elena Valeriánová
Na důchod jsem si zvykla rychle a bezbolestně. Ještě rychleji si zvykl manžel. Skoro 40 let pracoval v lomě a vypadalo to, že bez té práce nebude moci existovat. A ejhle, šlo to. Práce v lomu nebyla žádná procházka růžovým sadem. V létě vedro prach, v zimě mrzlo a vždy hluk. A přesto to měl rád. Asi po měsíci v důchodu prohlásil: jak já jsem rád, že do toho lomu nemusím.
Vladislava Dejmková
Zvykání na důchod mi trvá dost dlouho a ještě jsem si úplně nezvykla. Chodím do práce na částečný úvazek. Ale některé příjemné chvíle si už umím užít, nespěchám, neřeším mnoho věcí. Pohybu mám kupodivu více než dříve, dost se snažím. Nejnáročnější bylo zvyknout si být zase doma s manželem, který je také v důchodu. Byl to velký nezvyk, ale už to jde...
Jarka Lakraj
foto je z pixabay.com