Den dětí
Foto: autorka

Den dětí

26. 5. 2018

Ve čtvrtek  24. května se konal už 2. ročník Celostátního happeningu základních uměleckých škol Open. V hezkém a pestrém programu v našem městě vystoupili žáci z různých oborů, které škola nabízí. Moc se mi líbí tento citát: "Kdo má štěstí, zdědí hudební nadání. Ti ostatní housle."

A protože 1. června bude Mezinárodní den dětí, chtěla bych se k tomu trochu víc rozepsat...

V roce 2007 jsem strávila celý víkend v Praze v hotelu Crowne Plaza, kde probíhaly Rozhovory s občany Evropy na následující tři témata: Energetika a životní prostředí... Rodina a systém sociálního zabezpečení... Úloha EU ve světě a přistěhovalectví...

Účastníci konference byli vybíráni nezávislou marketingovou organizací - z České republiky nás bylo celkem 39. Jednalo se o vzájemně propojené diskuse, konané tehdy ve všech 27 členských státech ve stejném časové období. Akci uspořádala organizace Partness Czech.o.p.s.

V neděli mezi nás přišly i významné osobnosti politické scény, zástupci ambasád souběžně diskutujících zemí, europoslanci, zástupci z Ministerstva práce a sociálních věci, zástupci z Bruselu...

Pro mne bylo velkým úspěchem, že jsem dala námět na podporu rodiny a na důstojné stáří. Navrhovala jsem opírat se víc o zásady Desatera, které má dvě části - a to lásku k Bohu a lásku k bližnímu. Nemusí být ani věřící, stačilo by tento nejzákladnější mravní kodex, který nebyl překonán už od Starého zákona dodržovat a život by mohl být na zemi rájem. Je v něm totiž všechno - mravní výchova dětí, úcta ke stáří, poctivost ne korupce, jen všechno pozitivní - zde jsem našla velikou podporu přítomných politiků, kteří se i shodli, že je to lepší než drogová prevence nebo sexuální výchova...

V oblasti životního prostředí bylo nejvíce diskusí na téma - Příroda žije, ochrana přírody je prioritní... Já jsem jen doplnila a řekla, jak můžeme chránit přírodu, když se na každém volném místě staví, u zastavěných ploch jsou zase zapotřebí parkovací místa, která znečišťují okolí - ale to není jen v našem městě, to je prostě všude a nejhorší na tom je, že se zastavuje ta nejlepší půda. K přírodě se nechováme s pokorou, špatně s ní zacházíme a proto je naše Matka Země velice nemocná.

Tehdy na této konferenci byla vytvořena vize Evropy pro rok 2020 - život v ekologické bezpečné a čisté Evropě... Letos je rok 2018 a jak se naplňuje vize ekologicky bezpečné a čisté Evropy?

... Příroda ještě žije, ale je sucho a moc málo vody téměř všude. Po větrných polomech ubývá daleko víc lesů a další velikou zkázu způsobuje i kůrovec. Od roku 2007 se životní prostředí spíš změnilo k horšímu...

A já bych moc přála všem dětem k jejich svátku, aby se mohly za dalších 20 let napít čisté vody a nadechnout se čistého vzduchu. Protože jestli každý ve svém okolí nezachová alespoň ta malá volná místa k životu, tak ty rychle nastavěné domy, obchody, haly a parkovací plochy už vlastně nebudou potřeba.

K životu je totiž zapotřebí hlavně čistý vzduch, čistá voda a trochu volného prostoru a toto si skutečně za peníze nikdo, skutečně nikdo asi nekoupí...

Co si o těch rychle rostoucích a nákladných stavbách, obchodech, halách - i snad někdy dalších budovaných zbytečnostech - myslíte Vy ostatní?

                

    

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Nomiš Laráp
Tomu vytváření infrastruktury se říká urbanizace
Hana Rypáčková
Je to zajímavé, někdy mám novšem pocit, že to berou jen formálně a ne vážně.Přeji všem dětem hezkou budoucnost a řídit se desaterem tam patří. Více citu a zájmu na úkor peněz.
Marie Ženatová
Milá Zuzanko, my jsme tehdy byli propojeni pomocí webových kamer s účastníky rozhovorů v Irsku, Estonsku, Slovinsku a Bulharsku - ti všichni na to reagovali kladně - ale nejvíce náš zástupce z Ministerstva práce a sociálních věcí Ing. Petr Víšek, ale i ostatní. Výsledky rozhovorů ze všech jednotlivých zemí byly použity jako základ pro vytvoření souhrnného evropského dokumentu v průběhu Finálních rozhovorů ve dnech 9. a 10. května 2007 v Bruselu a Evropská komise presentovala hlavní výsledky Rozhovorů s občany Evropy na evropském summitu v červnu 2007 v Bruselu, kde se setkaly hlavy států či vlád všech tehdejších 27 členských států Evropské unie. Já jsem pak také tyto výsledky obdržela - i na to Desatero reagovala většina států kladně... Jenže jak ubíhají léta, tak se také mění lidé na politické scéně - přicházejí jiní, kteří mají třeba jiné názory... I já dnes ve svém věku se stále zajímám o politiku. Ale musím poctivě přiznat, že si občas říkám, že všechno to moje úsilí o lepší svět bylo marné, protože slova jsou jen slova - ale vzápětí tuto myšlenku od sebe odháním a jdu znovu se svojí "snad pravdou" na veřejný pranýř...
Zuzana Pivcová
Jsem ráda, Maruško, když občas někdo o sobě něco napíše, co dělal, čeho se účastnil. Pak si o něco víc rozumíme. Taková debata by mě zajímala a docela ráda bych viděla, jak někteří reagovali na Desatero. Ačkoliv, řada států EU je víc věřící než my. Díky.
Věra Ježková
Hezké a příhodné zamyšlení ke Dni dětí.