Na Sněžku za východem slunce
Foto: autorka

Na Sněžku za východem slunce

2. 8. 2018

Jedním z nejvíce emotivních zážitků, které jsem v poslední době prožila, patřil noční výstup na královnu českých hor, Sněžku, spojený s pozorováním východu slunce. Akce nebyla dopředu plánovaná, nápad spontánně vzešel od našeho společného kamaráda doslova ze dne na den a já, poněvadž jsem měla výjimečně volný víkend, jsem ani na okamžik nezaváhala a s výletem souhlasila.

dscn5759.jpg

Pohled z polské cesty pod vrcholem před východem slunce

Vyjeli jsme v pátek (27. 7. 2018) okolo dvacáté třetí hodiny z Ústí nad Labem do Pece pod Sněžkou, takže jsme z velké části ještě stihli sledovat další zajímavý úkaz na obloze, úplné zatmění Měsíce. Auto jsme zaparkovali na jednom z velkých parkovišť a ve 2:05 jsme vyrazili do temné noci s rozsvícenými čelovkami kolem kapličky přes Obří důl na Sněžku. Nasadila jsem jako obvykle trochu ostřejší tempo a u polské chaty (cca jeden kilometr pod Sněžkou) jsem zastavila a čekala na ostatní. K finálnímu stoupání jsme zvolili polskou cestu, jež je o 800 m delší, pohodlnější, ale dle propozic časová ztráta oproti české cestě činí pouze deset minut. Na vrcholu jsme nevěřícně kroutili hlavami, jelikož tam vládl čilý ruch. Spousta lidí zde trávila noc, nejspíš kvůli zatmění Měsíce, a vzhůru proudily další a další skupinky turistů, českých i polských. Poštěstilo se nám zabrat poslední výhodná místa s výhledem na východ a trpělivě jsme vyčkávali nebeské představení. Do svítání zbývalo třičtvrtě hodiny a já začala mrznout. Což o to, zimní bundu a návleky jsem měla v batohu, ovšem podcenila jsem boty. V lehkých trailovkách mě zábly prsty. Vytáhla jsem plyšáčka, Pižlíka Zcestovalého, a poskakovala na místě, abych alespoň malinko zahřála zkřehlé nohy. Mezitím šedočerné nebe pomalu měnilo barvu na modrou a v 5:20 nastala velkolepá podívaná. Nepatrný oranžový srpeček se dere nahoru, dostává podobu kotouče a vyhupuje se, obklopen pásy v odstínech fialové, červené a žluté, nad obzor. Rozrušením  jsem nevěděla, stejně jako spousta ostatních, co  dělat dřív. Fotit nebo se zatajeným dechem pozorovat fascinující divadlo? V tu chvíli jsem si uvědomila, že jsem očitým svědkem malého zázraku a byla šťastná, že mohu pokorně pozorovat z pomyslné střechy naší krásné země zrození dalšího dne. Astronomické představení trvalo sice jen pár minut, ale zanechalo ve mně hluboký dojem.

Na Sněžku za východem slunce

Pižlík Zcestovalý čeká na východ slunce

Po chvilce kochání a rozjímání jsme sešli zpět k polské chatě po kratší, náročnější české cestě, odtud jsme putovali populární krkonošskou magistrálou přes rašeliniště, Luční boudu, památník obětem Krkonoš, Výrovku, Liščí horu (1363 m), Lyžařskou boudu a Lesní boudu zpátky do Pece. Kruh se uzavřel. Domů jsme dojeli kolem poledne.

Trochu statistiky: Celková trasa dle mého měření je 23,64 km. Na Sněžku jsme šli necelé dvě hodiny, celkové převýšení 1038 m. Podrobnějsí informace s grafy:

 http://www.movescount.com/cs/moves/move232395671#!

Doporučuji všem, kdo je schopen cestu na vrchol zvládnout a má možnost  účastnit se podobné akce, ať neváhá a jde do toho. Pokud ho bude provázet, tak jako nás, příznivé počasí, jeho život se obohatí o nezapomenutelný zážitek, který se vryje hluboko do srdce. Něco jiného je koukat na fotky a videa,  něco jiného je vidět takovou parádu na vlastní oči.

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Děkuji vám všem za komentáře.:))))
Jitka Mošovská
Jako celek, super.
Alena Vávrová
Ilonko, díky za sdílení nádherného zážitku i sportovního výkonu. ♥
Zdenka Jírová
Moc hezké fotky. Já jsem se dívala na východ slunce nad mořem v Chorvatsku, Také to byl pěkné, ale fotky nemám, bohužel.
Dagmar Bartušková
Nádhera!
Eva Balúchová
Čekala jsem na článek a nezklamal.Na východ slunce se už na Sněžku nepodívám,tak děkuji za popis cesty i za fotky.
Eliška Murasová
Ilonko, to musel být fascinující zážitek naživo.Děkuji, že jste se o něj podělila.
Soňa Prachfeldová
Úžasné **********************************************************************
Naděžda Špásová
Určitě krásný zážitek a moc hezké fotky. Holt věk a kondice dělají divy.
Věra Ježková
Ilonko, musel to byl úchvatný zážitek. Díky za jeho zprostředkování.
Marie Seitlová
Ilonko nádhera, fotky i článek. Máš můj obdiv, sice jsem na Sněžku šla před 2 lety, ale ve dne. Díky, že jsi se podělila o krásný zážitek s námi.
Anna Čípová
Poutavě napsané. To musela být nádhera. Díky za sdílení.
Hana Rypáčková
Super zážitek...
Alena Tollarová
To musel být nádherný zážitek a máš můj obdiv. Na Sněžce jsem sice byla, takže mám splněno, ale jen jednou a ještě jsem se vezla lanovkou. Mně by se líbilo pozorovat východ slunce třeba z Milešovky nebo toho mrňavého Řípu.
Jiřina Votavová
Ilono, dobrý výkon. Touto trasou jsme také někdy na Sněžku šli, ale nikdy ne v noci. Vím také, že je to nezapomenutelný zážitek. Před deseti roky jsem absolvovala noční výstup na Mojžíšovu horu na Sinaji v Egyptě. Už bych to nešla, ale pamatovat si to budu celý život. ☺
Zuzana Pivcová
U Tebe mě to, Ilono, vůbec nepřekvapuje, ale sebe bych musela hodně přemlouvat, abych se vydala takhle v noci na výpravu. Ovšem ty nádherné fotky za to stojí a pohodlní lidé mého typu je mít nikdy nebudou. :-D
ivana kosťunová
Úchvatné fotky
Vladislava Dejmková
Krásný zážitek a navíc nádherně sdílený. Díky
Libor Farský
Obdivuhodné, tleskám.
Marie Ženatová
Překrásné...
Dana Puchalská
Koukala jsem na fotky se zatajeným dechem. Krása. A pěkné čtení jako vždy.
Blanka Macháčková
Skutečně nádherné.
Mirek Hahn
Respekt !
Elena Valeriánová
Přísahám, že jsem napsala "Ilonko" , nevím proč tam skočil ten nesmysl. DÁM STO HVĚZDIČEK!!!!!!!! Omlouvám se. Spěchám.
Marie Doušová
Věřím , že to byl nezapomenutelný zážitek a fotky jsou také povedené. Přeji ještě hodně podobných zážitků.
Elena Valeriánová
Klinik, kdybych mohla tak vám sám STO hvězdiček. Máte můj hluboký obdiv. Děkuji za krásu noci i svítání.