Je vedro, pijte. Ale co vlastně?
Ilustrační foto: ingimage.com

Je vedro, pijte. Ale co vlastně?

8. 8. 2018

Slyšíme to ze všech stran: Je vedro, je třeba hodně pít. Jenže po pár dnech se může stát, že člověk už neví, jakou tekutinu do sebe dostat. Na žádnou už nemá chuť. Tady je pět tipů, jak pít s chutí a zdravě.

Zapomeňte na džusy. To, že džusy jsou zdravé, je mýtus. Zůstane po nich jen sladká chuť v puse a spousta cukru v těle. Kdo do sebe v horkých dnech lije z krabic litry džusů s přesvědčením, že dělá dobře pro své zdraví, mýlí se. Když už má člověk chuť na nějaký ovocný nápoj, mnohem lépe udělá, když si sám rozmixuje čerstvé ovoce.

Vyrábějme limonády. V poslední době jsou takzvané domácí limonády v módě a nabízí je řada restaurací. Je to skvělý způsob, jak ve vedrech dodávat tělu tekutiny a zároveň ho nezatěžovat cukry a chemií. Ale hlavně, dají se dělat v tolika variantách, že se zpravidla neomrzí. Stačí nakrájet obyčejnou zelenou okurku, zakápnout šťávou z limety, dolít vodou, přidat led a luxusní zdravý nápoj za pár korun je na světě. Stejně tak můžeme nechat ve vodě s ledem plavat třeba borůvky, mátu, jitrocel, pomeranč, meloun, citrón, švestky, ba dokonce třeba levanduli, která je v kombinaci s citrónem velmi osvěžující a chuťově zajímavá. Zkrátka, fantazii se meze nekladou a popíjet něco takového z velkého džbánu při nesnesitelných vedrech je to nejlepší, co pro své tělo můžeme udělat. Vtip je v tom, že každý den můžeme pít limonádu jinou, takže nebudeme mít pocit, že už jsme takzvaně přepití, že už nemáme na nic chuť. A hlavně, pořídíme je výrazně levněji, než všechny ty podivné barevné tekutiny, které nakupujeme v plastových lahvích a v krabicích.

Pozor na alkohol. Vinný střik je fajn a myslíme si, že nikdy neuškodí, ale při mimořádných vedrech uškodit může. Každopádně při tak vysokých teplotách, s jakými se potýkáme toto léto, tělo zpracovává alkohol jinak, než jak jsme zvyklí. Takže i pro člověka, který je zvyklý dávat si k jídlu dvě deci vína, najednou může tato dávka znamenat, že se cítí být unavený, opilý a nechápe proč, když jde pro něj o dávku zcela běžnou. V tak velkém horku bychom si všechny alkoholické nápoje měli nechávat až na večer.

Opatrně s ledem. Dát si do nápoje spoustu kostek ledu je sice ve vedrech lákavé, ale zároveň mohou zadělat na pořádnou angínu. Takže s ledem opatrně. Osvěžovat se je třeba, ale nikdy by nemělo jít o osvěžení šokem.

Kávu? Ano, ale…. I na běžnou kávu může tělo v takovém vedru, jaké prožíváme letos, reagovat jinak, než obvykle. Zejména u lidí vyššího věku nebo u těch, kteří mají nějaké zdravotní potíže, může ve spojení s horkem pořádně zvednout tlak. Vzpomeňme si tedy například na to, jak nám v Řecku chutná jejich studená káva zvaná frappé a zkusme přejít na studené varianty kávových nápojů, když už kofein potřebujeme. Dobrá ledová káva je v pětatřicetistupňovém vedru opravdu lepší varianta než turek.

Mnoho zejména starších lidí si stěžuje, že ztratilo pocit žízně, že nejsou schopni pít doporučované dávky. Mezi lékaři čím dál více zaznívají názory, že to, co je bráno jako vhodná dávka tekutin, je ve skutečnosti zbytečně mnoho a že by člověk měl pít podle svých pocitů žízně. Toto téma nyní rozděluje odbornou i laickou veřejnost, ale každopádně je fakt, že tolik humbuku se kolem pití nikdy dříve nedělalo. Lidé šli ve vedru pracovat na pole, vzali si tam džbánek vody a napili se, když cítili žízeň. Neřešili však, jestli vypili dva, tři nebo čtyři litry, nikdo si sebou nenosil lahvičky s vodou a průběžně z nich neupíjel. I v této oblasti totiž platí, že kdo zvolí zlatou střední cestu, je vítěz a žije se mu lépe než těm, kteří podléhají různým módním trendům. Při současných mimořádných vedrech však platí, že tělo potřebuje více tekutin než obvykle. Tak pijme, ale zdravě a to, co nám dělá dobře.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Margita Melegova
Delam mix z letniho ovoce + citron+ med, redim vodou, mineralkou tak pul litru na osobu a zbytek dne vodu z kohoutku.
Ivona Lachová
Piji studený čaj, studenou kohoutkovou vodu s citronem a 2 kávičky denně (vlažné). A také podmáslí a kyselé mléko. Nepiju na povel, jen tehdy, když mám žízeň.
Jana Gondášová
Piju celkem dost, kohoutková voda, okurková limonáda, meloun a pivo Birell po obědě, možná se mi to jen zdá, ale lépe trávím i jednoduchá jídla
Alena Vávrová
Také bez lahvičky vody v kabele nevyjdu z domu. A doma mám stále nějaké pití po ruce. I tu studenou kávu si dělám, je moc fajn.
Danka Rotyková
Naučila jsem se dostatečně pít až když jsem měla zdravotní problémy. Zvyk je železná košile, v tomto případě "bohužel". Nepiju denně stejné množství vody, protože má moje tělo každý den jinou potřebu. Teď při těch tropických teplotách vypiju určitě i 3 litry. V zimě mi přestane voda chutnat, vyměním ji za menší množství zeleného a ovocného čaje. Prostě piju to, na co mám chuť.
Alena Tollarová
Bez půllitrovky vody vůbec nevycházím z domu. Nejraději piju obyčejnou kohoutkovku a prokládám občas minerálkou bez příchuti. Ty slazené jakoby ovocné minerálky mi vůbec nechutnají. A ačkoliv piju průběžně, občas se mi stane, že mám najednou pocit, jako kdybych byla úplně vysušená. To pak ve mně zmizí třeba dvě skleničky vody, ne příliš studené. Chvála voděnce!
Zuzana Pivcová
Sice si s sebou nosím malou lahev s vodu, ale vždy si jen loknu, když mám sucho v puse, celkově toho během dne moc nevypiju.
Dana Puchalská
Vodu, kávu, čaj ale až vychladne, pivo a to co mi chutná. Piju tolik, abych neměla z břicha rybník.
Hana Rypáčková
Zrovna vyrábím šťávu z ostružin za syrova..
Dagmar Bartušková
Pokud mám potřebu se napít, piju. Nepiju litry, jak se nám to pořád někteří snaží doporučovat, ale podle potřeby. A co piju? To, co mě osvěží.