Sametky začínají útočit, jejich larvy zalézají lidem pod kůži
Ilustrační foto: Autor: Thomas Shahan pro wikimedia.org

Sametky začínají útočit, jejich larvy zalézají lidem pod kůži

8. 8. 2018

Sametka podzimní, blízká příbuzná klíšťat, právě nyní začíná být na zahradách aktivní. Její larvy cizopasí na živých organismech, zavrtávají se do kůže lidí, napadají ale i psy a kočky a způsobují úporné svěděni.

Tito malí roztoči se vyskytují na prosluněných zahradách s ovocnými stromy, na nízkých keřích a především v trávě. Dospělí jedinci dosahují délky do 0,5 mm, mají osm nohou a mohou mít zabarvení červené, někdy i černé či hnědé. Pod mikroskopem je možné vidět "sametový kožíšek" - hřbet má hustě pokrytý chloupky, odtud také vznikl její název.

Dospělí jedinci žijí v půdě, kam samička klade na jaře až do deseticentimetrové hloubky vajíčka, z nichž se líhnou larvičky. Ty pak vylézají z půdy a číhají na svou oběť - teplomilného živočicha.  Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sametky-utoci-kdyz-se-vam-parazit-zavrta-do-kuze  Přichytí se na jejich kůži svými příústními končetinami a pokožku nařízne. Do této ranky vypustí své jedovaté výměšky, které naštěpí tkáň hostitele a touto směsí se živí. Pod kůží vydrží larva až tři dny. Napadená tkáň vyvolá zánět (trombiculózu), který se projeví jako červená skvrna, podobná štípanci od blechy či komára, která úporně svědí. Takovými místy je u lidí zejména oblast třísel, pohlaví, vnitřní strana stehen, břicho, pupek, podpaždí, podkolenní jamky, kožní záhyby. U psů a koček postihuje zejména oblast kolem tlapek uší a očí. Lidé si často kousance rozškrábou tak, že musí vyhledat lékaře.

Sametek z čeledi Trobiculidae, které napadají člověka, je ve světě známo přes 30 různých druhů, z toho asi 20 druhů vyvolává v různé míře kožní reakci, která je typická a nejsilnější právě u evropského druhu Thrombicula autumnalis. V České republice se nejvíce vyskytuje ve středních a severních Čechách a také na okraji Prahy. 

Stejně jako je to u klíšťat, ani proti sametkám neexistuje účinná ochrana. Nezabírají žádné repelenty. Lidé se zkouší například potírat Alpou či levandulovou vodou, někteří pojídají droždí či Pangamin, který údajně sametkám nevoní. Nejlepší je ihned se po práci na zahradě svléknout a osprchovat se důkladně horkou vodou a prádlo vyprat. V oblastech, kde se sametky vyskytují, nabízejí vybrané lékárny speciální sirné roztoky, které alespoň částečně zmirňují svědění. Spolehlivě na tyto nepříjemné roztoče působí počasí - nesnáší zimu, takže první přízemní mrazíky je buď zahubí anebo přinutí zalézt hlouběji pod zem.

Specialisté na chemické postřiky doporučují ošetřit zahradu, zejména trávník a ovocné stromy, chemickou cestou, Mezi přípravky patří například Omite, Talstar, Ortus. Z přípravků na přírodní bázi pak lze zvolit Biool či Neudosan. Jsou šetrné vůči životnímu prostředí a nemají žádnou ochrannou lhůtu. Nejsou ale tolik účinné.

 
Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Holub
Sametovkami trpím každý rok. Máme chalupu u Litomyšle. Jediný způsob, který se mi osvěčil na likvidaci štípanců, je černá mast 1 - 2 noci po poštípání. Pokud ji neaplikuji, trvá reakce i několik týdnů. Po aplikaci se to za 2 dny uklidní a dá se vydržet, než se to zahojí. Pokud jde o prevenci, žádnou neznám a ani jsem o žádné účinné neslyšel. Jiří Holub
Libuše Žárská
Sametky se vyskytují u nás na valašsku zcela určitě.Poznám to, podle štípanců v místech popsaných v článku a svědění je podstatně silnější než komáří, dnes jsem si donesla roztok na potírání od kožní lékařky a byla jsem kolem 9 hod. už asi šestá, to prý nepamatuje. Syna na chalupě zase trápí kloši to je vlastně okřídlené klíště, sametka rovněž příbuzná klíšťat .ještě že samotných klíšťat je u nás míň.
Dana Novotná
A jak jste zjistily, že máte Sametku? Já bych na to nepřišla. Ani nevím, ve kterých oblastech se vyskytují! A když jsem poštípaná a není to od komárů, tak si nechám napsat antibitika, ale nevím co mě štípolo, nebo kouslo.
Eliška Houšková
Se sametkami jsem měli problémy každé léto. Já ale už ne, zjistila jsem, že když používám tělové mléko DOVE, ic mne nesvědí, dokonce mne ani komáři nemají rádi. Bohužel sametkami trpí nejvíce můj pejsek, pro něj jsou sametky utrpením. Letos ale mám pocit, že se ještě neobjevily, aspoň ne na na mém rozpáleném svahu, kde bydlím.
Alena Tollarová
Takov hezké jméno a taková potvůrka? Brr.
Dana Puchalská
Ano sametka je hnusná. Máme s ní v rodině špatné zkušenosti.
Libuše Žárská
Dobrý den, tak už jsem sametku pocítila na vlastní kůži , kožní ambulance vydává recepty na zmírnění svědění , opravdu ta vodička zabírá , do zimy si sametky užijeme,loni se začala objevovat až v říjnu,