Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži?
Ilustrační foto: pixabay.com

Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži?

11. 8. 2018

Ještě před dvěma sty lety tomu tak nebylo. Se zlepšováním hygienických a zdravotních podmínek se pak prodloužil věk žen více, než tomu bylo u mužů.

Japonské ženy žijí v průměru téměř osmaosmdesát let. Muži v Čadu se v průměru dožívají sotva padesáti let. V Itálii je průměrná délka života u mužů 79,4 roku a u žen 84,82. Ať si vezmeme kterékoli údaje, vždy se ukazuje, že všude na světě žijí ženy déle než muži. Ne vždy tomu tak bylo: studie vědců z Jihokalifornské univerzity prokázala, že tyto tak výrazné rozdíly vznikaly ve skutečnosti až na počátku předminulého století. Za těmito změnami podle nich stojí častější kardiovaskulární choroby.

"Prokázali jsme, že ten trend, který dnes považujeme za běžný, tedy že se ženy dožívají vyššího věku než muži, se poprvé objevil u osob narozených na konci 18. století," vysvětlují vědci. Analyzovali údaje o 1763 osobách narozených mezi lety 1800 a 1935 ve 13 vyspělých zemích. Konstatovali, že v tomto období klesala úmrtnost, zejména díky prevenci infekčních nemocí, díky zlepšování stravy a celkově díky lepším životním podmínkám. Ženy však dokázaly využívat těchto pozitivních okolností účinněji a rychleji než muži, vysvětlují vědci.

Experti se soustředili pouze na dospělé osoby. Zjistili, že u jednotlivců narozených po roce 1880 se úmrtnost u žen snižovala o 70 procent rychleji než u mužů.

"Byli jsme překvapeni, jak se rozdíl mezi úmrtností mužů a žen, který začal vznikat kolem roku 1880, projevoval ve věkové skupině od padesáti do sedmdesáti let, ale po osmdesátce byl méně výrazný," uvádí šéfka týmu expertů, gerontoložka Eileen Criminsová. Podle vědců je jednou z příčin časté kouření tabáku, které způsobovalo o 30 procent vyšší úmrtnost mužů ve věku od padesáti do sedmdesáti let.

"V každém případě jsme bez ohledu na úmrtí způsobená kouřením konstatovali výrazný rozdíl mezi úmrtností mužů a žen vyvolaný obzvláště kardiovaskulárními chorobami," říká Criminsová. Stalo se toto: po odstranění příčin, které způsobovaly úmrtí stejně u mužů jako u žen, především infekčních nemocí, vzrostl výrazně dopad kardiovaskulárních onemocnění. A ta především postihují muže.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Hošková
Výborný a zajímavý článek ! Dělám rodokmen a bylo mi smutno z toho, co jsem zjistila - dostala jsem se poměrně daleko do historie, co matriky dovolí a zjistila jsem, jak strašně kosila ženy tuberkuloza (v souvislosti s tím i jejich děti) a hlavně úmrtnost při porodech. To se teď výrazně zlepšilo, jak uvedeno v článku, díky novodobé medicině a pokroku...zasloužíme si tedy, abychom žily déle a lepší život než dřív ! A proč teď žijeme déle než muži ? V článku je to uvedeno, týká se to většinou horšího zdravotního stavu mužů (nestarají se tak o sebe jako ženy) a vědci už tuší, že ženy žijí déle i proto, že se stále mají o koho starat - pomáhají s vnoučaty apod.
Marcela Školová
Myslím, že do statistiky se moc nezapočítávají úmrtí mladých mužů, kteří umírají při úrazech. Většina z nich nepřiměřeně riskuje ať už při sportu, za volantem či experimentech s návykovými látkami - myslím tím ty zemřelé, ne všechny mladé muže. No a pokud přežijí, tak se určitý "jiný" způsob života promítá i do jejich zdravotního stavu. Ve svém okolí znám třeba jen jednu alkoholičku, ale pravidelný pijan je snad v každém domě. Navíc se muži asi hůře vyrovnávají s odchodem do důchodu, který je pro ně větším stresem než předcházející zaměstnání.
Věra Halátová
V článku není uvedeno, jakého průměrného věku se v Čadu dožívají ženy. Pak, co je to "dříve"? Moje matka má 88 roků a porodila 6 dětí, které vychovala bez automatické pračky a papírových plen. Její matka, moje babička, porodila 12 dětí, které vychovala bez jakékoliv pračky a bez papírových plen - rodila doma, tak říkajíc "za pochodu". Čtyři děti zemřely v kojeneckém věku. Babička se dožila 78 let. Její matka, babička mé matky a moje prababička porodila 17 dětí a měla celkem 3 manžele. Měli menší statek a prababička rodila většinou při práci na poli. Dožila se 100 let. Já jsem porodila a vychovala 2 děti a možná, že se nedožiju zítřka. Ovšem svého manžela přežívám absolutně o 25 roků a reálně o 12 roků.
Kateřina Baziková
Dřív byly ženský vyčerpaný po porodech jdoucích jeden za druhým a daleko častěji taky při porodech u,íraly.
Danka Rotyková
Možná je to tím ukotvením už při výchově dětí. Musíme se o ně postarat, přivedly jsme je na svět. Kdo jiný by to měl udělat. A tak máme jasný cíl na mnoho let dopředu. A i když nám naši muži ze všech sil pomáhají, asi to nemají dané tak, jako my. Možná ....
Marie Faldynová
Vědci dokázali, že ženská vydrží víc, než člověk!!!