Ondřej Zmeškal: 600 km poslepu pro malé nevidomé sportovce
FOTO: Nadace Leontinka

Ondřej Zmeškal: 600 km poslepu pro malé nevidomé sportovce

7. 9. 2018

Uplynulo jen pár dní od chvil, kdy jsme prostřednictvím série reportáží Oldřicha Čepelky s napětím sledovali Leoše Hrádka a jeho dlouhatánskou jízdu Evropou na kole. Nejel jen tak pro svou zábavu, ale účelem bylo vybrat peníze na pořízení speciálního elektotříkola, určeného pro vyjížďky nepohyblivých seniorů.

Vůbec by mě nenapadlo, že budu někdy psát příspěvek s podobnou tématikou, kdyby se ke mně nedostala informace o nevidomém Ondřeji Zmeškalovi a jeho odvážném plánu. V sobotu 8. září se Ondra rozběhne napříč republikou. A stejně jako Leoš Hrádek, ani on nepoběží jen tak pro svou zábavu. Rozhodl se totiž ve spolupráci s Nadací Leontinka, která pomáhá zrakově postiženým dětem a v minulosti pomohla i jemu, na oplátku podpořit šest zrakově postižených dětí a pomoci jim splnit jejich sny. Možná bych se o jeho plánu vůbec nedověděla, kdyby jedním z dětí, které si vybral, nebyl můj vnuk.

Ondru ani ostatní děti, o které se jedná, osobně neznám, takže budu čerpat z informací o nich uvedených na webových stránkách Nadace Leontinka.

Sedmadvacetiletý Ondra Zmeškal z Nového Telečkova na Třebíčsku přišel o zrak před sedmi lety. Ačkoliv jeho sportovní začátky nebyly lehké, nevzdal se a ve sportu našel smysl života. Začal běhat s vodicím psem do práce a postupně se s trasérem dopracoval až k tomu, že uběhl např. Jihlavský půlmaraton či maraton na Velké čínské zdi, absolvoval Iron Mana. 

A nyní se rozhodl pomoci podobně postiženým dětem a přeběhnout republiku od západu k východu. Startuje 8. září, doběhnout by měl 18. září. K tomu, aby za tuto dobu uběhl oněch 639 km, potřebuje denně uběhnout přes kilometrů šedesát ... dokázali byste to?

„Vezmu to přes Aš, Prahu, Pardubice, Olomouc, Třinec až do Jablunkova na východě naší země. Během cesty mě budete moct sledovat a podporovat, a to mnoha způsoby. Charitativní běh zachytí i dokumentaristé Jana Ševčíková a Tadeáš Bognár. Díky satelitnímu sledování budete každý den a v každý okamžik přesně vědět, kde se právě nacházím, odkud a kam běžím, kolik kilometrů mám za sebou a kolik jich musím ještě uběhnout” říká Ondra.

Cílem charitativního běhu je vybrat 186 tisíc korun. Ondra spočítal, že jeden kilometr přijde na 290 Kč a každý, kdo chce malé nevidomé sportovce podpořit, si může koupit třeba jeden jediný kilometr.

Desetiletá Linda vidí jen světlo a tmu. Navštěvuje hudební školu, kde hraje na klávesy, má ráda plavání, jízdu na kole, koloběžku, bruslení. Touží po rotopedu a mělo by se jí ho dostat v případě úspěchu sbírky.

Desetiletý David přišel o zrak kvůli agresívnímu očnímu nádoru. To mu nebrání v tom, aby vybojovával medaile v plavání i mezi zdravými plavci. Potřebuje peníze na pronájem dráhy, trénink a přípravu na závody. Sní o tom, že se dostane na paralympiádu.

Dva bráškové, desetiletý Martin a sedmiletý Dominik se narodili bez smyslu zraku. Rodiče jim pomáhají v tom, aby se naučili co nejvíc činností pro běžný život. Pomáhají v kuchyni, na zahradě i tátovi v dílně. Rádi by hráli fotbal a moc by jim pomohlo nafukovací hříště, kde by mohli běhat bez omezení a míč jim neutíkal.

Devítiletý Toník se narodil s hypoplazií optického nervu, rozezná jen světlo ... touží po tom, aby znovu mohl chodit na kurz plavání, při kterém paní trenérka plave před ním, drží ho a počítá, aby věděl, kdy udělat tempo.

U jedenáctiletého Martina se postupně ukázalo, že jeho oči nevidí tak jako oči zdravého člověka. Těžká zraková vada se projevovala např. když usilovně hledal hračku, která mu upadla a jeho okolí nechápalo, proč ji nesebere, když ji má pár centimetrů od ručičky. Rád jezdí na kole, sám na silnici by ale v žádném případě nemohl. Jeho velkým přáním proto je tandemové kolo, na kterém by mohl jezdit s mámou nebo tátou.

Budete držet palce Ondrovi i dětem spolu se mnou? Pokud chcete více informací o projektu Nadace Leontinka a Ondřeje Zmeškala 600 km poslepu pro malé nevidomé sportovce, otevřete si, prosím, stránky: 600 km poslepu pro malé nevidomé sportovce , což je i zdroj, ze kterého jsem čerpala při psaní tohoto článku, včetně úvodní fotografie Ondřeje Zmeškala.

Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Po čase se vracím k Ondrově akci. 24. listopadu v 17 hodin se bude konat cestovatelská projekce s předáním darů dětem. Ondra bude vyprávět o své cestě. Etnetera HUB, Praha 7, Jankovcova 49.
Alena Tollarová
Zde je odkaz na video a Ondrovo povídání z cíle jeho putování: https://www.facebook.com/zezivotaslepce/?fb_dtsg_ag=Adz-ZKNcac-tzh8oHOrLTlpR5eNRqzYnGViLz4h0gmU71w%3AAdycEiIwmSfO5QnTbSz1sW5ILudVDyg1FmMbA69mVyn0mA
Alena Tollarová
Tak, vážení, Ondrova mise je u konce. Dneska dosáhl nejvýchodnějšího bodu ČR. A na kontě u Nadace Leontinka se k této chvíi nashromáždilo neuvěřitelných 260.912 Kč, které dalo dohromady 466 lidí. Byli mezi nimi i příslušníci íčkorodiny. A já děkuji těm, o kterých vím, i těm, kteří zůstali v utajení. A samozřejmě i všem, kteří těch deset dní Ondrovi fandili.
Alena Tollarová
Ondra nocuje v cíli předposední etapy- Příboře. Zítra ho čeká Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov a nejvýchodnější bod ČR. Ondro, to dáš!
Alena Tollarová
Zítra Ondru čeká už předposlední etapa. Lipník nad Bečvou, Hranice, Nový Jičín a Příbor. Ondro, drž se!
Alena Tollarová
Tak zítra Ondru čeká Mohelnice, Litovel, Olomouc + cíl = Lom Výkleky. Dneska se proběhl v Ústí nad Orlicí s dětmi :) Bezva.
Libuše Křapová
Držím mu palce, Ali . Má můj obdiv.
Alena Tollarová
Včerejší etapu dojel + dnešní dal Ondra na kole. Zítra ho čeká za Brandýsem nad Orlicí Ústí nad Orlicí, Lanškroun, Zábřeh a Tábořiště Háj. Pěšky nebo na kole? Ať tak nebo tak, Ondra pokračuje. A Nadace Leontinka hlásí - 229.508 Kč!
Alena Tollarová
Zítra: Český Brod-Kolín-Týnec n. L.-Přelouč-Lohenice.
Alena Tollarová
Máš pravdu - Úvaly, Český Brod. Já bych ho, chudáka, hnala ještě jednu etapu najednou :)
Jitka Caklová
Álo, už se Ti do toho nebudu montovat, ale konec dnešní etapy je v Českém Brodě. Etapa Český Brod - Přelouč je ve středu 12.9. Omlouvám se.
Alena Tollarová
Zítra Ondru čeká další etapa. Poběží z Červeného Újezda směr Praha - Řepy, Břevnov, Malou Stranu, Karlův most, Platnéřská, kolem sv. Mikuláše na Staroměstské nám. a dál na Václavské nám. kolem hl. nádraží na Žižkov, Hrdlořezy, Kyje, Běchovice, Úvaly, Velim, Kolín, Týnec nad Labem, Přelouč. Lohenice - konec etapy - to je porce!
Anna Čípová
Můj obdiv má mladý muž Ondra, děti a jejich příbuzní. Držím palce.
Jitka Caklová
10.9. 3.etapa: Jesenice, Oráčov, Švihov, Pšovlky, Senomaty, Rakovník, Štýlovna (U pěti dubů), Přístřešek a parkoviště U Nového Domu, Přístřešek Pustověty + Parkoviště U Sv. Alžběty, Ruda - aut.zast. osada Brejl, aut. zast. Lány - samota Píně, aut. zast. Lány - Vašírovská lísa, Šubrt, Ploskov, Žilina, Družec, Braškov - Valdek, Kyšice, Unhošť, Červený Újezd. http://tracker.solaris.media/map/600km-poslepu
Alena Tollarová
Ondra je v Jesenici. Zítra poběží přes Rakovník a Lány do Uhnošti. Cílová částka je už nejen dosažena, ale překročena. Ondro, držím palce.
Jitka Caklová
Zítra Ondra běží 2. etapu z Lokte podél Ohře, přes Doubí, kolem žel. st. KV-Březová, po břehu vodní nádrže Březová, obec Březová, Kolová, Pila, Dlouhá Lomnice, Bochov, Herstošice, Veselov, Žlutice, žel. zast. Protivec, Chyše, Žďárek, Kračín, Tis u Blatna, Blatno, Krty, Jesenice. Tak držíme pěsti.
Oldřich Čepelka
Mě moc a moc těší to, že se naše i60.cz stalo také zázemím pro přispívání na dobrou věc. To možná nikde jinde nemají, jak se to děje v naší širší "rodině". - A taky je vidět, jakou sílu mají média (škoda že nám s Leošem se to nepovedlo dostat předem do médií cykloterapii pro seniory - ale ještě není konec, mám například dohodu s jedním šéfem Českého rozhlasu...)
Marcela Pivcová
Přispěji občas na výcvik psů pro nevidomé do plyšových psích figurek - kasiček, které bývají v obchodech. To jsou ale menší příspěvky. Dnes jsem tedy ráda poslala "na jeden kilometr" - pro děti.
Jitka Caklová
Ondra poběží z Cerhenic přes celou Velim, ulicemi, Pražská, Riegrova, Palackého, U Koupaliště a na konci ul. Na Skalce odbočí doprava do ul. Novoveská. Pokud by měl někdo zájem osobně Ondru podpořit - povzbudit, tak od žel.stanice Velim je nejbližší místo kudy poběží pouhých 700 m.
Zuzana Pivcová
Bezvadné, už je ta stanovená částka z 96 procent vybraná. Ondra by mohl přibrat další děti! :-D
Libor Farský
Alenko, díky, to by mne nenapadlo.
Alena Tollarová
Libore, nevím, jak hrají fotbal tito dva bratři, ale vím, že nevidomí hrají s míčem, který má uvnitř zvonek nebo rolničku nebo tak něco, zkrátka řídí se zvukem.
Libor Farský
Ještě k tomuto článku. Neumím si představit, jak by ti dva bratři bez zrakového smyslu mohli hrát fotbal. Není to omyl?
Libor Farský
Již delší dobu podporuji podobnou organizaci, zabývající se všemožnou pomocí nevidomým, zejména pak pomocí asistenčních psů. A je to i nový obor "canisterapie" o které si dovolím také připojit článek s výzvou k pomoci.
Danka Rotyková
I tuto aktivitu je třeba podpořit. Určitě se přidám.
Zuzana Pivcová
Určitě se také přidám. A ráda.
Alena Tollarová
Na Ondrově FB profilu se již objevila trasa jeho běhu: http://tracker.solaris.media/map/600km-poslepu
Alena Tollarová
Jíťo, já vím, že jste přispěli už před vydáním tohoto článku. Stejně jako Dana P., jejíž jméno má správně být namísto mého. A děkuji všem, kdo si o Ondrovi přečetl a vzpomene si na to, jak se mu asi poslepu běží. A samozřejmě hlavně všem dalším, kteří také přispěii nebo to ještě udělají. Já bych se ráda jela na jeho běh podívat, pokud to bude možné.
Elena Valeriánová
Pro ty, kteří by se chtěli přidat a podpořit dobrou věc sem napíšu odkaz na https://www.darujme.cz/vyzva/1200592?paginator-page=2#dary Po rozkliknutí je opravdu lehké zakjoupit si třeba jen ten jeden kilometr. Nemusíte mít internetové bankovnictví, stačí pouze normální kartu do bankomatu.
Helena Votíková
Alenko děkuji za článek, už na vernisáži jsem se chtěla zeptat na možnost podpořit tento projet. Pak mi to nepřišlo zrovna vhodné. Svou malou podporu jsem již odeslala. Držím palečky všem dětem i rodinám.
Elena Valeriánová
Aleno, děkuji za citlivě zpracovány článek. Vím, že to pro tebe není lehké téma.
Jitka Caklová
Díky za prezentaci tohoto počinu. Přispěli jsme a věříme, že cílová částka bude překročena, aby mohlo být pomoženo co nejvíce dětem. Caklovi
Dana Puchalská
Budu to sledovat. Smekám pomyslný klobouk a držím pěsti.
Jan Raška
Daruji 3 km. Držím palce!