Jak šel čas: Kostel se šikmou věží
Jak šel čas

Jak šel čas: Kostel se šikmou věží

16. 9. 2018

V městě Ústí nad Labem se nachází římskokatolický arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je veřejnosti znám spíše pod názvem kostel se šikmou věží. Leží v centru města a patří mezi nejvýznamnější památky.  První písemné zmínky pocházejí z roku 1249. Za husitských válek byl několikrát poničen požárem a obnova trvala až do roku 1530. Dnešní podobu zístal na konci devatenáctého století, kdy by přestavěn do novogotického stylu.

Jak šel čas: Kostel se šikmou věží

 Jak šel čas: Kostel se šikmou věží

Jak šel čas: Kostel se šikmou věží

Při bombardování města v roce 1945 byla stavba silně poškozena a došlo k vychýlení šedesáti pěti metrové věže od kolmé osy téměř o dva metry. Třebaže hrozilo zřícení, chrám se náročným stavebním řešením podařilo zachránit a Ústí získalo kostel s nejnakloněnější věží ve střední Evropě. Podle posledního  měření se odchylka za šedesát  let zvýšila o další tři centimenty, což je přesně 200,9 cm. 

V době socialistického Československa vyrostla v těsné blízkosti této rarity betonová  tržnice, neboť představitelům severočeské metropole připadalo, že kostel působí dominantním dojmem a to se neslučovalo s jejich politickým názorem. V roce  2007 byla nepovedená stavba, jež hyzdila  město, zbourána, ovšem na jejím místě nyní stojí obchodní centrum Fórum, takže výhled na celý kostel je ze tří stran opět zakryt a cestující ve vlaku stejně jako návštěníci při příjezdu autem do středu města mohou spatřit pouze jeho věž. Významný svatostánek lze vyfotit jen z čelní strany a navíc s částí nákupního komplexu. Ani odchýlení od osy není možné běžným okem zaregistrovat, jelikož by člověk musel stát v dostatečné vzdálenosti. Ústecká radnice zvažuje o zpřístupnění vstupu na vrcholek věže a dle nejnovější studie se předpokládá postavení lávky  z obchodního centra, čímž by odpadly razantní zásahy stavebního rázu uvnitř sakrální stavby.

V nejbližšší době by měl být také realizován projekt Odklon věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Přímo do dlažby u hlavního vchodu má být zabudovaná 200,9 cm dlouhá kovová šipka ve směru nachýlení věže s vyraženým nápisem: Odklon věže 200,9 cm. Město si počinem slibuje příliv turistů do ústeckého regionu.

 

Zdroj: všechny černobílé fotografie z knihy Dějiny města Ústí nad Labem, vydané r. 1995

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%