Jak šel čas: Kostel Narození Panny Marie v Trmicích
Foto: autorka a archiv autorky

Jak šel čas: Kostel Narození Panny Marie v Trmicích

4. 10. 2018

Nejen Praha, ale i Trmice nedaleko Ústí nad Labem se pyšní Václavským náměstím, na kterém se nachází kostel Narození Panny Marie. Tato výrazná památka prošla mnoha těžkými obdobími a málem zanikla. Naštěstí se tento skvost pokaždé podařilo zachránit.

Kostel Narození Panny Marie v Trmicích, rok 1915

Kostel Narození Panny Marie v Trmicích, rok 2018

Kostel byl založel původně v barokním stylu na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. V roce 1898 prošel zásadní proměnou. Byla mu vyměněna věž, změnil se i půdorys a podoba na moderní, novogotickou. V roce 1923 byly vysvěceny a do věže zavěšeny čtyři nové zvony, z nichž tři byly v době druhé světové války zrekvírovány (jako většina zvonů) pro vojenské účely a zůstal jen jediný. V roce 1932 byly zakoupeny nové varhany a o 21 let později vzniklo v jejich prostoru ohnisko požáru, který poškodil strop a znečistil oltář a veškeré vybavení. V roce 1972 byl kostel kvůli špatnému stavu stropní konstrukce uzavřen a teprve těsně před sametovou revolucí otevřen díky obětavosti dobrovolníků, neboť sami prováděli za minimální mzdu veškeré opravy. V prosinci roku 1990 farnost osiřela a byla spravována z Ústí nad Labem, odkud dojížděli diecézní kněží. Aby kostel zůstal dál duchovním centrem, znovu museli pomoci farníci. Jen díky nim zůstal kostel zachován. Fara byla pronajata pochybné německé firmě, jež po dvou letech zkrachovala a zanechala církvi dluhy.

V roce 2010 byl na Římskokatolickou farnost Trmice vyhlášen konkurz a v rámci insolvenčního řízení se zpracoval seznam k prodeji, včetně kostela, fary, mobiliáře, varhan, atd. O koupi kostela se začali zajímat muslimové a chtěli v něm vytvořit modlitebnu. Věřící a všichni, komu nebyl osud kostela lhostejný, učinili poslední zoufalý pokus a založili Občanské sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích -  FIAT VOLUNTAS TUA a neúnavně sháněli prostředky k vykoupení. Nakonec se stal doslova zázrak a v roce 2013 byl kostel prodán v insolvenčním řízení díky nezištné podpoře a tisícům dárců z celé České republiky Občanskému sdružení, jež se stalo vlastníkem a všichni si mohli konečně vydechnout.

Svatostánek byl zachráněn, všechny útrapy zažehnány a já doufám, že už jej nepotká v budoucnu nic zlého. Na jeden kostel toho bylo víc než dost.

Zdroj: všechny dobové fotografie z knihy Dějiny města Ústí nad Labem, vydané v roce 1995.

Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
U nás bylo kdysi také Václavské náměstí, ale později bylo přejmenováno na nám Českobratrské, neboť mu vévodí budova Jednoty bratrské. Ale k Trmicím. Zajímavé povídání a hrůza mě jímala, když jsem četl o možnosti v tomto kostele NPM zřídit muslimskou modlitebnu. Díky tomu sdružení za zachování této památky.
Alena Tollarová
Muslimská modlitebna? Bože, chraň! Ještě že to tak nedopadlo.
Eva Mužíková
Ilono, krásné zavzpomínání.
Ilona Kolářová
Děkuji všem za komentáře. Trmice byla dříve prominentní čtvrť, jezdilo se na loďkách po řece Bílině, podobně jako v Benátkách. Teď se spíš odtud lidé stěhují. Když jsem byla fotit kostel, před kostelem jsem objevila nádherný záhonek se zářivými rozkvětlými květinami, vyfotila jsem a jedna z fotek je na karuselu.
Alena Vávrová
3 x sláva!!!
Zdenka Jírová
Je výborné, že se lidé spojili pro dobrou věc.
Naděžda Špásová
Trmický kostel mám z loňska taky na fotkách, zrovna tam byla cikánská svatba. Je dobře, že nepadl do rukou muslimům.
Libor Farský
Dobrá věc se podařila, sláva!
Zuzana Pivcová
Škoda, že některé jiné stavby takové štěstí neměly. Tohle kdysi těžce nesla naše maminka. Když se kvůli budoucí jaderné elektrárně Temelín zlikvidovalo několik obcí, podařilo se zachránit kostelík v blízkém bývalém Křtěnově. Je viditelný při cestě z Týna do Budějovic a jeho existence na malém vršíčku těsně u monstrózní elektrárny s chladicími věžemi je fascinující. Pěkné, Ilono, díky.