Jak šel čas: Kostel sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem
Foto: autorka a viz informace

Jak šel čas: Kostel sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem

22. 10. 2018

Kdyby se prováděl průzkum, kolem které významné památky v Ústí nad Labem projde denně nejvíce lidí, zcela jistě by jednu z předních příček, možná první, obsadil Kostel svatého Vojtěcha s přilehlým dominikánským klášterem. Stojí na frekventovaném místě v centru města a jeho prostory  slouží  především ke koncertním a výstavním účelům.

ulice Hradiště směrem ke Kostelu sv. Vojtěcha

Kostel se nachází na téměř magickém místě raně středověkého hradiště, jehož existenci dnes připomíná pouze název ulice. Hradiště, jedna z posledních starobylých zachovalých ulic, ukazuje původní historickou podobu městského centra, které bylo z velké části zničeno na jaře 1945. Kostel byl postaven v jedenáctém století jako rotunda u přemyslovského hradu, a že se jednalo o kostel mimořádného významu, svědčí dochovaný záznam o konaném sňatku Žofie, dcery  knížete Bedřicha, s Albrechtem Míšeňským, synem markraběte Oty, v  r. 1186.

Kostel sv. Vojtěcha, r. 1873

Kostel sv. Vojtěcha, r. 2018

Později po vzniku královského města bylo vytvořeno bytelné opevnění, což dokládají četné archeologické nálezy v podobě zbytků hradeb. Po zpustošení a vyplenění města v době husitských válek byly hradby rozšířeny na celé hradiště a Kostel svatého Vojtěcha (původně stály mimo areál města). Jeho jižní část se stala po další staletí částí opevnění.

Současnou podobu barokního vzhledu získal  kostel po rozsáhlé přestavbě v letech 1718-1722, kdy se stavitel na přání ústeckého převora nechal inspirovat pražským kostelem sv. Voršily a zároveň přistavěl k původnímu klášternímu křídlu i druhé. Nerespektoval původní orientaci, a tak je hlavní průčelí otočeno obráceně, tj. směrem k městu.

Po roce 1948 nastalo pro kostel jako pro mnoho dalších církevních památek temné období. Skvostný barokní klenot nechala tehdejší vládnoucí garnitura chátrat, bohatá výzdoba byla zničena a umělecký skvost sloužil jako sklad pneumatik. Komunisté zašli tak daleko, že když objevili mumie mnichů, napadené plísněmi v důsledku vzestupu spodních vod, nechali je zpopelnit v krematoriu místo pohřbení do posvátné půdy, jak bývá zvykem u kultivovaných národů.

Po roce 1968 se objevily první nesmělé plány na záchranu sakrální stavby, přičemž došlo k paradoxní sitauci, poněvadž nikdo nečekal, že z vyrabovaného vnitřku zmizela vešterá výzdoba. Po rekonstrukci (1971)  začalo v chrámu sídlit Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody a interiér kostela, bíle omítnutý, zcela bez výzdoby, se změnil na  "Výstavní a kulturní síň Bedřicha Smetany".

Kostel sv. Vojtěcha

Kostel sv. Vojtěcha, r. 2018

Málokdo ví, proč získala síň jméno slavného skladatele. Ve Smetanových sadech potřebovali komunisté vyměnit sochu Bedřicha Smetany za nově vzniknou sochu Klementa Gottwalda. Nikdo si ji netroufl vyhodit, jelikož tehdejší ministr Nejedlý patřil k velkým obdivovatelům Smetanova díla, a tak po spásném nápadu jednoho z představitelů města socha putovala právě do Kostela sv. Vojtěcha. Do sadů se vrátila až po sametové revoluci a opět nahradila sochu nechvalně proslulého prezidenta.

Jak šel čas: Kostel sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem

V devadesátých letech po dalších opravách byl kostel vrácen řádu dominikánů, bohoslužby se konají jen příležitostně a nyní slouží hlavně pro výstavní a koncertní účely. Naproti němu byla postavena v roce 1994 pobočka České národní banky, takže se nabízí srovnání: "Chrám boží" a "chrám peněz".

 Zdroj: Všechny dobové fotografie čerpány z knih: E. G. Doerell (Ústecká vlastivěda XII.), vydaná r. 2016, Ústecké skoky časem, vydané r. 2012 a Zmizelé Čechy - Ústí nad Labem, vydané r. 2011.

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
V Ústí nad Labem jsem byl naposled v loňském roce a to na promoci jedné z našich snach, která zde dálkově studovala UJEP. Jinak do tohoto města občas zajíždíme na návštěvu naši exšvagrové. Kostel sv.Vojtěcha jsem nikdy nenavštívil, ale slibuji, že při příští návštěvě se do těchto míst a na kostel samotný určitě podívám. Navnadila jste mě.
Libor Farský
Nakonec mě ještě ty komunistické kousky začnou bavit ...
Jana Šenbergerová
Ústím nad Labem vždycky jen projíždím vlakem. Když jsem jela poprvé, připadala jsem si jako v cizině. Viděné z kolejí vypadá město exoticky. Možná někdy vystoupím a na vlastní oči se o popsaném a vyfoceném přesvědčím. Dík.
Jitka Hašková
Moc hezké. Byla jsem tam naposledy jako dvouletá holčička.
Ilona Kolářová
Alenko, z Mikuldy se stal pivovar Na rychtě, slouží zároveň i jako hotel. Chtěla jsem v rámci soutěže o něm a dalších napsat, ale je toho tolik, že nestíhám, protože ještě dodělávám poslední článek a ten mi dává pěkně zabrat. Víc už nestihnu.
Alena Tollarová
OC Forum je sice ohavné a vůbec nechápu, jak někdo mohl něco takového na tomto místě dopustit. A přece, když něco potřebuji, tak se tam vypravím. A pokaždé jdu onou uličkou kolem tohoto kostela a nahlédnu i do kostela se šikmou věží. Chodívaly jsme v těchto místech do "mikuldy". Ani nevím, co tam teďko je.
Zdenka Jírová
Pamatuji se na tento kostel ze 60.let, kdy jsem v Ústí studovala. Byl ve velmi ubohém stavu, dokonce se snad mluvilo o jeho zbourání. Naštěstí se tak nestalo. Také se pamatuji na bourání celých ulic v centru města. Blízko zmiňovaného kostela byl vybombardovaný prostor, kde bývaly houpačky a kolotoče. Naštěstí jsou ty chmurné doby pryč, i když obchodní centrum Flóra mi zase tak ohromující v místě naproti kostelu se šikmou věží nepřipadá jako dobrý nápad.
Ilona Kolářová
Smetanovu sochu, protože byla z bronzu,tak ji ukradli, poté ji vyrobili už ne z bronzu,ale nějaký vandal ji ukradl podruhé.Bylo to v r.2012.Ta třetí se zatím drží, doufám,že ji nikoho nenapadne zlikvidovat potřetí.Gottwaldovu sochu musel sundat jeřáb (byla obrovská na podstavci) a snad skončila někde na skládce,nikde jsem se o tom nedocetla, každý dělal tajnosti.
Hana Nováková
oprava: když je... omlouvám se
Hana Nováková
působivě a poučně zpracováno, je paráda, když se srovnání starého s novým
ivana kosťunová
Ta historka se Smetanou a Gottwaldem se mi líbí, ale když to po revoluci vyměnili, kam dali Gottwalda ? Bavím se představou, že do toho kostela :))
Naděžda Špásová
Tuhle jsem šla přímo proti kostelu a vzpomněla jsem si na tebe, že je to taky objekt k soutěžení a vida, je to tady. Zase hezká prezentace.
Alena Vávrová
Osudy některých, nejen církevních, ale i jiných kulturních památek, byly vskutku spletité a chybělo často málo k tomu, aby přestaly existovat. Díky za info.
Zuzana Pivcová
Vybavila jsem si při čtení Tvého příspěvku Kostel sv. Josefa na Náměstí Republiky. Na něj místo někdejších kasáren nalepili nákupní centrum Palladium. Ale aspoň je díky tomu opravený, protože jinak by svou původní omšelostí dělal honosnému středisku ostudu.