Jak získat příspěvek na péči
Kdo má nárok na domácí péči?

Jak získat příspěvek na péči

30. 12. 2018

Stát příspěvkem na péči pomáhá lidem, kteří jsou dlouhodobě odkázáni na pomoc druhých. Tento příspěvek v roce 2018 pobíralo v České republice 357 000 lidí. Kdo má na příspěvek nárok a jak jej získat?

Žádost o příspěvek na péči může uplatňovat osoba, které je více než jeden rok. Musí být závislá na péči někoho jiného z důvodu více než ročního špatného zdravotního stavu.

Nárok posuzuje úřad práce na základě posudku zdravotního stavu zpracovaném odborníky a výsledků místního šetření v domácnosti žadatele. Výše příspěvku je stanovena zákonem o sociální péči. Ovlivňuje ji skutečnost, zda je žadateli do 18 nebo nad 18 let.  

Řízení o přiznání příspěvku na péči se zahajuje na základě písemné žádosti podané na tiskopisu předepsaném ministerstvem práce a sociálních věcí (žádosti jsou k dispozici na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce České republiky nebo na Integrovaném portálu MPSV v sekci Elektronické formuláře - viz zde.

Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce České republiky. Příslušnost kontaktního pracoviště se určuje dle místa trvalého pobytu žadatele o příspěvek na péči. Zaměstnanec krajské pobočky Úřadu práce České republiky (sociální pracovník) provádí pro účely rozhodování o příspěvku na péči nejprve sociální šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby (žadatele) v jejím přirozeném sociálním prostředí. Následně krajská pobočka Úřadu práce České republiky zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby.

 

Podívejte se na příběh paní Věry:

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Mudrová
Ještě bych dodala, že příspěvek na péči může být i při kratší době zhoršené sebeobsluhy, záleží to na posouzení posudkového lékaře. Těch je nedostatek, tudíž příspěvek může být rozhodnutý za dobu delší, než tři měsíce. Vyplácí se od měsíce podání žádosti, proti rozhodnutí se může člověk odvolat, ale musí počítat s tím, že se i na odvolací komisi posoudí jeho stav v době, kdy proběhlo sociální šetření a praktik vyhotovil zprávu pro LPS. Proto je někdy lepší podat rychle návrh na zvýšení, pokud během čekkání došlo ke změnám. Příspěvek slouží k zaplacení péče a služeb, není to zvýšení důchodu - sociální pracovník z ÚP může přijít na kontrolu a zjistit, jak a nakolik je využíván.