Kde vznikla skladba Tichá noc?
Kostel svatého Mikuláše v Oberndorfu

Kde vznikla skladba Tichá noc?

24. 12. 2018

O půlnoční mši na Štědrý den roku 1818 poprvé zazněla v kostele svatého Mikuláše v solnohradské vesničce Oberndorf skladba Tichá noc, dnes patrně nejslavnější vánoční píseň světa.

Slova napsal zdejší pomocný kněz Josef Mohr, autorem hudby byl jednatřicetiletý učitel Franz Gruber, jenž hrával v místním kostele na varhany.

Píseň začínající slovy "Tichá noc, svatá noc" však o štědrovečerní mši přednesl na kytaru. Vše prý zavinila myš, která vlezla do varhan a porouchala je, takže se z nástroje linuly jen zborcené tóny. Gruber se rychle sešel se svým přítelem Josefem Mohrem, aby se poradili, co udělají pro záchranu štědrovečerní mše. Rozhodli se, že složí novou vánoční píseň, která se dá zpívat při kytaře.

Nakonec se jim to povedlo naprosto dokonale: Stille Nacht byla do dnešního dne přeložena do více než tří stovek jazyků a nářečí a stala se celosvětově nejoblíbenější vánoční písní. A Stille-Nacht-Kapelle (Kaple Tiché noci) v Oberndorfu je dodnes velkou turistickou atrakcí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marta Nosková
Před chvilkou jsem shlédla film "Věčná píseň" a Maru Radvanové moc děkuji za zde uveřejněný odkaz.
Věra Ježková
Je to krásná melodie. Nejradši mám originální text.
Maru Radvanová
Pořad v televizi jsem neviděla, ale velice se mi líbil film VĚČNÁ PÍSEŇ který , pokud jste jej neviděli je možno shlédnout zde: http://www.tarak.cz/vecna-pisen/
Zuzana Pivcová
Pořad jsem u sestry také viděla, zaujalo mě i to o po letech objeveném Mohrově hrobě. Trochu mi ale vadí, že dnes vítězí anglický text Scilent Night.
Danka Rotyková
Bez této vánoční písně by to nebyly ty pravé Vánoce. Pořad v televizi byl moc pěkný.
Marie Seitlová
Také jsem sledovala v televizi tento pořad, zajímavý. Píseň mám moc ráda
Dana Puchalská
Ano. Elena to napsala za mně.
Elena Valeriánová
Na Štědrý den byl na ČT 2 věnován vzniku této písně celý pořad, bylo to moc krásné.
Alena Vávrová
Tuto vánoční píseň mám velmi ráda.