„Operace kovboj“
Foto: archiv autora

„Operace kovboj“

13. 1. 2019

 

Je to skutečný příběh, který se odehrál na jaře roku 1945, a vlastně už na konci války. Samozřejmě, že filmaři si jej upravili do „lepší“, voňavější verze. Na konci války všichni čistí v kompletních uniformách, a třešničkou je poslední boj s jednotkami SS které mají na sobě v té době nový vzor maskáčů. Rovněž klucí jak z magazínu. Ten maskovací potisk látky patentovali Němci již ke konci války a tento patent později koupila většina armád.

Přiznám se vám, že i jako chlap jsem si nad tím skoro zabrečel. Ta otázka a „šnicel“ byla jen taková hříčka a snaha upozornit na jeden krásný příběh o lidské statečnosti a nutnosti udělat něco ve jménu dobra a ve prospěch budoucích generací, ať to stojí, co to stojí. Škoda že takovíto hrdinové již vymřeli. Nebo nějaké znáte?

Dnes frčí střelené pohádky nebo Americké krváky, ale osudy lidí a věcí které bychom měli znát, jaksi mizí v nedohlednu. A k ději filmu? Je zde popis děje, obrázky z filmu a hodnocení uživatelů. Nebudu jej ale prozrazovat. Pokud si dáte do vyhledavače „Hostouň 1945“ tak vám vyběhnou skutečná dramata o lidech a koních, včetně pomníčku na památku této operace a fakt, stojí to za to. Major Podhajsky i generál Patton, originál fotky, jsou skutečné zúčastněné osoby, a je to jeden z mála příběhů zakládající se na doložených faktech. Politika a válka šly v tu chvíli stranou.  Jediná, ale zase skutečná a věcná poznámka je v závěru filmu, kde se komentátor zmiňuje o desetiletém „dočasném“ pobytu sovětských vojsk. Kdo chce, dohledá si na netu  další podrobnosti.

A kde se dá na ten film podívat? Někdo, kdo umí, si poradí, kdo neumí, zeptá se dětí, vnoučat nebo správce svého počítače, jde to, ale nemohu zde dát návod. Proč?? Dnešní zákony trestají na popud Autorského svazu stahování filmů za účelem zisku. Tak pokud pozvete sousedky na film a oni donesou ke kafi bábovku, chlebíčky a flašku už jste v zisku a může to někoho zajímat.

A odpověď na moji otázku? Na živo ji najdete ve filmu zhruba po jedenácté minutě, a text je v obrázkové galerii pod článkem.  Melodii vám zde nepřezpívám, ale je to typická Tyrolácká nebo Alpská hospodská „odrhovačka“. Přidal jsem i pár dalších fotografií z filmu, je na co se dívat.

Koníčkům zdar. Íhahááá.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Nejen tyhle bílé koníky zbožňuji, takže mě to zajímá a mrknu se po vícero informacích. Dík.
Ilona Kolářová
Já na válečné filmy raději nekoukám,měla bych noční můry.
Zuzana Pivcová
Vím jen, že v Hostouni byl vojenský hřebčín, protože ve vojenském archivu k tomu byla nějaká dokumentace, ovšem už z 1. republiky. Někdo si to půjčoval do studovny, protože tam byl zaměstnán některý jeho předek. O této události nic nevím, tak jsem se ráda poučila, díky.
Věra Ježková
Válečné filmy sleduji ráda. Bohužel jejich děj zapomínám stejně rychle, tak jako filmů ostatních a přečtených knih. Natož abych si pamatovala z nějakého filmu písničku. To jen velmi výjimečně.
Jitka Hašková
Moc zajímavé. O akci záchrany koní, aby je Rusové nesnědli, jsem slyšela. Nevěděla jsem, že byl o tom natočen film.
Libor Ptáček
Další ale trochu jiný a snad historicky přesnější pohled na stejnou událost. * http://www.aic.cz/osvobozeni/operace-kovboj/*
Libor Ptáček
Tak k těm „uniformám“. Už od Stalingradu vázlo zásobování německých vojsk, a při ústupových bojích na našem území díky odboji a bombardování už nedostávali vůbec nic. Tak že hlavně munice, zbraní bylo dost po padlích volacích. U toho filmu to nijak nevadí, ale historické fotografie vypovídají o tom že byli odrbaní, každý pes jiná ves, už mleli z posledního ale s tím nasazením supernových uniforem SS to filmaři šlápli úplně vedle.
ivana kosťunová
Už jsem napsala, že Otázka dne byla docela dobrý úvod l tomuto článku. Tenhle film ale není o řízku, ale o lidskosti, kterou projevili v závěru válečných událostí někteří lidé, kteří s nasazením života koně zachránili. Film se zřejmě točil někdy v padesátých letech, takže mu i odpustím, vojáci jsou vymydlení, nažehlení, usměvaví, a že nemají odpovídající vzor maskáčů ani nepoznám :))
Dana Puchalská
Perfektní článek. Koně jsou nádherná zvířata. A ta písnička je super.
Libor Ptáček
Prosím redakci o přerovnání fotek v galerii, asi mojí chybou se poslední sloka písně dostala až na konec galerie, děkuji.